2019 йил 10 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг мажлиси бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева  Кенгаш мажлисини очар экан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 27 йиллигига бағишланган тантанали маросимда белгиланган долзарб масалаларнинг амалга оширилиши борасида сенаторларнинг масъулияти ҳақида тўхталиб ўтди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг йигирма бешинчи ялпи мажлисини жорий йил 14 декабрь куни чақириш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Ялпи мажлисда сенаторлар мамлакатимиз демократик тараққиётининг янги босқичида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг меъёрий-ҳуқуқий асосини мустаҳкамлашга қаратилган бир қатор қонун ҳужжатлари ҳамда муҳим масалаларни муҳокама қилади. “Ўзбекистон Республикасининг Солиқ кодекси тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексининг қабул қилиниши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш, шунингдек айрим қонун хужжатларини ўз кучини йўқотган деб топиш тўғрисида”ги, “Давлат божи тўғрисида”ги, “Инвестициялар ва инвестиция фаолияти тўғрисида”ги, “Махсус иқтисодий зоналар тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси тўғрисида”ги, “Мактабгача таълим ва тарбия тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари шулар жумласидан.
Бундан ташқари, Сенат аъзолари нотариат тизимининг тубдан ислоҳ қилиниши, баъзи давлат органларининг фаолияти такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритишни назарда тутадиган қонунларни муҳокама қилади.
Сенаторлар томонидан Сурхондарё вилояти Термиз туманининг чегарасини ўзгартириш, Термиз шаҳрининг чегарасини кенгайтириш ҳамда уларнинг чегараларини тасдиқлаш тўғрисидаги масала ҳам кўриб чиқилади.
Ялпи мажлисда Ўзбекистон Республикаси адлия вазирининг давлат органлари ва ташкилотларининг норма ижодкорлиги фаолияти ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг ҳолати тўғрисидаги ахбороти, шунингдек Навоий вилояти ҳокимининг ҳудудларни ривожлантириш ҳамда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари фаолияти ҳақидаги ҳисоботи эшитилади.
Сенаторлар сув объектларига оқинди сувларни оқизиш билан боғлиқ муаммолар юзасидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига юборилган парламент сўрови натижаларини ҳам муҳокама қилади.
Олий Мажлис Сенати қўмиталари ва девонининг йигирма бешинчи ялпи мажлисга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир ишларини мувофиқлаштириш мақсадида ишчи гуруҳ тузилди.
Кенгаш томонидан Сенат қўмиталарига ялпи мажлисда муҳокама учун масалаларни тайёрлашда ҳудудий манфаатларни ҳимоя қилиш, ҳудудлар аҳолисини ташвишга солаётган муаммоларни очиб бериш, шунингдек уларни ҳал этиш бўйича ижро ҳокимияти органлари учун аниқ тавсиялар ишлаб чиқиш топшириғи берилди.

10 декабря 2019 года состоялось заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Открывая заседание Кенгаша, Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева подчеркнула ответственность сенаторов по реализации актуальных задач, определенных Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым на торжественном собрании, посвященном 27-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан.
На заседании принято постановление о созыве двадцать пятого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 14 декабря текущего года.
На пленарном заседании сенаторы рассмотрят ряд законодательных актов и важнейшие вопросы, направленные на укрепление правовых основ реформ, осуществляемых на новом этапе демократического развития страны. В их числе законы Республики Узбекистан «О Налоговом кодексе Республики Узбекистан», «О внесении изменений и дополнений, а также признании утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Узбекистан в связи с принятием Налогового кодекса Республики Узбекистан», «О государственной пошлине» «Об инвестициях и инвестиционной деятельности», «О специальных экономических зонах», «О Национальной гвардии Республики Узбекистан», «О дошкольном образовании и воспитании».
Кроме того, члены Сената обсудят законы, предусматривающие внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с коренным совершенствованием системы нотариата и деятельности отдельных государственных органов.
Сенаторы рассмотрят также вопрос об изменении границы Термезского района, расширении границы города Термеза Сурхандарьинской области и утверждении их границ.
На пленарном заседании будет заслушана информация министра юстиции Республики Узбекистан о состоянии нормотворческой деятельности и правоприменительной практики государственных органов и организаций, а также отчет хокима Навоийской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
Сенаторы рассмотрят и результаты парламентского запроса, направленного в Кабинет Министров Республики Узбекистан о проблемах, связанных со сбросом сточных вод в водные объекты.
В целях координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению двадцать пятого пленарного заседания Кенгашем образована рабочая группа.
Кенгашем дано поручение комитетам Сената при подготовке вопросов к обсуждению на пленарном заседании уделить особое внимание защите территориальных интересов, раскрытию проблем, волнующих население регионов, а также разработке конкретных рекомендаций для органов исполнительной власти по их решению.