Япония халқаро ҳамкорлик агентлигининг (JICA) катта вице-президенти Я.Танака билан учрашув бўлиб ўтди
2019-12-04 | Иқтисодиёт
Жорий йил 4 декабрь куни Ўзбекистон делегациясининг Японияга ташрифи доирасида Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Япония халқаро ҳамкорлик агентлигининг (JICA) катта вице-президенти Я.Танака билан учрашув ўтказди.
JICA раҳбарияти юзага келайтган масалаларни ҳал қилишда мутасадди идоралар билан тезкор алоқа қилиш, шунингдек, иқтисодий ва ижтимоий аҳамиятга эга бўлган соҳаларда янги лойиҳаларни амалга оширишни таклиф этиш орқали ҳамкорликни изчил кенгайтириш нуқтаи назаридан, Ўзбекистон билан ҳамкорликдаги фаоллик ва тизимлиликни юқори баҳоламоқда.
Ҳозирги вақтда, JICA ва Ўзбекистон ўртасидаги ўрта муддатга мўлжалланган ҳамкорликнинг устувор йўналишлари жорий йилнинг декабрь ойида Японияга юқори даражадаги ташриф давомида имзоланиши режалаштирилган Ҳамкорлик тўғрисидаги баёнда белгиланган.
Конструктив ва мазмунли музокаралар икки томонлама ҳамкорликнинг кенг доирасини, шу жумладан JICA кўмагида амалга оширилаётган лойиҳаларни ва ўзаро муносабатларнинг устувор бўлган – иссиқлик ва электроэнергетика, технология, мева-сабзовотчилик, соғлиқни сақлаш, таълим ва давлат бошқаруви соҳаларидаги ташаббусларни қамраб олди. Мулоқот давомида ҳар бир қўшма лойиҳа бўйича долзарб масалалар манзилли тарзда кўтарилди ва ишлаб чиқилди, бу эса уларни амалга ошириш жараёнини сезиларли даражада тезлаштириш имконини беради.
JICA раҳбарияти Ўзбекистон билан стратегик ҳамкорлик тарафдори эканлигини таъкидлаб ўтиб, Ўзбекистон ва Япония компаниялари томонидан амалга оширилаётган янги инвестиция лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этишга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якуни билан томонлар кейинги ҳаракатлар изчиллиги тўғрисида умумий фикрга келиб, иш жараёнида маълумотлар алмашинувини тезкор ташкил қилиш учун яқин алоқани сақлаб туришга келишиб олдилар.

Состоялась встреча со старшим вице-президентом Японского агентства международного сотрудничества (JICA) Я.Танака
2019-12-04 | Экономика
4 декабря текущего года в рамках пребывания делегации Узбекистана в Японии министр инвестиций и внешней торговли провел встречу со старшим вице-президентом Японского агентства международного сотрудничества (JICA) Я.Танака.
Руководство JICA высоко оценивает активность и системность сотрудничества с Узбекистаном, имея в виду оперативность взаимодействия с причастными ведомствами в решении возникающих вопросов, а также последовательность в расширении партнерства за счёт инициации новых проектов в экономически и социально значимых сферах.
В настоящее время приоритетные направления сотрудничества между JICA и Узбекистаном на среднесрочную перспективу закреплены в подготовленном Протоколе о сотрудничестве, подписание которого планируется осуществить в ходе визита в Японию на высшем уровне в декабре текущего года.
Конструктивные и предметные переговоры охватили широкий спектр двустороннего сотрудничества, включая как уже реализуемые при содействии JICA проекты, так и перспективные инициативы в приоритетных сферах взаимодействия: тепло- и электроэнергетика, технологии, плодоовощеводство, здравоохранение, образование и государственное управление. В ходе диалога были в адресном порядке озвучены и проработаны текущие вопросы по каждому совместному проекту, что позволит существенно ускорить процесс их реализации.
Руководство JICA подчеркнуло свою приверженность стратегическому сотрудничеству с Узбекистаном, а также озвучило готовность принять участие в реализации новых инвестиционных проектов, реализуемых узбекскими и японскими компаниями.
По итогам встречи стороны пришли к единому пониманию последовательности дальнейших действий и договорились поддерживать тесный контакт для оперативного обмена информацией в ходе рабочего процесса.