Жамшид Ходжаев: муаммоларни ҳал этиш учун кучларимизни бирлаштиришимиз зарур
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев бошчилигидаги делегация Озарбайжон Республикасида Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар қишлоқ хўжалиги вазирларининг навбатдаги йиғилишида иштирок этди.
Анжуманда Ўзбекистон, Озарбайжон, Туркия, Эрон, Покистон, Эрон, Тожикистон, Қирғизистон, Қозоғистон сингари мамлакатлардан соҳа раҳбарлари, бир қатор халқаро ташкилотлар вакиллари қатнашди.
Маълумки, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти 1985 йилда Туркия, Эрон ва Покистон сингари мамлакатлар ташаббуси билан ташкил этилган. 1992 йилдан бошлаб, унга янги аъзолар қўшила бошлаган. Жумладан, Ўзбекистон ҳам мазкур нуфузли ташкилотга қўшилган. ИҲТ унга аъзо мамлакатлар ўртасида савдо-иқтисодий, транспорт, коммуникация, энергетика, минерал ресурслар, қишлоқ хўжалиги ва саноат, соғлиқни сақлаш ва маданият сингари соҳалардаги ҳамкорлик масалаларини ўзида қамраб олади.
Анжуман доирасида Ж.Ходжаев самимий қабул ва меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдириб, ушбу йўналишдаги алоқаларни янада ривожлантириш масалалари хусусида тўхталиб ўтди. Жумладан, Ўзбекистон ва Озарбайжон ипакчилик, пахтачилик сингари соҳаларда кўп йиллардан бери ҳамкорлик қилиб келади. Келгусида Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасида ушбу соҳаларда ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, икки мамлакат аграр университетлари ўртасида қўшма факультетлар ташкил этиш, тажриба алмашиш зарурлиги таъкидланди.
Вазир томонидан дастлабки кўтарилган масала экологик тоза маҳсулот етиштиришга қаратилди.
Бир неча ўн йиллардан бери озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш жараёни ўзгарди, глобал характер касб этди, бу жараёнга янги илмий ишланмалар, рақамли технологиялар жорий этилди. Ушбу соҳада бугунги кунда бир томондан ГМО (гени ўзгартирилган маҳсулотлар) кўпайиб бораётган бўлса, иккинчи томондан, органик маҳсулотларга талаб ортмоқда. Яқин йиллар ичида экологик тоза маҳсулотларга талаб янада ошиши кутилмоқда, деди Ж.Ходжаев.
Иккинчидан, бугунги кунда сайёрамизда аҳоли сонининг ўсиб бораётгани фақат экологик маҳсулотлар билан чекланиб қолишга имкон бермаяпти. Ривожланаётган мамлакатларда шу боис озиқ-овқат танқислиги билан боғлиқ муаммони ҳал қилиш учун ноқулай об-ҳавога чидамли, мустаҳкам, ҳаммабоп қишлоқ хўжалиги тизимини яратиш зарур. Бугунги кунда кам табиий ресурслар, кимёвий моддалар сарфлаб, кўпроқ ҳосил олиш талаб этилади. Бунинг учун, энг аввало, қишлоқ ҳудудларида яшовчи аҳолининг билим ва кўникмаларини ҳам ривожлантириш лозим бўлади.
Учинчидан, бугун Ўзбекистонда аграр соҳада қатор ислоҳотлар амалга оширилмоқда.  Айни пайтда Ўзбекистонда ишлаб чиқарилаётган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари 80 дан ортиқ мамлакатга экспорт қилинмоқда. Бироқ, мавжуд муаммоларни бартараф этишда кучларимизни бирлаштиришимиз зарур.
Тўртинчидан, мазкур ташкилотга 10 та давлат аъзо бўлса-да, улардан фақат учтаси бевосита денгизга чиқа олади. Бу эса минтақада етиштирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини узоқ ўлкаларга экспорт қилишда бир мунча қийинчиликлар туғдиради. Чунки қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари тез бузиладиган товарлар сирасига киради. Шу сабабдан транспорт ва логистика соҳасида ҳам мавжуд муаммоларни ҳал қилишда ўзаро келишиб ишлаш мақсадга мувофиқ.
