Ўзбекистонда футболни ривожлантиришни мутлақо янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида
Сўнгги йилларда халқимизнинг саломатлиги тўғрисида ғамхўрлик қилиш, маънавий ва жисмоний баркамол авлодни шакллантириш, миллионлар ўйини бўлган ва мамлакатимизда алоҳида ўрин тутадиган спортнинг футбол турига аҳолини, айниқса, ёшларни кенг жалб этиш бўйича бир қатор чора-тадбирлар амалга оширилиб келинмоқда.
Шу билан бирга, бугунги кунда мамлакатимизда юқори иқтидорга эга бўлган ёш футболчиларни танлаш, саралаб олиш (селекция) тизими ва футбол инфратузилмасини янада ривожлантириш, футбол бўйича спорт мактаблари фаолиятини янги босқичга кўтариш, соҳа мутахассисларини тайёрлаш ва уларни моддий рағбатлантириш тизимини яхшилаш, ўтказилаётган мусобақалар савиясини юксалтириш каби масалалар долзарб вазифалардан бири бўлиб қолмоқда.
Ўзбекистонда футболни аҳоли ўртасида энг оммавий спорт турига айлантириш, юқори иқтидорга эга бўлган ёш футболчиларни танлаш, саралаб олиш ва уларни профессионал спортчилар сифатида тайёрлаш тизимини йўлга қўйиш, мамлакат футболини ривожланган мамлакатлар билан рақобат қила оладиган даражага етказиш, халқаро талаб ва стандартлар асосида футбол бўйича мутахассисларни тайёрлаш, футбол клублари фаолиятини ривожлантириш, терма жамоалар учун ўқув-машқ жараёнини самарали ташкил этиш, мамлакатимизда футбол бўйича йирик халқаро мусобақалар, жумладан, ўсмирлар, ёшлар ва хотин-қизлар жамоалари ўртасида жаҳон ва қитъа биринчиликларини ўтказиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон футбол ассоциациясининг қуйидагиларни Ўзбекистон Республикасида профессионал футболни ривожлантиришнинг асосий йўналишлари этиб белгилаш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин:
болалар ва ўсмирларнинг футбол билан шуғулланишга қизиқишини ошириш, ҳаваскор футболни оммавийлаштириш, бу борада умумтаълим мактаблари, бошқа таълим муассасалари, маҳалла ва ташкилотларда футбол бўйича мусобақаларни мунтазам равишда ташкил этиш;
юқори иқтидорга эга бўлган ёш футболчиларни танлаш ва саралаб олиш (селекция) тизимини тубдан такомиллаштириш, уларни босқичма-босқич профессионал тайёргарликдан ўтказиб бориш орқали футболи ривожланаётган давлатларнинг етакчи клубларига “футболчилар экспорти”ни амалга ошириш тизимини йўлга қўйиш;
футбол соҳасига хусусий инвестицияларни кенг жалб этиш ва уларни рағбатлантириш, футбол соҳасини бозор механизмлари асосида бошқариш, футбол клубларини хусусий секторга ўтказиш ҳамда улар орасида соғлом спорт рақобати муҳитини яратиш;
футбол мусобақалари томошабоплигини ошириш ҳамда футболни ривожлантиришнинг янги тизимини самарали йўлга қўйиш орқали “ўзбек футболи” мактабини яратиш;
футбол соҳасида малакали мутахассисларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш, малакасини ошириш, танлаб олиш ва ривожлантиришга илғор илмий-методик ва инновацион технологияларни жорий этиш;
футбол соҳасидаги норматив-ҳуқуқий базани янада такомиллаштириш, футбол инфратузилмасини моддий-техник жиҳатдан янада яхшилаш ҳамда халқаро талабларга мослаштириш.
Ўзбекистонда профессионал футболни ривожлантириш схемаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистонда футболни 2030 йилгача ривожлантиришни янги босқичга олиб чиқиш концепцияси 2-иловага мувофиқ;
Ўзбекистонда футболни 2030 йилгача ривожлантиришни янги босқичга олиб чиқиш концепциясини 2019-2020 йилларда амалга ошириш бўйича “Йўл харита” 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон футбол ассоциацияси, вазирлик ва идоралар раҳбарларининг “Йўл харита”да назарда тутилган тадбирларни ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли бажариш юзасидан шахсий жавобгарлиги кўрсатиб ўтилсин.
