Солиқ кодекси лойиҳасини муҳокама қилиш янги босқичга ўтмоқда
Янги таҳрирдаги Солиқ кодекси лойиҳасининг муҳокама майдони кенгаймоқда. Шу кунларда Қонунчилик палатаси томонидан биринчи ўқишда қабул қилинган қонун лойиҳаси соҳа мутахассислари, илмий ходимлар, экспертлар ва мамлакат фуқаролари иштирокида турли тадбирлар шаклида иккинчи ўқишда парламентнинг қуйи палатасида кўриб чиқишга тайёрланмоқда.
Солиқ кодекси лойиҳасига жамоатчиликнинг қизиқиши, ундаги янгиликларнинг аҳамияти ва долзарблиги, солиқ органлари ва солиқ тўловчиларнинг, яъни ҳар бир фуқаронинг ҳуқуқлари белгиланаётани билан билан изоҳланади.
2019 йил 2 декабрь куни Тошкент давлат иқтисодиёт университетида янгиланган Солиқ кодекси лойиҳасининг мазмун-моҳияти юзасидан жамоатчилик муҳокамаси бўлиб ўтди. Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, парламент қуйи палатаси ҳузуридаги Давлат бюджети бошқармаси ходимлари, Молия вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси вакиллари иштирок этдилар.
Ҳукумат томонидан парламент қуйи палатасига киритган Кодекс лойиҳаси Ўзбекистон Республикасининг Солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепциясига мувофиқ ишлаб чиқилган. Лойиҳа солиқ қонунчилигини қўллашни максимал даражада соддалаштириш, қарама-қаршиликлар ва тушунмовчиликларни бартараф этиш, инсофли солиқ тўловчиларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишни кучайтиришни кўзда тутади. Шунингдек, солиқ назорати шакллари ва механизмларини такомиллаштириш, жумладан солиқ солиш объектлари ва солиқ тўловчиларни тўлиқ қамраб олиш ва ҳисобга олишни таъминлайдиган замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш янги таҳрирдаги Солиқ кодексида назарда тутилган вазифалар қаторига киради.
Лойиҳада Солиқ кодексининг амалдаги тузилмаси сақланиб қолган бўлиб, уни умумий ва махсус қисмларга ажратиш кўзда тутилган. Уларда солиқ маъмуриятчилиги ҳамда солиқларни ҳисоблаш ва тўлашнинг асосий қоидалари каби масалалар ўрин олган. Унда нафақат солиқ тўловчиларнинг, балки солиқ органларининг жавобгарлигини оширган ҳолда ҳуқуқлари ва мажбуриятлари аниқ шакллантирилган. Назорат тартиблари соддалаштирилиб, солиқ текширувлари турлари 13 тадан 3 тагача қисқартирилмоқда.
Жамоатчилик муҳокамаси давомида жонли баҳс-мунозаралар ва солиқ қонунчилигидаги янгиликлар қизғин муҳокама қилинди. Янги таҳрирдаги Солиқ кодекси лойиҳасини такомиллаштириш юзасидан бир қатор фикр ва таклифлар билдирилди.
Масалан, тадбир иштирокчилари жойларда ўтказилган текширув давомида солиқ солиш амалга оширилмаслигига, аксинча, солиқ органлари солиқ таҳлили асосида аниқланган эҳтимолий хавф омилларини бартараф этишда маслаҳат ва ёрдам беришларига эътибор қаратдилар. Ушбу ҳолат, экспертларнинг фикрига кўра, солиқ тўловчилар билан тўғридан-тўғри мулоқот тизимини яратади.
Шунингдек, солиқларни тўлашни таъминлашнинг янги воситаси ҳам киритилмоқда, солиқларни тўланадиган асосда тўлашни кечиктириш ёки бўлиб-бўлиб тўлашни тақдим этиш тартиби жорий этилмоқда, солиқ имтиёзларини белгиланган ставкани пасайтириш шаклида, лекин 50 фоиздан кўп бўлмаган ва уч йилдан ошмаган муддатга Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан тақдим этишлиши мумкин бўлган қоидалар белгиланмоқда.
Жамоатчилик муҳокамаси иштирокчилари кодекс лойиҳасида солиқларни ҳисоблаш ва тўлртибини такомиллаштиришга, шунингдек солиққа тортишнинг барча элементларини аниқлаштириш ва тартибга солишга қаратилган нормалар мавжудлиги таъкидланди. Бу, шубҳасиз, илк бор Солиқ кодекси билан тасдиқланган солиқ нормалари ва ставкаларининг мувофиқлигини таъминлашга хизмат қилади. Экспертлар таъкидлаганидек, бу ҳолатни тадбиркорлар ва ишбилармонлик доиралари кутаётан эди.