Яна бир жиҳати, Ўзбекистонда кенг ҳажмдаги аграр ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Яқинда муҳтарам Президентимиз Ш.Мирзиёев тегишли Фармонига биноан Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган Стратегияси ишлаб чиқилди. Ушбу ҳужжатда белгиланган чора-тадбирлар доирасида соҳани диверсификациялашга, сердаромад йўналишларни ривожлантиришга  алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бугунги кунда юртимизда сайёҳликнинг янги йўналиши аграр туризм юзага келди. Буларнинг барчаси аграр соҳада  ўтказилаётган ислоҳотларнинг меваларидир. Минтақа давлатларининг “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” тамғаси остидаги қишлоқ хўжалик маҳсулотларига талабларини ошириш лозим.
Эътиборлиси, бугунги кунда ИҲТ мамлакатларида томорқа ер эгалари ва деҳқон хўжаликларини ривожлантириш бандлик ва қишлоқда самарадорликни оширишнинг асосий шакли бўлиб қолмоқда. Сабаби, томорқа хўжаликлари ва боғдорчиликни  ривожлантириш ҳам иқтисодий, ҳам ижтимоий аҳамият касб этмоқда. Шу боис биз кўпроқ қишлоқ хўжалиги ширкатларини кўпайтиришимиз, бу борадаги кадрлар тайёрлаш тизмини ҳам кўриб чиқишимиз керак. Бу борада ҳар бир мамлакатнинг энг яхши тажрибалари ўрганилса, фикр алмашилса, муаммолар ҳал бўлади.
Орол муаммоси ҳам минтақанинг энг оғриқли нуқталаридан бири ҳисобланади. Афсуски,  бу улкан сув ҳавзаси энди қайта тикланмайди. Лекин унинг ўзанида “яшил” иқтисодиётни ривожлантириш, энергия ва сув тежовчи каналларни жорий қилиш мумкин. Биз келгусида бу ҳудудни аграр ислоҳотлар учун ҳам муҳим тажриба майдонига айлантириш ниятидамиз.
Агротуризм бугунги кунда сайёҳликнинг муҳим йўналишларидан бирига айланмоқда. Шаҳар муҳитида ўсиб улғайган одамлар учун қишлоқ шароитида, кундалик истеъмол маҳсулотларини етиштириш тарихи билан танишиш қизиқ, албатта. Бу борада ҳам кучларни бирлаштирсак, қишлоқ хўжалиги туризмини кучайтириш мақсадида  ҳамкорликда турли фестваллар ташкил этсак, мақсадга мувофиқ бўлар эди, дея билдирди Ж.Ходжаев.
Ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев Туркия Республикаси қишлоқ ва ўрмончилик хўжалиги вазири Бекир Пекдемирли билан ҳам учрашди.
Учрашув чоғида икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари узоқ тарихга эга эканлиги, шунингдек, туркиялик билан ҳамкорлар билан билан биргаликда истиқболли ишларни амалга ошириш имкониятлари ҳақида гапирди. Жумладан, бугунги кунда Ўзбекистонда узумчилик, сабзавотчилик, асаларичилик, қишлоқ хўжалик маҳсулотларини қайта ишлаш бўйича ҳамкорлик қилиш бўйича таклифлар берди.
Жамшид Ходжаев, шунингдек, Озарбайжон Қишлоқ хўжалиги вазири Инам Каримов, Қирғизистон Қишлоқ  хўжалиги, озиқ-овқат саноати ва мелиорация вазири Эркинбек Чодуев, Тожикистон Қишлоқ хўжалиги вазири Саттор Иззатулло билан ҳам учрашиб, мамлакатларимиз ўртасидаги аграр муносабатларни янада ривожлантириш юзасидан фикр алмашди.

Жамшид Ходжаев: для решения проблем мы должны объединить наши усилия
Делегация во главе с Министром сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшидом Ходжаевым участвовала на очередном собрании министров сельского хозяйства государств-членов Организации экономического сотрудничества в Азербайджане.
В мероприятии участвовали руководители сферы из таких стран, как Узбекистан, Азербайджан, Турция, Иран, Пакистан, Таджикистан, Кыргызстан, Казахстан, представители ряда международных организаций.
Известно, что Организация экономического сотрудничества создана в 1985 году по инициативе таких стран, как Турция, Иран и Пакистан. Начиная с 1992 года начали присоединяться новые члены. В частности, Узбекистан тоже стал членом этой авторитетной организации. ОЭС охватывает между членами-государствами вопросы сотрудничества в торгово-экономической, транспортной сферах, также сферах коммуникаций, энергетики, минеральных ресурсов, сельского хозяйства и промышленности, здравоохранения, культуры.
