Соғлиқни сақлаш вазирлиги: Инсонпарварлик акция доирасида 500 нафардан кўпроқ беморларга малакали тиббий ёрдам кўрсатилди
2019-12-09 | Соғлиқни сақлаш
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотига кўра, сайёрамизда қирқ ёшдан ошган ҳар олти кишидан биттаси катаракта билан хасталанади.
Туғма ёки орттирилган кўз гавҳарининг хиралашиши билан кечадиган бу касаллик инсоннинг кўриш қобилиятини пасайтиради, баъзида кўрликка ҳам олиб келиши мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Республика Хотин-қизлар қўмитаси ва Хитой Халқ Республикаси соғлиқни сақлаш вазирлиги ўртасида 2019 йил 5 ноябрь куни имзоланган меморандум ижроси доирасида пойтахтимизда қарийб бир ой мобайнида амалга оширилган инсонпарварлик акция катарактадан азият чекаётган ана шундай беморларни соғлом ҳаётга қайтаришда муҳим қадам бўлди.
Мазкур хайрия акциясини ташкил этишда Хитой Халқ Республикасида фаолият юритаётган“Lifeline express” хайрия ташкилоти яқиндан кўмак берди. Айтиш керакки, 1997 йилда ўз фаолиятини бошлаган ушбу хайрия ташкилоти даставвал Хитойда катарактага чалинган беморларга бепул тиббий жарроҳлик ёрдами кўрсатган. Бугунги кунда мазкур хайрия лойиҳаси қамрови кенгайиб, ҳамкор давлатларда ҳам ўз ишини муваффақиятли давом эттирмоқда.
Мамлакатимизда бўлиб ўтган хайрия акциясини ташкил этиш мақсадида юртимизга “Lifeline express” лойиҳаси раҳбари Гуо Леи бошчилигида Пекин университети халқ госпиталининг 9 нафар малакали офтальмолог шифокорлари ва мутахассислар ташриф буюрган эди. Улар иштирокида дастлаб Самарқанд вилоят кўз касалликлари шифохонасида, сўнгра пойтахтимиздаги Республика кўз касалликлари клиник шифохонасида катаракта ташхиси қўйилган, кам таъминланган оила вакилларидан 500 нафардан кўпроқ беморлар бепул операция қилинди.
Мазкур лойиҳа хитойлик шифокорлар ва маҳаллий офтальмологлар ўртасида ўзаро тажриба алмашиш имконини ҳам берди.Республика кўз касалликлари клиник шифохонасида ва Тошкент Врачлар малакасини ошириш институтида хитойлик офтальмолог мутахассислар иштирокида илмий-амалий машғулотлар ўтказилди.
Куни-кеча мазкур хайрия акциясининг якунига бағишланган тадбир бўлиб ўтди. Унда Республика Соғлиқни сақлаш вазирлиги, ҳамкор ташкилотлар вакиллари, олимлар, хорижлик меҳмонлар ва кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди. Тадбирда мамлакатимизда қарийб бир ой мобайнида ўтказилган инсонпарварлик акция доирасида амалга оширилган ишлар таҳлили этилди. Келгусида тиббиёт соҳасида амалга ошириладиган ҳамкорлик режалари хусусида фикрлашилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Хотин-қизлар қўмитаси раиси Э.Баситханова ва Соғлиқни сақлаш вазири А.Шадманов иштирок этди.

Министерство здравоохранения: в рамках гуманитарной акции более 500 больным оказана квалифицированная медицинская помощь
2019-12-09 | Здравоохранение
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, в мире от катаракты страдает каждый шестой человек старше 40 лет. Врожденное или приобретенной заболевание, вызванное помутнением хрусталика глаза, снижает зрение и иногда даже приводит к слепоте.
В рамках исполнения меморандума, подписанного 5 ноября 2019 года между Министерством здравоохранения, Комитетом женщин Республики Узбекистан и Министерством здравоохранения Китайской Народной Республики, в столице в течение месяца проходила гуманитарная акция, направленная на возвращение нормального зрения людям, страдающим от катаракты.
Помощь в проведении акции оказала благотворительная организация Lifeline express (КНР). Созданная в 1997 году, она с самого начала своей деятельности предоставляла бесплатную медицинскую хирургическую помощь больным с катарактой в Китае. Сегодня благотворительный проект успешно осуществляется и в других странах, в том числе и в Узбекистане.
В нашу страну прибыла делегация во главе с руководителем Lifeline express Гуо Леи. Девять квалифицированных врачей-офтальмологов из народного госпиталя Пекинского университета бесплатно прооперировали более 500 больных из малообеспеченных семей. Операции по удалению катаракты проходили на базе Самаркандской областной офтальмологической больницы и Республиканской клинической офтальмологической больницы.
Кроме того, состоялся обмен опытом между зарубежными и отечественными специалистами. Научно-практические занятия с их участием проведены в Республиканской клинической офтальмологической больнице и Ташкентском институте усовершенствования врачей.
На днях организовано мероприятие, посвященное итогам благотворительной акции. Среди участников представители Министерства здравоохранения Узбекистана, профильных организаций, ученые, зарубежные гости и широкая общественность. Проанализирована работа, осуществленная в течение месяца в рамках гуманитарной акции. Участники обсудили перспективные планы и задачи в сфере медицины.
В мероприятии участвовали заместитель Премьер-министра, председатель Комитета женщин Республики Узбекистан Э. Баситханова и министр здравоохранения А. Шадманов.