“ProofReading Services” порталига келиб тушган мақолалар саралаб олинмоқда
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлигининг “ProofReading Services” порталига (http://proof.mininnovation.uz/ ) жами 176 та мақола келиб тушди (29.11.2019 й. ҳолатига.).
Мақолалар тарих ва ижтимоий фанлар, филология, психология ва педагогика фанлари, қишлоқ хўжалиги ва атроф-муҳит муҳофазаси, тиббиёт фанлари, фармакология ва фармацевтика, кимёвий технологиялар ва нанотехнологиялар, ер тўғрисидаги фанлар, кимё фанлари, биология фанлари, математика, физика ва механика фанлари, техника фанлари, ўрмон хўжалиги, архитектура, қурилиш, дизайн ва шаҳарсозлик йўналишларига тегишлидир. Энг кўп мақолалар қишлоқ хўжалиги ва атроф-муҳит муҳофазаси (32,6%), тарих ва ижтимоий фанлар (16.85 %), филология, психология ва педагогика фанлари (8,99 %) йўналишлари бўйича топширилди.
Ушбу мақолалардан порталда келтирилган техник талабларга мос келувчи 10 та мақола саралаб олинди. Бу умумий мақоллалар сонининг 11.24 % ташкил этади. Саралаб олинган мақолалар шартномага мувофиқ Springer Nature компанияси вакилларига тақдим этилди.
Тақдим этилган мақолаларнинг 80 % тил тўғрисидаги талабларга, 8 % дан ортиқроқ қисми порталда келтирилган техник талабларга жавоб бермади. Шунингдек қатор мақолаларда, чоп этилиши режалаштирилган журнал номи келтирилмаган. 3 % мурожаатчилар маҳаллий журналларда чоп этилиши режалаштирилган мақолаларни юборишган.
Техник ва тил бўйича, шунингдек бошқа талабларга жавоб бермаган мақолалар муаллифларининг ҳар бирига камчиликлари ва ушбу камчиликларни бартараф этиш бўйича тегишли таклифлар келтирилган жавоб хатлари юборилди.

Отбираются статьи, поступившие на портал “ProofReading Services”
На портал Министерства инновационного развития Республики Узбекистан “ProofReading Services” (http://proof.mininnovation.uz/) поступило всего 176 статей (по состоянию на 29.11.2019 г.).
Статьи написаны в сфере истории и общественных наук, филологических, психологических и педагогических наук, сельского хозяйства и охраны окружающего мира, медицинских наук, фармакологии и фармацевтики, химических технологий и нанотехнологий, земельных наук, химических, биологических наук, математики, физики и механических наук, технических наук, лесного хозяйства, архитектуры, строительства, дизайна и градостроительства. Большое количество статей были представлены в области сельского хозяйства и охраны окружающей среды (32,6%), истории и общественных наук (16,85 %), филологии, психологии и педагогических наук (8,99%).
Отобрано 10 статей, соответствующих техническим требованиям, перечисленным на портале. Это составляет 11,24% от общего числа представленных статей. Отобранные статьи переданы представителям Springer Nature в соответствии с договором.
80% представленных статей не соответствовали языковым требованиям, более 8% не соответствовали техническим требованиям, указанным на портале. Также в ряде статей не упоминается название журнала, в котором планируется публикация. 3 % заявителей представили статьи, которые планируется опубликовать в местных журналах.
Каждому из авторов статей, не отвечающих техническим и языковым, а также другим требованиям, направлены письма с соответствующими предложениями по их недостаткам и устранению этих недостатков.