3. Ўзбекистонда футболни 2030 йилгача ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари 4-иловага мувофиқ (кейинги ўринларда – Мақсадли кўрсаткичлар) тасдиқлансин ва унда шу жумладан қуйидагилар назарда тутилсин:
умумий аҳолига нисбатан футбол билан мунтазам шуғулланувчилар сонини камида 5 фоизгача етказиш орқали республикада футболнинг оммавийлигини таъминлаш;
Халқаро Футбол Ассоциациялари Федерациясининг миллий терма жамоалар рейтингида Ўзбекистон миллий терма жамоасининг кучли 50 таликка киришига эришиш;
хусусий футбол мактаблари ва хусусий профессионал футбол мактаблари сонини босқичма-босқич ошириш;
Ўзбекистон Республикасида Халқаро Футбол Ассоциациялари Федерацияси ва Осиё Футбол Конфедерацияси таснифига кирувчи чемпионатлар ва расмий халқаро турнирларни ташкил қилиш ва ўтказиш.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Мақсадли кўрсаткичларга эришиш, белгиланган чора-тадбирларни ўз вақтида ва самарали бажариш учун масъул бўлган вазирлик, идора ва ташкилотлар фаолияти мувофиқлаштирилишини таъминласин.
4. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Молия вазирлиги ва Ўзбекистон футбол ассоциациясининг:
профессионал футбол клублари қошидаги Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган болалар-ўсмирлар футбол мактаблари негизида Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳузуридаги футбол маҳорат мактаблари (кейинги ўринларда – футбол маҳорат мактаблари) ҳамда болалар ва ўсмирлар спорт мактабларини ташкил этиш;
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда аҳоли сонидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган қўшимча футбол маҳорат мактабларини ташкил этиш;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги болалар ва ўсмирлар футбол академияларини футбол маҳорат мактаблари этиб қайта ташкил этиш ва уларни Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги тасарруфига ўтказиш;
ихтисослаштирилган олимпия захиралари мактаб-интернатлари негизида олимпия захиралари коллежларини ҳамда уларга ажратилган қабул квотаси доирасида футбол бўлимларини ташкил этиш ва уларда футбол бўйича мутахассисларни (спортчилардан ташқари) тайёрлаш;
футбол маҳорат мактабларининг раҳбарлари, тренерлари ва бошқа ходимларига олимпия захиралари коллежлари учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш ва моддий рағбатлантириш шартларини қўллаш;
футбол маҳорат мактабларини тегишлича ҳудудий профессионал футбол клубларига бириктириш;
2020/2021 ўқув йилидан бошлаб тегишли таълим муассасаларида футбол клублари, спорт таълим муассасалари учун спорт шифокори, спорт психологи, спорт фармакологи, спорт ҳуқуқшуноси ва спорт диетологи йўналишлари бўйича малакали мутахассислар тайёрлашни ташкил қилиш;
замонавий илмий ютуқлар ва инновацион технологиялардан фойдаланган ҳолда тренер, селекционер (скаут), таҳлилчи, ҳакам, маркетолог ва футбол менежери йўналишлари бўйича юқори малакали футбол мутахассисларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш мақсадида маҳаллий ҳамда хорижий мутахассисларни кенг жалб қилиш орқали Ўзбекистон футбол ассоциацияси ҳузурида Футбол мутахассисларини тайёрлаш марказини ташкил этиш;
халқаро тажрибадан келиб чиқиб, Халқаро Футбол Ассоциациялари Федерацияси, Осиё Футбол Конфедерацияси талабларига мувофиқ, 2021 йилги футбол мавсумидан бошлаб Суперлига жамоалари ўртасидаги учрашувларда адолат ва шаффофликни таъминлаш мақсадида VAR (Video Assistant Referee, видео ёрдамчи ҳакам) тизимини жорий этиш;
халқаро талаблардан келиб чиқиб, салоҳияти юқори футболчиларни профессионал даражада тайёрлаш, улар хорижий давлатларнинг нуфузли футбол клубларида профессионал фаолият олиб боришини таъминлаш, шунингдек, футболчиларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида футбол бўйича агентлар (воситачилар)нинг фаолиятини тартибга солиш ва уларни аккредитациядан ўтказиш ваколатини Ўзбекистон футбол ассоциациясига юклаш;
