10 декабрь куни видеоконференц алоқа шаклида Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги мажлисида Буюк Британияда очилган сайлов участкалари фаолиятини ташкил этиш, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси сайловида хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан қатнашадиган кузатувчиларни ва оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказишга оид масалалар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг Раиси М.Абдусаломов хорижда истиқомат қилаётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг сайловга оид ҳуқуқларини тўлиқ таъминлаш борасида изчил ишлар амалга оширилаётганини алоҳида таъкидлади.
МСКнинг қарорига биноан, Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари ҳузурида 55 та сайлов участкалари ташкил этилган ва улар Тошкент шаҳрида тузилган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказувчи 12 та сайлов округларига бириктирилган. Хориждаги участка сайлов комиссияларига сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш борасида ташкилий-услубий ёрдам кўрсатилмоқда.
Мамлакатимизнинг Лондон шаҳридаги элчихонаси билан ўрнатилган бевосита видеоконференц алоқа орқали Ўзбекистон Республикасининг Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллигидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Саид Рустамовнинг ахбороти тингланди.
Такидланишича, Лондон шаҳрида очилган ва Тошкентдаги 140-Дархон сайлов округига бириктирлиган 26-сайлов участкаси фаолияти амалдаги сайлов қонунчилигига биноан ташкил этилган. Саид Рустамов ҳозир ватандошларимиз мазкур элчихонанинг расмий веб-сайтидан сайлов қонунчилигидаги янгиликлар, овоз бериш манзили ва куни, вақти ҳамда бошқа кўплаб ахборотларни олишлари мумкинлигини маълум қилди.
Мажлисда мамлакатимиз парламенти ва маҳаллий кенгашларга бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишни кузатишда хорижий кузатувчиларнинг иштироки сайлов жараёнининг очиқлиги ва ошкоралигини таъминлашнинг муҳим чора-тадбирларидан бири эаканлиги алоҳида қайд этиб ўтилди.
Марказий сайлов комиссияси шу йилнинг 20 сентябрь куни сайлов кампаниясини эълон қилгач, халқаро ташкилотларга, бир қатор хорижий мамлакатларга сайловни кузатишда иштирок этиш учун таклифнома юборди. Бу билан юртимизда сайлов жараёнининг очиқ ва ошкоралигини, Ўзбекистоннинг халқаро ҳужжатлар доирасида олган мажбуриятларига масъуллигини ҳамда умумэътироф этилган демократик тамойилларга содиқлигини намойиш қилди. Бугунги кунга қадар, МСК томонидан 168 нафар халқаро кузатувчилар аккредитациядан ўтказилди.
«Ўзбекистон Республикаси сайловларида хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан қатнашадиган кузатувчилар тўғрисида» ги Низомга мувофиқ Ташқи ишлар вазирлиги томонидан навбатдаги тақдимномада Шанхай ҳамкорлик ташкилоти кузатувчилар миссиясининг аъзоларининг ҳужжатларини тақдим қилинди.
Комиссия аъзолари томонидан бир овоздан Шанхай ҳамкорлик ташкилоти кузатувчилар миссиясининг 18 нафар аъзосини халқаро кузатувчи сифатида рўйхатга олиш бўйича қарор тасдиқланди.
Марказий сайлов комиссияси томонидан сайлов кампаниясини ёритиш юзасидан мамлакатимиз ва чет эл журналистларини аккредитациядан ўтказиш жараёнлари давом этмоқда.
Мажлисда «Uzlife» нодавлат ахборот агентлиги, Хиндистонинг «Outlook» журнали, Индонезиянинг «Metro TV» телеканали, Малайзиянинг «TV Alhijrah» Малайзия давлат телеканали, Қатарнинг «Ал-Жазира» телеканали журналистлари аккредитациядан ўтказилди. Комиссия аъзолари сайловларни ёритишда иштирок этувчи навбатдаги 12 нафар маҳаллий ва хорижий журналистни аккредитациядан ўтказиш бўйича қарор қабул қилди.
Ҳозирги кунга қадар аккредитациядан ўтказилган маҳаллий оммавий ахборот воситалари вакиллари сони 267 тага ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари сони эса 125 нафарга етди.
Мажлисда сайлов жараёнида иштирок этаётган сиёсий партиялар томонидан сайловолди ташвиқоти сайлов қонунчилиги доирасида олиб борилаётганлиги, номзодлар томонидан сайловчилар билан 22 мингга яқин учрашув ўтказилганлиги, ОАВ, Интернет мессенжерлар, веб-сайтлар ва ижтимоий тармоқларда партия ва номзодларнинг сайловолди ташвиқотига оид 25 мингдан ортиқ материаллар чоп этилганлиги ва эфирга берилганлиги таъкидланди.
