Экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссияси Сурхондарё вилоятига ташриф буюрди
Жорий йил 9 декабрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков бошчилигидаги ҳудудлар ва тармоқларнинг экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссияси Сурхондарё вилоятига ташриф буюрди.
Туман ва шаҳарлар ҳокимлари ўринбосарлари билан бўлиб ўтган учрашувда Комиссия вакилларидан, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва экспорт учун масъул бўлган туман ва шаҳарларнинг раҳбарларидан, шунингдек, вазирлик марказий аппаратининг туман ва шаҳарларга бириктирилган ходимларидан иборат ишчи гуруҳларнинг бир неча бор жойларга чиқиб ўрганишлари давомида олинган жорий йилнинг 11 ойи натижаларига кўра инвестициялар ва ташқи савдо фаолияти прогноз кўрсаткичларининг бажарилиши ҳолати кўриб чиқилди.
Ташрифлар давомида ишчи гуруҳ аъзолари ҳар бир экспортчи ва инвестиция лойиҳасининг ташаббускори билан жорий фаолияти билан боғлиқ масалаларни кўриб чиқдилар ҳамда ишлаб чиқаришни кенгайтириш, замонавий технологияларни жалб қилиш ҳисобига тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва янги истиқболли бозорларни ўзлаштириш орқали экспорт салоҳиятини кенгайтириш имкониятларини биргаликда ўрганиб чиқдилар.
Ҳар бир кейс индивидуал равишда масъул вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда ўрганиб чиқилди – ташриф якуни бўйича 61 та кўриб чиқилган масалалардан 49 таси жойида ечилди, қолган 12 таси бўйича устида ишлаш ва жорий йилнинг декабрь ойи охиригача тегишли чоралар кўришни назарда тутган топшириқлар берилди.
Шунингдек, вилоятга аввалги ташрифлар чоғида Комиссия томонидан ишлаб чиқилган чора-тадбирларнинг бажарилиши мониторинги ўтказилди ва мазкур чораларнинг самарадорлиги, улар асосида тадбиркорларни қўллаб-қувватлашнинг тизимли алгоритмларини ишлаб чиқиш истиқболида, кузатиб борилди.
Бундан ташқари, йиғилиш давомида инвестиция ва ташқи савдо фаолиятининг йиллик прогноз кўрсаткичларининг кутилаётган натижалари тўғрисидаги ҳисоботлар тингланди ва ушбу параметрларнинг ҳудудлар ва тармоқлар кесимидаги 2020 йилга ва 2020-2022 йилларга мўлжалланган прогнозлари муҳокама этилди.
Йиғилиш натижаларига кўра вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари раҳбарлари ва ходимларига йил охирига қадар тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва экспорт кўрсаткичларининг сўзсиз бажарилиши ҳамда ушбу кўрсаткичларнинг қисқа ва ўрта муддатга мақбул прогнозларини ишлаб чиқиш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.

Республиканская комиссия по развитию экспортного потенциала посетила Сурхандарьинскую область
9 декабря текущего года Республиканская комиссия по развитию экспортного потенциала регионов и отраслей под руководством министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова посетила Сурхандарьинскую область.
В ходе встречи с хокимом области Т. Боболовым и руководителями органов местной власти районов и городов был рассмотрен ход исполнения прогнозных показателей инвестиционной и внешнеторговой деятельности по итогам 11 месяцев текущего года, полученных в ходе неоднократных выездов рабочих групп в составе представителей Комиссии, руководителей районов и городов области, ответственных за привлечение прямых иностранных инвестиций и экспорт, а также закрепленных за районами и городами сотрудников центрального аппарата Министерства.
В ходе выездов членами рабочих групп с каждым экспортером и инициатором инвестиционного проекта были проработаны вопросы текущей деятельности и совместно изучены возможности для увеличения выпуска готовой продукции за счет расширения производства, привлечения современных технологий и наращивания экспортного потенциала путем освоения новых перспективных рынков.
Каждый кейс рассматривался индивидуально и в тесной координации с ответственными министерствами и ведомствами - по итогам визита из 61 рассмотренного вопроса было решено 49, а по 12 оставшимся даны поручения, предусматривающие их проработку и принятие соответствующих мер до конца декабря текущего года.
Также был проведен мониторинг реализации мер, разработанных Комиссией в ходе предыдущих визитов в область, и отслежена их эффективность с перспективой разработки на их основе системных алгоритмов поддержки предпринимателей.
Помимо этого, в ходе встречи были заслушаны отчеты об ожидаемом исполнении годовых прогнозных показателей инвестиционной и внешнеторговой деятельности и обсужден прогноз данных параметров на 2020 год и на период 2020-2022гг. в разрезе регионов и отраслей.
По итогам встречи руководителям и сотрудникам министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти были даны адресные поручения по безусловному выполнению показателей привлечения прямых иностранных инвестиций и экспорта по итогам года и выработке оптимальных прогнозов данных показателей на кратко- и среднесрочную перспективы.