2021 йил 1 январдан бошлаб халқаро тажрибадан келиб чиқиб, спорт соҳасини, айниқса, футболни янада ривожлантириш, унинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш, қўшимча маблағларни жалб қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикасида букмекерлик фаолиятини амалга оширишга рухсат бериш;
Ўзбекистон футбол ассоциацияси ҳузуридаги Республика болалар ва ўсмирлар футбол академиясининг тузилмасига қўшимча иккита селекционер штат бирлигини киритиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Бош прокуратура, Адлия вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2020 йил 1 июнга қадар шахслар томонидан букмекерлик фаолиятини амалга оширишни бузиш, шунингдек, тотализатор ўйнаш, ўйинга ёки унинг натижасига таъсир ўтказиш мақсадида келишилган ўйинлар ўтказиш, уларда иштирок этиш юзасидан жавобгарликни белгилаш бўйича Жиноят кодекси ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
мактабгача таълим муассасалари, умумтаълим мактаблари ва спорт таълим муассасаларида футбол бўйича ўқув, ўқув-машқ, тарбияланувчи ва ўқувчиларни саралаб олиш (селекция) ҳамда уларда мусобақаларни ўтказиш тартиби Ўзбекистон футбол ассоциацияси томонидан белгиланади ва мувофиқлаштириб борилади;
футбол маҳорат мактаблари директорлари ва спорт бўйича директор ўринбосарларини лавозимга тайинлаш ва лавозимидан озод қилиш Ўзбекистон футбол ассоциациясининг тақдимномасига асосан Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги томонидан амалга оширилади.
6. 2020-2025 йилларда Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳузуридаги футбол маҳорат мактабларини ташкил этиш, уларда қурилиш ва реконструкция ишларини амалга ошириш жадвали 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги билан биргаликда 2020 йил ва келгуси йилларда Ўзбекистон Республикаси Инвестиция дастурини шакллантиришда ишлаб чиқилган лойиҳа-смета ҳужжатларига асосан футбол маҳорат мактабларини қуриш ва реконструкция қилиш ишлари учун марказлашган капитал қуйилмалар лимитлари ажратилишини таъминласин.
Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги футбол маҳорат мактабларини қуриш ва мавжудларини реконструкция қилиш бўйича лойиҳа-смета ҳужжатларини комплекс экспертизадан ўтказишни таъминласин ва қурилиш-монтаж ишларининг сифатли бажарилиши устидан давлат архитектура-қурилиш назоратини ўрнатсин.
а) умумтаълим мактаблари ўртасида:
ҳар бир туман (шаҳар)да доимий равишда йилига камида икки маротаба “Мактаблар футбол лигаси” мусобақалари ўтказиб борилади;
“Мактаблар футбол лигаси” мусобақалари туман (шаҳар) ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг календарь режаларига ҳамда Ўзбекистон “Ёшлик” жисмоний тарбия ва спорт жамиятига ажратилган маблағлар доирасида молиялаштирилади.
Бунда “Мактаблар футбол лигаси” мусобақаларини ўтказиш натижалари бўйича иқтидорли ўқувчилар туман (шаҳар) болалар-ўсмирлар спорт мактабларининг футбол бўлинмалари ҳамда хусусий футбол мактабларига саралаб олинади (селекция);
б) туман (шаҳар) болалар-ўсмирлар спорт мактаблари футбол бўлинмалари ва хусусий футбол мактаблари ўртасида:
ёш тоифасидан келиб чиқиб белгиланган меъёрлар асосида туман (шаҳар), Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳамда республика миқёсида “Спорт мактаблари футбол лигаси” мусобақалари ўтказиб борилади;
“Спорт мактаблари футбол лигаси” мусобақалари Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг календарь режаларига ажратилган маблағлар доирасида молиялаштирилади.
