Экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссияси Тошкент вилоятига ташриф буюрди
Жорий йил 5 декабрь куни инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков бошчилигидаги Ҳудудлар ва вилоятларнинг экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссияси Нурафшон шаҳрида Тошкент вилояти тадбиркорларининг жорий йил 11 ойи якуни бўйича инвестиция ва ташқи савдо фаолиятини ўрганиб чиқди.
Таҳлил учун асос сифатида комиссия аъзолари, Вазирликнинг марказий аппаратидан бириктирилган ходимлар ва маҳаллий ҳукумат вакилларидан ташкил топган ишчи гуруҳларнинг жойларга амалга оширилган қатор ташрифлар, ҳар бир экспортчи ва инвестиция лойиҳаси ташаббускорлари билан ўтказилган суҳбатлар доирасида шакллантирилган маълумотлар олинган.
Комиссия фаолиятига тизимли ёндошиш – тадбиркорлар фаолиятини доимий равишда кузатиб боришдан иборат бўлиб, бу эса тушаётган мурожаатларни зудлик билан кўриб чиқиш ва тезкор амалий кўмак кўрсатишга имкон беради.
Шунингдек, идоралараро ҳамкорлик ва  ҳар бир алоҳида кейсни комплекс таҳлил қилиш – муваффақиятли фаолиятнинг муҳим омили ҳисобланиб, тегишли ечимларни тезкор ишлаб чиқиш ва уни амалга ошириш чораларини кўриш имконини беради.
Нурафшонда бўлиб ўтган учрашув давомида Комиссия раҳбарияти вилоятга илгари амалга оширилган ташриф давомида берилган топшириқларнинг бажарилиши тўғрисида ҳисоботларни тинглаб,  қўшимча ўрганишни талаб қиладиган инвесторлар ва экспортчиларнинг қатор хусусий масалаларини кўриб чиқди, масъул раҳбар ва ходимларга мавжуд муаммоларни ҳал қилиш бўйича янги кўрсатма ва топшириқлар берди.
Учрашув якунида жорий йил якуни бўйича тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилиш ва экспорт прогнозлари вилоятнинг туман ва шаҳарлари кесимида кўриб чиқилди ҳамда уларни сўзсиз бажариш бўйича чоралар ишлаб чиқилди.

Республиканская комиссия по развитию экспортного потенциала посетила Ташкентскую область
5 декабря текущего года в г.Нурафшане Республиканская комиссия по развитию экспортного потенциала регионов и областей под руководством министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова изучила ход инвестиционной и внешнеторговой деятельности предпринимателей Ташкентской области по итогам 11 месяцев текущего года.
Данные, взятые за основу анализа, были получены в ходе неоднократных выездов рабочих групп в составе членов комиссии, закрепленных сотрудников центрального аппарата Министерства и представителей органов местной власти, которые напрямую пообщались с каждым экспортером и инициатором инвестиционных проектов.
Системный подход в работе комиссии заключается в том, что мониторинг деятельности предпринимателей ведется на постоянной основе, что позволяет практически мгновенно реагировать на поступающие запросы и оказывать оперативную и действенную поддержку.
Также важным фактором успешной деятельности является тесная межведомственная кооперация и комплексный анализ каждого отдельного взятого кейса, что позволяет в ускоренном порядке выработать решение и принять меры по его имплементации.
В ходе встречи в Нурафшане руководство комиссии заслушало отчеты об исполнении поручений, данных в ходе предыдущего визита в область и рассмотрело ряд частных вопросов инвесторов и экспортеров, требующих дополнительной проработки, в связи с чем ответственным руководителям и сотрудникам были даны новые инструкции и поручения по решению имеющихся проблем.
В завершении встречи был рассмотрен прогноз привлечения прямых иностранных инвестиций и экспорта по итогам года в разрезе районов и городов области, а также разработанные меры по его безусловному выполнению.