Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Япония Ер, инфратузилма, транспорт ва туризм вазири ўринбосари билан учрашди
2019-12-04 | Туризм
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси в.в.б. Абдулазиз Аққулов Токио шаҳрида Япония Ер, инфратузилма, транспорт ва туризм вазири ўринбосари, Вакиллар палатаси аъзоси Сасаки Хадзимэ билан учрашди.
Учрашувда Японияда туристик ахборот марказларининг ишлаш тартиби ҳамда мамлакатда янги жорий қилинган туристик йиғимларни амалга ошириш механизми қандай тартибда ташкиллаштирилганлиги бўйича тажриба алмашилди.
Ўз навбатида, Япония томон икки давлат ўртасида туризм соҳасида Ҳамкорлик меморандуми имзоланишидан манфаатдор эканликларини таъкидлашди.
Бундан ташқари, учрашувда туризм бўйича мамлакатлараро ҳамкорликни ривожлантиришга доир бошқа қатор масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Таъкидлаш лозимки, 2019 йилнинг январь-ноябрь ойлари ҳолатига кўра, Япониядан Ўзбекистонга ташриф буюрган сайёҳлар сони 24 050 нафарни ташкил қилган. Бу ўтган йилнинг худди шу даврига (2018 йилнинг январь-ноябрида 16 487 нафар) нисбатан 145,9 фоизга кўп демакдир.

Председатель Госкомтуризма встретился с заместителем министра Министерства земли, инфраструктуры, транспорта и туризма Японии.
2019-12-04 | Туризм
Вр.и.о. председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Абдулазиз Аккулов встретился в Токио с заместителем министра Министерства земли, инфраструктуры, транспорта и туризма, членом Палаты представителей Сасаки Хадзимэ.
В ходе встречи стороны обменялись опытом о том, как работают туристические информационные центры в Японии и как был организован механизм внедрения недавно введенных туристических сборов в стране.
В свою очередь, японская сторона выразила заинтересованность в подписании Меморандума о сотрудничестве между двумя странами в сфере туризма.
На встрече также обсуждался ряд других вопросов, связанных с развитием межгосударственного туристического сотрудничества.
Следует отметить, что количество туристов из Японии в Узбекистан в январе-ноябре 2019 года составило 24 050 человек. Это на 145,9 % больше, чем за аналогичный период прошлого года (16 487 в январе-ноябре 2018 года).