Бунда “Спорт мактаблари футбол лигаси” мусобақаларини ўтказиш натижалари бўйича футбол маҳорат мактаблари, хусусий профессионал футбол мактаблари ва профессионал футбол клублари ҳузуридаги футбол академияларига футболчилар саралаб олинади (селекция);
в) футбол маҳорат мактаблари, хусусий профессионал футбол мактаблари ва профессионал футбол клублари ҳузуридаги футбол академиялари ўртасида:
ёш тоифасидан келиб чиқиб белгиланган меъёрлар асосида “Профессионал футбол мактаблари лигаси” мусобақалари ўтказиб борилади;
“Профессионал футбол мактаблари лигаси” мусобақаларини ўтказиш натижалари бўйича ҳудудий профессионал футбол клубларига футболчилар саралаб олинади (селекция);
“Профессионал футбол мактаблари лигаси” мусобақалари Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг календарь режаларига ажратилган маблағлар доирасида молиялаштирилади.
Бунда футбол маҳорат мактаблари, хусусий профессионал футбол мактаблари ва профессионал футбол клублари ҳузуридаги футбол академиялари футболчилари республика ҳамда халқаро миқёсдаги мусобақаларда иштирок этади;
г) Ўзбекистон футбол ассоциацияси ҳузуридаги Республика болалар ва ўсмирлар футбол академиясида футбол бўйича турли ёш тоифасидаги терма жамоалар тайёргарлик кўрадилар.
8. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Молия вазирлиги, Ўзбекистон футбол ассоциацияси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг давлат корхоналари ва ташкилотлари томонидан молиялаштириладиган профессионал футбол клублари устав фондларидаги давлат ва давлат улуши бўлган хўжалик жамиятлари улушларини Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигига ўтказиш орқали хусусий инвесторларга сотиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигига ўтказиладиган профессионал футбол клублари устав фондидаги давлат ва давлат улуши бўлган хўжалик жамиятларининг улушлари рўйхати 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Қайд этилсинки:
профессионал футбол клублари устав фондидаги давлат улуши бўлган хўжалик жамиятлари улушлари Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигига хўжалик жамиятлари устав капиталидаги давлат улуши ва хўжалик жамиятларининг улушларини баланс қийматида камайтириш ҳисобига берилади;
мазкур Фармоннинг 6-иловасида кўзда тутилган профессионал футбол клубларининг устав фондидаги давлат улушлари Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясининг қарорига асосан белгиланган тартибда сотилади.
10. Профессионал футбол клубларига давлат корхоналари ва давлат улуши мавжуд ташкилотлар томонидан ажратилаётган молиявий маблағларнинг самарали фойдаланилиши устидан Ўзбекистон футбол ассоциацияси томонидан мониторинг ўтказиш амалиёти жорий қилинсин.
Ўзбекистон футбол ассоциацияси:
мониторинг натижалари юзасидан давлат корхоналари ва ташкилотларига, шунингдек, юқори турувчи органларга таклиф ва тавсиялар киритиб борсин;
профессионал футбол клубларидаги спортчи ва бошқа мутахассисларни рағбатлантириш тизими шаффофлигини таъминлаш мақсадида икки ой муддатда ягона тартибни ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
11. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳудудий футбол ассоциациялари фаолияти тегишли равишда Қорақалпоғистон Республикаси бюджетининг, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетларининг қўшимча даромадлари ҳисобидан молиялаштирилишини таъминласин.
12. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Қурилиш вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Тошкент вилояти ҳокимлиги ва Ўзбекистон футбол ассоциациясининг 2020-2021 йилларда:
Тошкент вилояти, Юқори Чирчиқ тумани, Янгибозор қўрғони ҳудудида футбол бўйича миллий терма жамоалар учун ўқув-машғулот марказини ташкил этиш;
Ўзбекистон футбол ассоциацияси ҳузурида функционал диагностика, спортчиларни соғломлаштириш ва реабилитацияси учун замонавий спорт тиббий марказини ташкил қилиш ва зарур тиббий асбоб-ускуна ва жиҳозлар билан таъминлаш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Молия вазирлиги билан биргаликда 2020 йилги Ўзбекистон Республикаси Инвестиция дастурининг марказлашган капитал қуйилмалар лимитлари доирасида футбол бўйича миллий терма жамоалар учун ўқув-машғулот марказини қуриш ишларининг лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш учун зарур маблағлар ажратилишини таъминласин.
