2019-12-16 | Инновация
Ушбу ташаббус Фермер, деҳқон ва шахсий томорқа хўжаликлари кенгаши, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Боғдорчилик ва иссиқхона хўжаликлари агентлиги, Узумчилик ва виночиликни ривожлантириш агентлиги томонидан қўллаб-қувватланди.
Мазкур ташкилотлар ва бошқа ваколатли органлар билан ҳамкорликда амалга ошириладиган ишлар натижасида республикада катта талабга эга бўлган агрономларнинг мактаби яратилади.
Таъкидлаш жоизки, жорий йилнинг 12 декабрида Халқаро пресс-клубда “Ўзбекистонда сув муаммолари. Томчилаб суғоришнинг долзарб масалалари” мавзусида ўтказилган жонли эфирдаги брифингда бу масала кўтарилганди. Унда ҳосилдорликни ошириш, маҳсулот сифатини яхшилаш билан бирга сувдан оқилона фойдаланишда агрономларнинг ўрни беқиёс эканлиги яна бир бор таъкидлаб ўтилди.
Республикада қишлоқ хўжалигини ривожлантириш борасида қатор тадбирлар амалга оширилишига қарамасдан, таҳлиллар тажрибали агрономларнинг етишмаслигини кўрсатмоқда. Ҳозирги кунда янги ташкил этилган агрокластерларда, қишлоқ хўжалиги корхоналари, фермер ва деҳқон хўжаликларида етиштирилаётган маҳсулот ҳажмини кўпайтириш, унинг сифатини ошириш бўйича қатор тадбирлар хўжаликда тажрибали агроном бўлишини талаб этади.

Будет создана школа агрономов
По инициативе Министерства инновационного развития разработаны практические меры по созданию в Республике Школы агрономов.
Данная инициатива была поддержана Советом фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, Агентством по развитию садоводства и тепличного хозяйства при Министерстве сельского хозяйства, Агентством по развитию виноградарства и виноделия.
Стоит отметить, что данная тема была озвучена в ходе Международного пресс-клуба на тему «Водные проблемы Узбекистана. Актуальные вопросы капельного орошения», который состоялся 12 декабря текущего года. Была отмечена высокая роль агрономов в рациональном использовании воды наряду с повышением урожайности и улучшением качества продукции.
Несмотря на реализацию ряда мер по развитию сельского хозяйства в республике, проведенный анализ свидетельствует о нехватке опытных агрономов. В настоящее время ряд мероприятий по увеличению объема продукции, выращиваемой во вновь создаваемых агрокластерах, сельскохозяйственных предприятиях, фермерских и дехканских хозяйствах, повышению ее качества, требуют привлечения в хозяйство опытного агронома.