ХХР ҳудудида Ўзбекистон юридик фирмаларининг филиалларини очиш имконияти муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 4 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси адлия вазири ўринбосари А.Ташкулов Хитойнинг “Duan & Duan” юридик фирмаси вакиллари билан учрашди. Йиғилишда Тошкент давлат юридик университети проректори И.Рустамбеков ҳам иштирок этди.
Томонлар Ўзбекистон ва Хитой ҳудудида тадбиркорлар ва икки мамлакат фуқароларига юридик хизмат кўрсатиш соҳасида икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришнинг долзарб жиҳатлари, шунингдек,юридик кадрлар тайёрлаш масалаларини муҳокама қилдилар.
Жумладан, “Duan & Duan” компанияси ҳамкори Каивэй Лэнг компания филиалининг Тошкентдаги самарали фаолиятини эътироф этиб, Ўзбекистон юридик фирмаларининг ХХР ҳудудида ўз филиалларини очишга чақирди ва бу борада амалий ёрдам кўрсатишни таклиф этди. Томонлар ХХР ҳудудида ўзбекистонлик ва хитойлик тадбиркорларга хизмат кўрсатиш учун юридик фирмалар ўртасида танлов эълон қилишга келишиб олдилар.
Хитой томони ТДЮУ вакиллари билан “Duan & Duan” компаниясининг Тошкентдаги офисида талабаларнинг амалиёт ўташини ташкил этиш ҳамда Сиёсат ва ҳуқуқ Жануби-ғарбий университети билан ўзаро алоқаларни йўлга қўйиш масаласини муҳокама қилдилар.
Эслатиб ўтамиз, бугунги кунда “Duan & Duan” компаниясида 200 дан ортиқ ҳамкорлар, 1,000 дан ортиқ амалиёт юристлари ва адвокатлар фаолият юритади. АҚШ, Камбоджа, Япония, Испания ва Ўзбекистонда компания филиаллари мавжуд. Компанияининг Тошкент офиси 2018 йилда очилган. Бу “Бир макон, бир йўл” ташаббуси доирасида “Duan & Duan” компаниясининг саъй-ҳаракатлари натижаси эди.

Обсуждается возможность открытия филиалов юридических фирм Узбекистана на территории КНР
4 декабря текущего года заместитель министр юстиции Республики Узбекистан А. Ташкулов встретился с представителями китайской юридической компании «Duan & Duan». На встрече также участвовал проректор Ташкентского государственного юридического университета И. Рустамбеков.
Стороны обсудили актуальные аспекты развития двустороннего сотрудничества в сфере оказания юридических услуг предпринимателям и гражданам двух стран на территории Узбекистана и КНР, а также вопросы подготовки юридических кадров.
В частности, партнер компании «Duan & Duan» Каивэй Лэнг, признав эффективную деятельность их филиала в Ташкенте, призвал открыть филиалы юридических фирм Узбекистана на территории КНР и предложил практическое содействие в данном вопросе. Стороны договорились объявить конкурс среди узбекистанских юридических фирм для обслуживания узбекских и китайских предпринимателей на территории КНР.
Китайская сторона обсудила с представителями ТГЮУ вопрос прохождения студентами практики в ташкентском офисе «Duan & Duan», а также налаживание связей с Юго-Западным Университетом политологии и права.
Напомним, сегодня насчитывается более 200 партнеров, более 1 000 практикующих юристов и адвокатов «Duan & Duan». Филиалы имеются в США, Камбодже, Японии, Испании и Узбекистане. Ташкентский офис открыт в 2018 году. Это было инициативой «Duan & Duan» в рамках инициавы «Один пояс, один путь».