13. Ўзбекистон Республикаси Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги Молия вазирлиги, Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Адлия вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон футбол ассоциацияси билан биргаликда 2020 йил 1 июнга қадар букмекерлик фаолиятини амалга ошириш билан боғлиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини Вазирлар Маҳкамасига киритсин ва уларда шу жумладан қуйидагиларни:
букмекерлик фаолиятини лицензиялаш Ўзбекистон Республикаси Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги томонидан амалга оширилишини;
букмекерлик фаолияти билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектлари томонидан телекоммуникация тармоқларида, шу жумладан, Интернет тармоғи провайдерларида хизматлар кўрсатилишини тартибга солишни;
букмекерлик фаолияти билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектлари даромадларининг бир қисмини спорт турлари, шу жумладан, футболни ривожлантириш учун йўналтиришни;
букмекерлик фаолиятини давлат томонидан назорат қилиш механизмлари жорий этилишини назарда тутсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги футбол маҳорат мактаблари фаолияти билан боғлиқ харажатлар, шунингдек, уларни футболи ривожланган мамлакатлар тажрибасидан келиб чиқиб, замонавий асбоб-ускуналар ва жиҳозлар билан таъминлаш харажатлари учун зарур маблағларни 2020 йилда Давлат бюджетининг “Маданият ва спорт” соҳасига ажратиладиган маблағлар доирасида ажратсин ва 2021 йилдан бошлаб Давлат бюджети параметрларида назарда тутсин.
15. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари 2020 йил 1 февралга қадар тегишли ҳудудларда стадион ва футбол майдонларини хатловдан ўтказсин ва хатлов натижаси бўйича эгаси номаълум стадион ва футбол майдонлари қонунчиликда белгиланган тартибда жойлардаги туман (шаҳар) болалар-ўсмирлар спорт мактабларига ўтказилишини таъминласин.
16. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 7-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
17. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги Адлия вазирлиги, Ўзбекистон футбол ассоциацияси ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
18. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов ва Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати раиси А.А.Азизов зиммасига юклансин.

О мерах по поднятию на совершенно новый этап развития футбола в Узбекистане
В последние годы проводится ряд мероприятий, направленных на укрепление здоровья населения, формирование духовно и физически развитого поколения, широкое привлечение соотечественников, особенно молодежи, к футболу – игре миллионов, виду спорта, занимающему особое место в нашей стране.
Вместе с тем актуальными задачами на сегодняшний день остаются вопросы дальнейшего развития системы выявления и отбора (селекции) высокоодаренных молодых футболистов, футбольной инфраструктуры, поднятия на новый уровень деятельности спортивных футбольных школ, улучшения системы подготовки и материального стимулирования специалистов сферы, повышения уровня проводимых соревнований.
В целях превращения футбола в самый массовый вид спорта в Узбекистане, налаживания системы выявления, отбора и подготовки высокоодаренных молодых футболистов в качестве профессиональных спортсменов, доведения нашего футбола до уровня, способного конкурировать с развитыми странами, подготовки специалистов по футболу в соответствии с международными требованиями и стандартами, развития деятельности футбольных клубов, эффективной организации учебно-тренировочного процесса сборных команд по футболу, проведения в нашей стране крупных международных соревнований по футболу, в том числе первенств мира и континента среди юношеских, молодежных и женских команд:
1. Одобрить предложение Министерства физической культуры и спорта, Министерства народного образования, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Национального олимпийского комитета Узбекистана и Ассоциации футбола Узбекистана об определении основных направлений развития профессионального футбола в Республике Узбекистан:
повышение заинтересованности детей и юношей в занятии футболом, популяризация любительского футбола, организация с этой целью на регулярной основе соревнований по футболу в общеобразовательных школах и других образовательных учреждениях, махаллях и организациях;
налаживание системы «экспорта футболистов» в ведущие клубы стран с развивающимся футболом путем коренного совершенствования системы выявления и отбора (селекции) молодых высокоодаренных футболистов, организации их поэтапной профессиональной подготовки;
широкое привлечение частных инвестиций в сферу футбола и их поощрение, управление сферой футбола на основе рыночных механизмов, передача футбольных клубов негосударственному сектору и формирование среди них здоровой спортивной конкурентной среды;
создание школы «узбекского футбола» путем повышения зрелищности футбольных соревнований и эффективной организации новой системы развития футбола;
внедрение передовых научно-методических и инновационных технологий в процессы подготовки, переподготовки, повышения квалификации, отбора и развития квалифицированных специалистов в сфере футбола;
дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы сферы футбола, улучшение материально-технической футбольной инфраструктуры, а также адаптация сферы футбола к международным требованиям.
