Тошкент давлат шарқшунослик институтида Японшунослик факультети ташкил этилди
2019 йил 4 декабрь куни Тошкент давлат шарқшунослик институтида японшунослик факультетининг расмий очилиш маросимига бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Жаҳон миқёсида етакчи ўринни эгаллаб турган кунчиқар ўлка – Япония билан Ўзбекистон ўртасидаги муҳим сиёсий-иқтисодий жараёнлар кечаётган даврда японшунослик соҳасида мутахассис кадрлар тайёрлаш ва етиштириш каби долзарб вазифани амалга оширишда ТошДШИда махсус японшунослик факультетининг очилиши алоҳида аҳамият касб этади.
Шу муносабат билан, янги факультетнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари А.А.Абдуҳакимов, Олий ва ўрта махсус таълим вазири И.У.Маджидов, Япониянинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Фуджияма Ёшинори жаноблари ва бошқа фан-таълим доиралари вакиллари иштирок этди.
Бугунги кунда япон тилини ўрганиш бўйича дунёдаги энг фаол давлатлардан бири саналмиш Ўзбекистонда японшунослик соҳасини ривожлантириш бўйича Тошкент давлат шарқшунослик институти етакчи ўринни эгаллайди. 1992 йилда Тошкент давлат шарқшунослик институтида ташкил этилган Япон филологияси кафедраси нафақат Ўзбекистонда, балки бутун Ўрта Осиёда япон тилини ўқитиш бўйича очилган биринчи ўқув маскани саналади.
Охирги йилларда ТошДШИда японшунослик соҳасида қилинган илмий-тадқиқот ишлари натижалари янги факультет шаклланишига асос бўлди ва шу муносабат билан, ТошДШИнинг Хорижий Шарқ мамлакатлари адабиёти кафедраси филология фанлари доктори, профессор Р.Ходжаеванинг ТошДШИ таянч докторанти Г.Қосимова билан ҳаммуаллифликдаги “Япон адабиётида замонавий йўналишлар ва оқимлар” номли ўқув қўлланмаси нашр қилинди ҳамда ТошДШИда нашр қилинадиган “Шарқ машъали” илмий журналининг навбатдаги сони махсус японшуносликка бағишланди. Унда япон тилшунослиги, адабиётшунослиги, тарихшунослиги, таржимашунослиги, Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги муносабатлар, Япониянинг ташқи сиёсати ва халқаро муносабатлари, шунингдек, Япония иқтисодиётига оид 20 дан зиёд илмий мақолалар жамланган. Жуда кўп соҳалар қатори таълим йўналишидаги ҳамкорликни кенгайтириш йўлидаги бундай саъй-ҳаракатлар Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги дўстлик ва маданий алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
ТошДШИда янги факультетнинг ташкил топиши японшунослик бўйича ўқув жараёни ва илмий-тадқиқот ишларини бир ерга тўплаш ҳамда ушбу соҳа йўналишларини мувофиқлаштириш имкониятини бериш билан бир қаторда, ўзбек японшунослигини янги, мустаҳкам поғонага кўтаради, деб умид қиламиз.

Открытие факультета японоведения в Ташкентском государственном институте
4 декабря 2019 года в Ташкентском государственном институте востоковедения состоялась официальная церемония открытия факультета японоведения.
Открытие специального факультета японоведения в ТашГИВ имеет важное значение для реализации такой актуальной задачи, как подготовка специалистов в области японоведения в период крупных политических и экономических процессов между Узбекистаном и ведущей страной мира – Японией.
В связи с этим, в церемонии открытия нового факультета приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А.А.Абдухакимов, министр Высшего и среднего специального образования И.У.Маджидов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Узбекистане Фуджиама Ёшинори и многие другие представители сферы науки и образования.
Сегодня Ташкентский государственный институт востоковедения является одним из лидеров по развитию японского языка в Узбекистане, который является одной из самых активных стран по изучению японского языка. Кафедра японской филологии, основанная в 1992 году в Ташкентском государственном институте востоковедения, является первым учебным заведением, где преподается японский язык не только в Узбекистане, но и во всей Центральной Азии. В последние годы результаты исследований в области японских исследований привели к образованию нового факультета.
Очередной специальный выпуск научного журнала «Шарқ машъали», публикуемый в ТашГИВ, был посвящен японским исследованиям. Он содержит более 20 научных статей по японской лингвистике, литературоведению, историографии, переводоведению, внешней политике и международным отношениям Японии, а также экономике Японии. Такие усилия по расширению сотрудничества в сфере образования наряду со многими другими областями способствуют укреплению дружеских и культурных связей между Узбекистаном и Японией.
Мы надеемся, что создание нового факультета в ТашГИВ даст возможность объединить учебный процесс и исследовательскую работу по японскому языку и скоординировать направления в этой области, а также поднять уровень узбекского японоведения на новый уровень.