В рамках конференции Ж. Ходжаев выразил благодарность за теплый прием и гостепреимство, говорил о вопросах дальнейшего развития отношений в этом направлении. В частности, Узбекистан и Азербайджан многие годы сотрудничают в направлениях шелководства, хлопководства. Было отмечено, что в дальнейшем стоит расширить данное сотрудничество, организовать между аграрными университетами двух стран совместные факультеты, вести качественный обмен опытом между специалистами.
Поднятый министром первый вопрос был направлен выращиванию экологически чистого продукта.
За несколько десятилетий процесс производства продовольственного продукта изменился, приобрел глобальный характер, в этот процесс внедрены новые научные разработки, цифровые технологии. В этой сфере сегодня, если с одной стороны становится больше ГМО (генетически-модифицированного организма), в другой стороны повышается потребность на органические продукты. В ближайшие годы ожидается повышение потребности на экологически чистые продукты, сказал Ж. Ходжаев.
Во-вторых, сегодня увеличение числа населения на нашей планете не позволяет ограничиться только экологическими продуктами. Поэтому в развивающихся странах для решения проблем, связанных с нехваткой продовольствия, необходимо создать устойчивую к капризам погоды, прочную, удобную для всех систему сельского хозяйства. На сегодняшний день требуется получение большего урожая с использованием меньших природных ресурсов, химических средств. Для этого в первую очередь нужно повысить знания и развивать навыки населения, проживающего в сельских регионах.
В-третьих, сегодня в Узбекистане в аграрной сфере реализуется ряд реформ. В данное время производимые в Узбекистане сельскохозяйственные продукты экспортируются в более 80 страны мира. Но мы должны объединить усилия, чтобы решить существующие проблемы.
В-четвертых, не смотря на то, что членами данной организации являются 10 государств, из них только три могут выйти на море. А это создает некоторые трудности в экспортировании выращиваемых в регионе сельскохозяйственных продуктов в далекие края. Потому что сельскохозяйственные продукты считаются быстро потрящимся товаром. По этой причине целесообразно прийти к соглашению в решении существующих проблем в сфере транспорта, логистики и действовать сообща.
Еще одна важная сторона в том, что в Узбекистане реализуются широкомасштабные аграрные реформы. Недавно согласно соответствующему Указу многоуважаемого Президента Ш. Мирзиёева разработана Стратегия развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы. В рамках определенных в этом документе мер особое внимание уделяется диверсификации сферы, развитию прибыльных направлений. Сегодня в нашей стране возникло новое направление туризма — аграрный туризм. Все это является плодом реализуемых в аграрной сфере реформ. Стоит увеличить в государствах региона потребность к сельскохозяйственным продуктам под маркой “Произведено в Узбекистане”.
Достойно внимания то, что на сегодняшний день в государствах ОЭС развитие хозяйств владельцев земель и дехканских хозяйств становится основной формой повышения занятости и плодотворности в селе. Причина в том, что развитие огородного хозяйства и садоводства имеет и экономическое, и социальное значение. Поэтому мы должны больше усилить сельскохозяйственный сектор, рассмотреть систему подготовки кадров в этой области. Проблему можно решить, если изучить лучший опыт каждого государства в этом направлении.
Проблема Арала тоже считается самой больной точкой региона. К сожалению, это огромное море теперь не восстановить. Но на его русле можно развивать “зеленую” экономику, внедрить энерго- и водосберегающие каналы. Мы в дальнейшем эту территорию планируем превратить в важную практическую площадку для аграрных реформ.
Агротуризм на сегодняшний день превращается в одно из важных направлений туризма. Для людей, выросших в городских условиях, конечно же, интересно ознакомиться с историей выращивания в сельских условиях ежедневно используемых продуктов. Было бы целесообразно объединить наши усилия и в этом направлении, организовать в сотрудничестве разные фестивали с целью усиления сельскохозяйственного туризма, сказал Ж. Ходжаев.
В рамках визита министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев встретился с министром сельского и лесного хозяйства Турецкой Республики Бекиром Пекдемирли.
Во время встречи было сказано, что сотрудичество между двумя странами имеет долгую историю, также говорилось о возможностях реализации перспективных проектов вместе с турецкими партнерами. В частности, прозвучало предложение о сотрудничестве по переработке продуктов пчеловодства, виноградарства, овощеводства, сельского хозяйства в Узбекистане.
Жамшид Ходжаев также встретился с министром сельского хозяйства Азербайджана Инамом Каримовым, министром сельского хозяйства, продовольственной промышленности и мелиорации Кыргызстана Эркинбеком Чодуевым, министром сельского хозяйства Таджикистана Саттором Иззатулло, стороны обменялись мнениями по поводу дальнейшего развития аграрных отношений между странами.