Схему развития профессионального футбола в Узбекистане согласно приложению № 1;
Концепцию по поднятию на новый этап развития футбола в Узбекистане до 2030 года согласно приложению № 2;
«Дорожную карту» реализации Концепции по поднятию на новый этап развития футбола в Узбекистане до 2030 года в 2019–2020 годах согласно приложению № 3.
Указать на персональную ответственность руководителей Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Ассоциации футбола Узбекистана, министерств и ведомств за своевременное, полное и качественное исполнение мероприятий, предусмотренных в «Дорожной карте».
3. Одобрить Целевые показатели развития футбола в Узбекистане до 2030 года согласно приложению № 4 (далее – Целевые показатели), предусматривающие в том числе:
обеспечение массовости футбола в республике путем доведения числа регулярно занимающихся футболом до 5 процентов от общей численности населения страны;
достижение включения национальной сборной Узбекистана в топ-50 рейтинга лучших национальных сборных Международной Федерации Футбольных Ассоциаций;
поэтапное увеличение количества частных футбольных школ и частных профессиональных футбольных школ;
организацию и проведение в Республике Узбекистан чемпионатов и официальных международных турниров, входящих в классификацию Международной Федерации Футбольных Ассоциаций и Азиатской Футбольной Конфедерации.
Кабинету Министров Республики Узбекистан обеспечить координацию деятельности министерств, ведомств и организаций, ответственных за достижение Целевых показателей, своевременное и эффективное исполнение поставленных задач.
4. Согласиться с предложениями Министерства физической культуры и спорта, Министерства народного образования, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства финансов Республики Узбекистан и Ассоциации футбола Узбекистана о:
создании школ футбольного мастерства (далее – школы футбольного мастерства) и детско-юношеских спортивных школ при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан на базе детско-юношеских футбольных школ при профессиональных футбольных клубах, финансируемых за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан;
создании в Республике Каракалпакстан и областях дополнительных школ футбольного мастерства, финансируемых за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан исходя из численности населения;
преобразовании детско-юношеских футбольных академий Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента в школы футбольного мастерства с передачей их в ведение Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
создании на базе специализированных школ-интернатов олимпийского резерва колледжей олимпийского резерва с отделениями футбола в рамках квот приема, выделенных данным колледжам, с целью подготовки специалистов по футболу (за исключением спортсменов);
применении условий оплаты труда и материального стимулирования, установленных для колледжей олимпийского резерва, к руководителям, тренерам и иным сотрудникам школ футбольного мастерства;
закреплении школ футбольного мастерства за соответствующими региональными профессиональными футбольными клубами;
организации начиная с 2020/2021 учебного года подготовки в соответствующих образовательных учреждениях квалифицированных специалистов по направлениям «спортивный врач», «спортивный психолог», «спортивный фармаколог», «спортивный юрист» и «спортивный диетолог» для футбольных клубов и спортивных образовательных учреждений;
cоздании Центра подготовки специалистов по футболу при Ассоциации футбола Узбекистана в целях подготовки, переподготовки и повышения квалификации высококвалифицированных специалистов в сфере футбола по направлениям «тренер», «селекционер (скаут)», «аналитик», «судья», «маркетолог» и «футбольный менеджер» путем широкого привлечения отечественных и зарубежных специалистов, с применением современных достижений науки и инновационных технологий;
внедрении начиная с футбольного сезона 2021 года системы VAR (Video Assistant Referee, видеопомощник судьи) для обеспечения справедливости и прозрачности встреч между командами Суперлиги исходя из международного опыта, в соответствии с требованиями Международной Федерации Футбольных Ассоциаций и Азиатской Футбольной Конфедерации;
упорядочении деятельности агентов (посредников) по футболу и возложении на Ассоциацию футбола Узбекистана полномочий по их аккредитации в целях подготовки на профессиональном уровне футболистов, обладающих высоким спортивным потенциалом, обеспечения их профессиональной деятельности в престижных футбольных клубах зарубежных стран, а также защиты прав и интересов футболистов исходя из международных требований;
разрешении с 1 января 2021 года на осуществление букмекерской деятельности в Республике Узбекистан в целях дальнейшего развития сферы спорта, особенно футбола, повышения его инвестиционной привлекательности, привлечения дополнительных средств исходя из международного опыта;
введении в структуру Республиканской детско-юношеской футбольной академии при Ассоциации футбола Узбекистана двух дополнительных штатных единиц селекционера.
