Тошкент ва Душанбе муносабатлари янги босқичга кўтарилади
Тошкент шаҳар ҳокимлигида Душанбе шаҳри раиси Рустам Имомали бошчилигидаги делегация билан ўтказилган учрашув давомида томонлар икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш масаласини муҳокама этишди.
Тошкент шаҳар ҳокими ўзбек ва тожик халқларини кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик, ягона дин, ўхшаш маданият, урф-одат ва анъаналар бир-бирига мустаҳкам боғлаб туришини эътироф этди ва Тошкент Душанбе билан ҳар томонлама муносабатларни ривожлантиришга тайёр эканлигини билдирди.
Рустам Имомоли самимий қабул ва дўстона муҳит учун миннатдорлигини изҳор этиб, Тошкентдаги ўзгариш ва янгиланишлар жараёни улар учун қизиқарли эканлигини, Душанбе томони пойтахтимизнинг қурилиш соҳасидаги тажрибаси билан танишиш ниятидалигини маълум қилди. Шунингдек, келгуси йилда Душанбеда Тошкент кунларини ташкил этиш ва унинг доирасида ёшлар форумини ўтказиш режалаштирилаётганлигини айтиб ўтди.
Учрашув давомида икки томон вакиллари ўртасида 2020-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасининг Тошкент шаҳри ва Тожикистон Республикасининг Душанбе шаҳри ижроия қўмиталари ўртасида савдо-иқтиосдий ва маданий-гуманитар соҳаларда биргаликда бажариладиган тадбирлар режасини амалга оширишга қаратилган битим имзоланди.

Отношения Ташкента и Душанбе вышли на новый уровень
На встрече, прошедшей при участии официальной делегации города Душанбе во главе с председателем города Рустама Эмомали в хокимияте Ташкента, стороны обсудили дальнейшее двустороннее сотрудничество.
Хоким Ташкента Джахонгир Артикходжаев, отметив многовековые дружеские и соседские отношения узбекского и таджикского народа, схожие культуру, обычаи и традиции, единую религию, которые крепко связывают население двух стран, сообщил о готовности к всестороннему развитию двусторонних отношений Ташкента и Душанбе.
Рустам Эмомали выразил благодарность за радушный приём и дружескую атмосферу и сообщил, что изменения и обновления в Ташкенте им очень интересны, что таджикская сторона намерена ознакомиться с опытом нашей столицы в сфере строительства. Кроме того, он упомянул, что в следующем году планируется организовать дни Ташкента в Душанбе и провести в их рамках молодёжный форум.
Также во время встречи подписано соглашение, направленное на реализацию плана мероприятий в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах между городом Ташкентом и исполнительным комитетом города Душанбе Республики Таджикистан в 2020-2021 гг.