Эрон Ислом Республикаси Саноат, конлар ва савдо вазири Р.Рахмоний билан учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков жорий йил 11 декабрь куни вазирликлар, соҳа ташкилотлари раҳбарлари ва ишбилармонлардан иборат топган эрон делагациясининг юртимизга ташрифи доирасида Тошкентга келган Эрон Ислом Республикаси Саноат, конлар ва савдо вазири Р.Рахмоний билан учрашув ўтказди.
Учрашувда шунингдек Эрон Ислом Республикасининг Саноат, конлар ва савдо вазири ўринбосари, Савдони ривожлантириш ташкилоти раиси Х.Забдум ҳамда Ўзбекистоннинг Эрон Ислом Республикасидаги фавқулотда ва мухтор элчиси Б.Абдуллаев иштирок этди.
Ўзбек-Эрон савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиясининг 13-йиғилиши арафасида бўлиб ўтган мазкур учрашув чоғида икки томонлома алоқаларни жадаллаштириш бўйича мавжуд имкониятлар ва шарт-шароитлар муҳокама қилинди. Мазкур мулоқот қишлоқ хўжалиги, балиқчилик ва қурилиш соҳаларида қўшма лойҳаларни амалга ошириш учун инвестицияларни жалб қилиш ва товар айланмасини оширишга қаратилган ҳамкорликнинг биринчи навбатдаги устувор йўналишларини белгилаб олишга имкон берди.
Эронга мева-сабзавот маҳсулотлари экспортини ошириш имкониятлари ва мазкур йуналишда икки мамлакат ташқи савдо ташкилотларининг ўзаро фаолиятини йўлга қўйиш масалалари алоҳида муҳокама қилинди. Хусусан, фитосанитария назорати талабларини ўзаро тан олинишини таъминлаш орқали ўзаро савдони амалга ошириш шарт-шароитларини енгиллаштириш бўйича аниқ таклифлар баён этилди.
Шунингдек эрон делегациясининг ташрифи доирасида бир қатор тадбирлар, хусусан Эрон Ислом Республикаси ишлаб чиқарувчиларининг кўргазмаси (11-13 декабрь), Ўзбек-Эрон бизнес-форуми, «В2В» учрашувлар ва кооперация биржасини тайёрлаш ва ўтказиш бўйича амалга оширилган кенг кўламли ишлар аҳамияти қайд этилди. Бундан ташқари, эрон делегацияси ташрифининг якунлари бўйича Ўзбек-Эрон Ҳукуматлараро комиссиясининг йиғилиши чоғида имзоланиши режалаштирилаётган Баён тафсилотлари ишлаб чиқилди.

Состоялась встреча с министром промышленности, рудников и торговли Ирана Р.Рахмани
11 декабря текущего года министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с министром промышленности, рудников и торговли Исламской Республики Иран (ИРИ) Р.Рахмони, находящимся в Ташкенте в рамках визита иранской делегации в составе руководителей министерств, профильных организаций и деловых кругов.
На встрече также присутствовали заместитель министра промышленности, рудников и торговли ИРИ, президент Организации по развитию торговли ИРИ Х.Задбум и Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Иране Б.Абдуллаев.
В ходе встречи, прошедшей в преддверии 13-го заседания Узбекско-Иранской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству (МПК), были обсуждены имеющиеся возможности и предпосылки для активизации двусторонних отношений. Диалог позволил обозначить первоочередные перспективные направления для сотрудничества, имея в виду привлечение инвестиций в реализацию совместных проектов и наращивание товарооборота: сельское хозяйство, рыболовство и строительная сфера.
Отдельно обсуждались возможности для увеличения экспорта плодоовощной продукции в Иран и пути взаимодействия внешнеторговых ведомств двух стран в данном направлении. В частности, были озвучены конкретные предложения по облегчению условий ведения взаимной торговли путем обеспечения взаимопризнания требований фитосанитарного контроля.
Также была отмечена важность проделанной работы сторон в подготовке и проведения ряда мероприятий в рамках пребывания иранской делегации в Узбекистане - выставка товаропроизводителей Исламской Республики Иран (11-13 декабря), Узбекско-Иранский бизнес-форум, «В2В» встречи и кооперационная биржа. Помимо этого, были проработаны детали Протокола по итогам визита иранской делегации, подписание которого планируется провести в ходе заседания Узбекско-Иранской МПК.