Агентству по развитию рынка капитала совместно с Министерством физической культуры и спорта, Генеральной прокуратурой, Министерством юстиции, Министерством внутренних дел, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 июня 2020 года представить в Кабинет Министров предложения о внесении соответствующих изменений и дополнений в Уголовный кодекс и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности по установлению ответственности лиц за нарушение осуществления букмекерской деятельности, игру в тотализатор, проведение и участие в договорных играх с целью оказания воздействия на игры либо на их результаты.
порядок обучения, учебных тренировок, отбора (селекции) воспитанников и учащихся в дошкольных образовательных учреждениях, общеобразовательных школах и спортивных образовательных учреждениях, а также проведения в них соревнований устанавливается и координируется Ассоциацией футбола Узбекистана;
назначение на должность и освобождение от занимаемой должности директоров школ футбольного мастерства и их заместителей по спорту осуществляются Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан по представлению Ассоциации футбола Узбекистана.
6. Утвердить График создания и проведения работ по строительству и реконструкции школ футбольного мастерства при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан в 2020–2025 годах согласно приложению № 5.
Министерству экономики и промышленности совместно с Министерством физической культуры и спорта обеспечить выделение лимитов централизованных капитальных вложений на строительство и реконструкцию школ футбольного мастерства в соответствии с разработанной проектно-сметной документацией при формировании Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020 год и последующие годы.
Министерству строительства Республики Узбекистан обеспечить проведение комплексной экспертизы проектно-сметной документации на строительство новых и реконструкцию действующих школ футбольного мастерства с установлением государственного архитектурно-строительного надзора за качеством выполнения строительно-монтажных работ.
а) между общеобразовательными школами:
каждого района (города) не менее двух раз в год проводятся соревнования «Футбольная лига школ» на постоянной основе;
проведение соревнований «Футбольная лига школ» финансируется в рамках средств, выделенных на календарные планы спортивных и физкультурно-массовых мероприятий районов (городов) и Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также Физкультурно-спортивному обществу Узбекистана «Ёшлик».
По результатам проведения соревнований «Футбольная лига школ» осуществляется отбор (селекция) одаренных учащихся в отделения футбола детско-юношеских спортивных школ районов (городов) и частные футбольные школы;
б) между отделениями футбола детско-юношеских спортивных школ районов (городов) и частными футбольными школами:
проводятся соревнования «Футбольная лига спортивных школ» на уровне района (города), Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также республики в соответствии с нормами, установленными по возрастным категориям;
проведение соревнований «Футбольная лига спортивных школ» финансируется в рамках средств, выделенных на календарные планы спортивных и физкультурно-массовых мероприятий Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
По результатам проведения соревнований «Футбольная лига спортивных школ» осуществляется отбор (селекция) футболистов в школы футбольного мастерства, частные профессиональные футбольные школы и футбольные академии при профессиональных футбольных клубах;
в) между школами футбольного мастерства, частными профессиональными футбольными школами и футбольными академиями при профессиональных футбольных клубах:
проводятся соревнования «Лига профессиональных футбольных школ» в соответствии с нормами, установленными по возрастным категориям;
по результатам проведения соревнований «Лига профессиональных футбольных школ» осуществляется отбор (селекция) футболистов в региональные профессиональные футбольные клубы;
проведение соревнований «Лига профессиональных футбольных школ» финансируется в рамках средств, выделенных на календарные планы спортивных и физкультурно-массовых мероприятий Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
При этом футболисты школ футбольного мастерства, частных профессиональных футбольных школ и футбольных академий при профессиональных футбольных клубах принимают участие в республиканских и международных соревнованиях;
г) в Республиканской детско-юношеской футбольной академии при Ассоциации футбола Узбекистана проходят подготовку сборные команды по футболу разных возрастных категорий.