Муҳокамаларда билдирилган барча фикр, таклиф ва тавсиялар Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг ишчи гуруҳи томонидан таҳлил қилиниб, умумлаштирилади ва Кодекс лойиҳасини иккинчи ўқишга тайёрлаш жараёнида фойдаланилади. Чунки янгиланаётган Солиқ кодексининг ҳар бир нормаси тўғридан-тўғри амал қилувчи нормага айланиши лозим.
Янги таҳрирдаги Солиқ кодекси лойиҳасининг жамоатчилик муҳокамалари бутун республикамиз худудлари бўйлаб соҳа мутахассислари ва кенг жамоатчиликни жалб қилган ҳолда давом этмоқда.

Обсуждение проекта Налогового кодекса переходит на новый этап
В эти дни принятый Законодательной палатой в первом чтении проект в формате различных мероприятий с участием специалистов сферы, представителей научных кругов, экспертов, граждан страны проходит подготовку к его рассмотрению в нижней палате парламента во втором чтении. Общественный резонанс вокруг проекта Налогового кодекса объясняется важностью и актуальность обозначенных в нем новшеств, определением прав налоговых органов и налогоплательщиков, то есть каждого гражданина.
2 декабря 2019 года в Ташкентском государственном экономическом университете состоялось общественное обсуждение сути и значения проекта обновленного Налогового кодекса. В мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, сотрудники Управления по Государственному бюджету при нижней палате парламента, представители Министерства финансов, Государственного налогового комитета.
Внесенный правительством в нижнюю палату парламента проект кодекса разработан в соответствии с Концепцией совершенствования налоговой политики Республики Узбекистан. Он предусматривает максимальное упрощение применения норм налогового законодательства, устранение противоречий и коллизий, усиление защиты прав и законных интересов добросовестных налогоплательщиков. Также в числе задач совершенствование форм и механизмов налогового контроля, в том числе за счет широкого внедрения современных информационно-коммуникационных технологий, обеспечивающих наиболее полный охват и учет объектов налогообложения и налогоплательщиков.
В проекте сохранена действующая структура Налогового кодекса, предусматривающая разделение его на общую и особенную части. В них затронуты вопросы налогового администрирования и основные правила исчисления и уплаты налогов. В нем ясно и четко сформулированы не только права и обязанности налогоплательщиков, но также и налоговых органов с повышением их ответственности. Упрощаются процедуры контроля и сокращены виды налоговых проверок с 13 до 3 видов.
В ходе общественного обсуждения состоялась оживленная дискуссия и обсуждение новшеств налогового законодательства. Высказан ряд мнений и предложений по совершенствованию проекта Налогового кодекса в новой редакции.
К примеру, участники мероприятия заострили внимание на том, что при выездной проверке начисление налогов не будет производиться, а наоборот налоговыми органами будет оказываться консультативная помощь и содействие в исключении возможных факторов риска, выявленных на основании налогового анализа. Данное обстоятельство, по мнению экспертов, позволит создать систему непосредственного диалога с налогоплательщиками.
Также вводится новый инструмент обеспечения уплаты налогов, внедряется порядок предоставления отсрочки или рассрочки уплаты налогов на платной основе, устанавливаются новые правила, по которым налоговые льготы могут предоставляться Президентом Республики Узбекистан в виде снижения установленной ставки, но не более чем на 50 процентов и сроком не более чем на три года.
Участники общественного обсуждения отметили, что проект кодекса содержит нормы, направленные на совершенствование механизма исчисления и порядка уплаты налогов, а также конкретизацию и упорядочение всех элементов налогообложения. Это, безусловно, позволит обеспечить постоянность налоговых норм и ставок, которые впервые утверждаются Налоговым кодексом. Как отметили эксперты, этого ждали предприниматели и бизнес-среда.
В рамках доработки проекта кодекса ко второму чтению все высказанные мнения, предложения и рекомендации будут проанализированы и обобщены рабочей группой Законодательной палаты Олий Мажлиса. Ведь каждая норма обновленного Налогового кодекса призвана стать нормой прямого действия.
Общественное обсуждение проекта Налогового кодекса в новой редакции продолжается в регионах республики среди специалистов сферы, широких слоев населения.