Токиода "Ўзбекистон - Япония" парламентлараро дўстлик лигасининг йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йил 2 декабрь куни Токиода икки мамлакат ўртасидаги стратегик ҳамкорликнинг муҳим  йўналишларини намойиш этиш учун институционал платформа бўлган, юқори даражадаги тадбир –"Ўзбекистон - Япония" парламентлараро дўстлик лигасининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Япония Бош вазирининг ўринбосари, молия вазири Т.Aсо ва Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков иштирок этишди.
Тадбир давомида Япония парламенти вакиллари Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг олиб борилиши, уларни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари, ўсиб бораётган инвестиция жозибадорлиги ва жаҳон иқтисодий тизимига изчил интеграциялашувининг омиллари билан танишдилар.
Лига раиси Т.Aсо йиғилишни очиб, кўп қиррали давлатлараро мулоқотнинг мисли кўрилмаган даражада фаоллашишини олқишлади. Бу эса, унинг фикрича, икки томонлама муносабатларни кенгайтириш учун мавжуд салоҳиятдан тўлиқ фойдаланиш имконини беради.
Тадбирда доирасида С.Умурзаков сўзга чиқиб, Ўзбекистон ҳукумати номидан – Ўзбекистон Япония билан барқарор ва узоқ муддатли шериклик алоқаларини ўрнатишда ҳамда инвестиция ва савдо-иқтисодий соҳаларда икки томонлама муносабатларнинг янги кўринишини тезкорлик билан шакллантиришда қатъий ниятга эгалигини билдирди.
Бугунги кунда ушбу йўналишда салмоқли ишлар амалга оширилаётгани таъкидланди: биргаликда амалга оширилаётган ташаббуслар доирасида ҳам, ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги йўналишларини излашда япониялик шериклар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш учун интерактив механизмлар яратилди.
Шунингдек, йиғилиш давомида, Ўзбекистон Республикасининг Япониядаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Г.Фазилов, Япония Ташқи ишлар вазирлигининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Х.Уяма сузга чиқиб, икки мамлакат ўртасидаги инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни кучайтириш руҳида икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш тўғрисида фикр алмашдилар.
Маълумот учун: “Ўзбекистон-Япония” парламентлараро дўстлик лигаси 2002 йилда ташкил этилган бўлиб, унинг таркибига Япония парламентининг Маслаҳатчилар палатаси ва Вакиллар палатаси депутатлари киради.
Ўзбекистон билан Дўстлик Лигаси раиси Япония Бош вазирининг ўринбосари ва молия вазири Таро AСО ҳисобланади. Дўстлик Лигаси 44 нафар аъзолардан иборат бўлиб, улар асосан (97 фоиз)  ҳукмрон партия – Либерал-демократик партияси депутатларидир.

В Токио состоялось заседание Парламентской лиги дружбы «Узбекистан - Япония»
2 декабря текущего года в Токио состоялось заседание Парламентской лиги дружбы «Узбекистан - Япония» - мероприятии высокого уровня, являющимся институциональной платформой для отображения ключевых векторов стратегического сотрудничества двух стран.
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра, министр финансов Японии Т. Асо и министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков.
В ходе мероприятия представители Парламента Японии были ознакомлены с ходом масштабных реформ, проводимых в Узбекистане, основными приоритетами его дальнейшего развития, факторами растущей инвестиционной привлекательности и последовательной интеграции в глобальную экономическую систему.
Председатель лиги, Т.Асо, открывая заседание, приветствовал беспрецедентную активизацию многопланового межстранового диалога, что, по его мнению, позволит полноценно использовать имеющийся потенциал для расширения двусторонних отношений.
Выступая в рамках мероприятия, С.Умурзаков от лица Правительства Узбекистана выразил заверения в твердых намерениях Узбекистана выстроить устойчивое и долгосрочное партнерство с Японией и в ускоренном порядке сформировать новый облик двусторонних отношений в инвестиционной и торгово-экономической сферах.
Было подчеркнуто, что на текущий момент в данном направлении проведена значительная работа: налажены интерактивные механизмы взаимодействия с японскими партнерами как в рамках совместно реализуемых инициатив, так и в поиске новых направлений для взаимовыгодного сотрудничества.
Также в ходе заседания выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Японии Г.Фазылов, Специальный представитель МИД Японии по Центральной Азии Х.Уяма, обменявшись видениями дальнейшей динамизации двусторонних отношений в ключе укрепления инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества двух стран.
Справочно: Парламентская лига дружбы «Узбекистан - Япония» образована в 2002 году и состоит из депутатов Палаты советников и Палаты представителей Парламента Японии.
Председателем Лиги дружбы с Узбекистаном является заместитель премьер-министра, министр финансов Японии Таро АСО. Количество членов Лиги дружбы, которая в основном (97%) состоит из депутатов правящей Либерально-демократической партии, составляет 44 человека.