8. Согласиться с предложениями Министерства физической культуры и спорта, Министерства финансов Республики Узбекистан, Ассоциации футбола Узбекистана, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента о реализации частным инвесторам путем передачи Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан долей государства и хозяйственных обществ с государственными долями в уставных фондах профессиональных футбольных клубов, финансируемых государственными предприятиями и организациями.
9. Утвердить Перечень профессиональных футбольных клубов с долями государства и хозяйственных обществ с государственными долями в уставных фондах, передаваемыми Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан, согласно приложению № 6.
Отметить, что:
доли хозяйственных обществ с государственными долями в уставных фондах профессиональных футбольных клубов передаются Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан по балансовой стоимости в счет уменьшения долей государства и хозяйственных обществ в уставных капиталах хозяйственных обществ;
доли государства в уставном фонде профессиональных футбольных клубов, предусмотренные в приложении № 6 к настоящему Указу, реализуются на основе решений Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества в установленном порядке.
10. Внедрить практику проведения Ассоциацией футбола Узбекистана мониторинга за эффективным использованием финансовых средств, выделяемых профессиональным футбольным клубам государственными предприятиями и организациями с долей государства.
Ассоциации футбола Узбекистана:
вносить в государственные предприятия и организации, а также вышестоящие органы соответствующие предложения и рекомендации по результатам мониторинга;
в двухмесячный срок разработать и утвердить единый порядок в целях обеспечения прозрачности системы стимулирования спортсменов и других специалистов в профессиональных футбольных клубах.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента обеспечить финансирование деятельности региональных футбольных ассоциаций соответственно за счет дополнительных доходов бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента.
12. Одобрить предложения Министерства физической культуры и спорта, Министерства экономики и промышленности, Министерства строительства, Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, Национального олимпийского комитета Узбекистана, хокимията Ташкентской области и Ассоциации футбола Узбекистана о создании в 2020–2021 годах:
учебно-тренировочного центра для национальных сборных команд по футболу на территории поселка Янгибазар Юкоричирчикского района Ташкентской области;
современного спортивно-медицинского центра при Ассоциации футбола Узбекистана для функциональной диагностики, оздоровления и реабилитации спортсменов и его оснащении необходимым медицинским оборудованием и инвентарем.
Министерству экономики и промышленности совместно с Министерством физической культуры и спорта, Министерством финансов Республики Узбекистан обеспечить выделение необходимых средств на разработку проектно-сметной документации под строительство учебно-тренировочного центра для национальных сборных команд по футболу в рамках лимитов централизованных капитальных вложений Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020 год.
13. Агентству по развитию рынка капитала совместно с Министерством финансов, Министерством физической культуры и спорта, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством экономики и промышленности, Министерством юстиции, Государственным налоговым комитетом, Национальным олимпийским комитетом Узбекистана и Ассоциацией футбола Узбекистана в срок до 1 июня 2020 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проекты нормативно-правовых актов по осуществлению букмекерской деятельности, предусматривающие:
осуществление лицензирования букмекерской деятельности Агентством по развитию рынка капитала Республики Узбекистан;
регулирование оказания услуг субъектами предпринимательства, занимающимися букмекерской деятельностью в телекоммуникационных сетях, в том числе интернет-провайдерах;
направление части доходов субъектов предпринимательства, занимающихся букмекерской деятельностью, на развитие видов спорта, в том числе футбола;
внедрение механизмов государственного контроля за осуществлением букмекерской деятельности.
14. Министерству финансов выделить необходимые средства на расходы, связанные с деятельностью школ футбольного мастерства, а также оснащение их современным оборудованием и инвентарем исходя из опыта стран с развивающимся футболом в рамках средств Государственного бюджета, выделяемых на сферу «Культура и спорт» в 2020 году, а начиная с 2021 года предусматривать в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан.
15. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в срок до 1 февраля 2020 года провести инвентаризацию футбольных стадионов и полей на соответствующих территориях и обеспечить передачу детско-юношеским спортивным школам районов (городов) на местах бесхозных футбольных стадионов и полей в порядке, установленном законодательством.
16. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 7.
17. Министерству физической культуры и спорта совместно с Министерством юстиции, Ассоциацией футбола Узбекистана и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
18. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и председателя Службы государственной безопасности Республики Узбекистан Азизова А.А.