Вазирлик фаолиятининг долзарб масалалари муҳокамасига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги тизими бўйича унинг фаолиятининг долзарб масалалари муҳокамасига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилиш вазир С. Умурзаков бошчилигида Термиз шаҳридаги студия орқали ўтказилди.
Йиғилишда вазир ўринбосарлари, Вазирликнинг таркибий ва ҳудудий бўлинмалари раҳбарлари, шунингдек, инвестиция ва экспорт фаолиятини мониторинг қилиш масалалари учун масъул бўлган республика ҳудудларига бириктирилган ишчи гуруҳлар аъзолари иштирок этдилар.
Мажлис кун тартибининг асосий масалалари – 2019 йилда ҳудудлар ва тармоқлар кесимида тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва экспорт прогноз кўрсаткичларини бажарилиши ҳамда мазкур йўналишда қатор мавжуд масалаларни ечиш имконини берувчи бирламчи чора-тадбирлар бўлди, жумаладан: инвестиция лойиҳалари ташаббускорлари ва экспортчилар билан ишларни жойларга чиққан ҳолда фаоллаштириш, эришилган экспорт келишувлари бўйича товарларни жўнатилишини кунлик мониторингини олиб бориш, даҳлдор вазирликлар ва идоралар билан яқин ўзаро муносабатларни ўрнатиш, хорижий инвестициялар ва экспортни жалб қилиш суръатларини ошириш учун янги имконият ва ресурсларни топиш.
Шунингдек, инвестиция ва экспорт фаолиятининг 2020 йилги прогнозларини шакллантириш бўйича ишларнинг ҳолати кўриб чиқилди - масъул раҳбарларга ҳудудлар ва тармоқларда инвестиция ва ташқи савдо салоҳиятининг ҳақиқий ҳолатини акс эттириш мақсадида, прогнозда ҳисобга олинган кўрсаткичларни чуқур ўрганиш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди. Шу билан бирга, Вазирлик раҳбарияти ушбу жараёнда мавжуд хом ашё ва меҳнат ресурсларидан максимал даражада фойдаланишни асосий йўналиш сифатида белгилади.
Шунга ўхшаш мезонлар 2020-2022 йиллар учун тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб қилиш ва экспортнинг оптимал прогнозларини ишлаб чиқишда қўлланилади.
Вазирлик раҳбарияти томонидан – қўшимча капитал қўйилмалар ва замонавий технологияларни жалб қилиш орқали янги ишлаб чиқаришларни ташкил қилиш ва мавжудларини кенгайтириш учун табдиркорларнинг мавжуд имкониятларини объектив таҳлил қилиш ҳамда инвестиция ва ташқи савдо фаолиятини кутилаётган кўрсаткичлари тўғри ҳисоблаш учун янги истиқболли бозорларга чиқиш зарурияти алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Республика ҳудудларига юборилган ишчи гуруҳлар ишини мувофиқлаштириш ва самарадорлигини ошириш, ижро интизомини яхшилаш бўйича чора-тадбирлар ва Вазирликнинг жорий фаолиятига оид бошқа масалалар алоҳида муҳокама қилинди.
Мажлис якунида барча масъул раҳбар ва ходимларга қўйилган мақсад ва вазифаларни сўзсиз ва ўз вақтида бажарилишини таъминлашга қаратилган чора-тадбирларни тадбиқ этиш борасида аниқ топшириқ ва кўрсатмалар берилди.

Состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению актуальных вопросов текущей деятельности Министерства
По системе Министерства инвестиций и внешней торговли проведено видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению актуальных вопросов текущей деятельности Министерства.
Совещание прошло под руководством министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова из студии в г.Термезе.
В совещании приняли участие заместители министра, руководители структурных и региональных подразделений Министерства, а также члены рабочих групп, закрепленных за регионами республики, ответственные за мониторинг инвестиционной и экспортной деятельности.
Ключевым вопросом повестки совещания стал ход выполнения прогнозов привлечения прямых иностранных инвестиций и экспорта за 2019 год в разрезе регионов и отраслей, а также первоочередные меры, реализация которых позволить решить ряд имеющихся вопросов в данном направлении: активизация работы с инициаторами инвестиционных проектов и экспортерами с выездами на места, ежедневный мониторинг отгрузок по заключённым экспортным соглашениям, тесное взаимодействие с причастными министерствами и ведомствами, поиск новых возможностей и ресурсов для повышения показателей привлечения иностранных инвестиций и экспорта.
Рассматривался также ход работы по формированию прогнозов инвестиционной и экспортной деятельности на 2020 год - ответственным руководителям были даны адресные инструкции по проведению тщательного изучения показателей, учитываемых в прогнозе, с целью отображения реальной картины инвестиционного и внешнеторгового потенциала регионов и отраслей. Вместе с тем, в данном процессе руководство Министерства обозначило основным ориентиром максимальное использование имеющихся сырьевых и трудовых ресурсов.
Аналогичные критерии будут применены при выработке оптимального прогноза привлечения прямых иностранных инвестиций и экспорта на период 2020-2022гг.
Руководством Министерства была особо подчеркнута необходимость объективного анализа имеющихся у предпринимателей возможностей для создания новых и расширения существующих производственных мощностей путем привлечения дополнительных капиталовложений и современных технологий, а также выхода на новые перспективные рынки для правильного расчета ожидаемых показателей роста инвестиционной и внешнеторговой деятельности.
Отдельно были затронуты вопросы координации и повышения эффективности работы рабочих групп, направленных в регионы республики, меры по повышению исполнительской дисциплины и другие вопросы, связанные с текущей деятельностью Министерства.
По итогам совещания всем ответственным руководителям и сотрудникам были даны адресные поручения и инструкции по имплементации мер, направленных на обеспечение безусловного и своевременного выполнения поставленных целей и задач.