Шу билан бирга, оммавий ахборот воситалари, ижтимоий тармоқларда олиб борилаётган мониторинг натижалари, шунингдек, «Call center» (Ишонч телефони) келиб тушаётган мурожаатлар шуни кўрсатмоқдаки, сиёсий партиялар ва номзодлар томонидан олиб борилаётган сайловолди ташвиқоти ишлари ҳали барча сайловчиларни ҳам тўла қамраб олаётгани йўқ. Аҳоли барча депутатликка номзодлар, уларнинг дастурий йўналишлари тўғрисида етарлича маълумотга эга эмас. Хусусан, Тошкент шаҳрининг барча кўчалари, маҳаллалари ва бошқа аҳоли гавжум жойларида ҳам сайловларга оид кўргазмали ташвиқот воситаларини учратиш қийин.
Буларнинг барчаси номзодлар кўргазмали тарғибот-ташвиқот ишларини кучайтириб, аҳоли билан бевосита учрашувларни кўпайтиришлари зарурлигини кўрсатмоқда. Бундан аввало сиёсий партиялар ва номзодлар манфаатдордир. Сайловолди ташвиқоти энг қизғин палласига кириб, яна 11 кундан сўнг бу жараён тугайди.
Тадбирда шунингдек, пойтахтимиз кўчаларида сайлов ҳақидаги баннерлар жуда кам кўринаётгани, айниқса, партиялар ва номзодлар ҳақидаги баннерлар умуман кўзга ташланмаётгани қайд этиб ўтилди. Мажлис сўнгида Марказий сайлов комиссияси аъзоларига пойтахт кўчаларидаги сайловолди ташвиқотига бағишланган баннер ва плакатлар статистикасини ўрганиш ва мавжуд камчиликларни бартараф этишга қаратилган топшириқлар берилди.

В мероприятии, организованном в формате видеоконференцсвязи, приняли участие члены и ответственные сотрудники ЦИК, представители общественных организаций, в том числе политических партий и СМИ.
В повестку дня вошли вопросы организации деятельности избирательного участка, открытого в Великобритании, проведения аккредитации наблюдателей от иностранных государств и международных организаций, представителей СМИ.
Председатель ЦИК М.Абдусаломов особо отметил активное проведение работ со стороны Центризбиркома по полному обеспечению избирательных прав граждан Республики Узбекистан, проживающих за рубежом. В соответствии с постановлением ЦИК при дипломатических представительствах и консульских учреждениях Республики Узбекистан в иностранных государствах создано 55 избирательных участков, которые закреплены за 12 избирательными округами в городе Ташкент. Избирательным комиссиям за рубежом оказывается организационно-методическая помощь по организации и проведению выборов. В ходе установленной прямой видеоконференц связи с нашим послом в Лондоне была заслушана информация Чрезвычайного и Полномочного посла Узбекистана в Великобритании и Северной Ирландии Объединённого Королевства Саида Рустамова. По словам посла, деятельность открытого в Лондоне и прикрепленного к 140-Дарханскому избирательному округу Ташкента 26- избирательного участка организована в соответствии с избирательным законодательством Республики Узбекистан. На сегодняшний день наши соотечественники через официальный веб-сайт посольства могут получить всю исчерпывающую информацию о предстоящих выборах, а также о месте и дне голосования. В ходе заседания подчеркивалось, что подписанное между Республикой Узбекистан и Великобританией соглашение о партнерстве и сотрудничестве играет важную роль в укреплении архитектуры сотрудничества.
Участие международных организаций и наблюдателей одно из важных требований в плане проведения выборов на основе демократических принципов. С этой точки зрения, работа в сотрудничестве с представителями международных организаций и наблюдателями в процессе политической кампании, требует от всех субъектов, имеющих отношение к выборам повышенной ответственности.
Центральная избирательная комиссия после объявления избирательной кампании 20 сентября, направила приглашения целому ряду международных организаций и зарубежных стран, для принятия участия за наблюдением за избирательным процессом. Тем самым, Узбекистан вновь подтвердил свою приверженность к ответственному подходу к принятым обязательствам в рамках международных документов, а также верность общепринятым демократическим принципам.
19 сентября этого года был принят устав о наблюдателях от иностранных государств и международных организаций, принимающих участие в выборах Республики Узбекистан. В соответствии с данным уставом, Министерство иностранных дел вносит представления в ЦИК по проведению аккредитации наблюдателей от иностранных государств и международных организаций. На сегодняшний день Центризбиркомом аккредитовано 168 международных наблюдателей.
В очередном представлении МИД представил документы членов наблюдательной миссии от Шанхайской организации сотрудничества.
В ходе заседания члены ЦИК приняли решение о регистрации 18 членов наблюдательной миссии ШОС в качестве международных наблюдателей.
Продолжается проведение аккредитации отечественных и зарубежных журналистов со стороны ЦИК.
В рамках заседания были аккредитованы журналисты негосударственного информационного агентства «Uzlife», индийского журнала «Outlook», индонезийского телеканала «Metro TV», малазийского государственного телеканала «TV Alhijrah», катарского телеканала «Ал-Жазира». Члены комиссии приняли решение об аккредитации еще 12 местных и зарубежных журналистов, принимающих участие в освещении выборов.
На сегодняшний день число прошедших процедуру аккредитации представителей республиканских СМИ достигло 267. В том числе, количество аккредитованных зарубежных представителей СМИ составило 125.