Тошкент шаҳар ҳокими Cushman & Wakefield компанияси вакиллари билан учрашди
Учрашувда Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Артикходжаев меҳмонларга юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, пойтахтимизнинг салоҳияти, шаҳримиздаги ўзгариш ва янгиланишлар жараёни ҳақида маълумот берди.
Cushman & Wakefield компаниясининг Москвадаги офиси бош директори ва бошқаруви ҳамкори Сергей Рябокобылко бошчилигидаги делегация аъзолари Тошкент ҳар жиҳатдан юксалаётганлигини эътироф этиб, Ўзбекистон пойтахтида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотларда иштирок этишга қизиқиш билдирди. Жумладан, меҳмонлар «Тошкент 2030 — юксакликка интилаётган шаҳар» лойиҳасини тақдим этди. Мутахассисларнинг фикрича, 10 йилдан кейин шаҳарнинг иқтисодий ривожланиши унинг инфратузилмаси билан чекланиб қолади, шунинг учун ҳозирдан бу йўналишда тизимли ислоҳотлар устида иш олиб бориш зарур. 2030 йилда Тошкент нафақат маъмурий-молиявий марказ, балки минтақадаги ғоялар генератори ва Ўзбекистоннинг дунёга очиқ, ривожланган шаҳри сифатида танилиши муҳим.
Шу омиллардан келиб чиқиб, москвалик мутахассислар бир неча лойиҳаларни тақдим этдилар:
- Нотурар жойлар ижарасини ривожлантиришга мўлжалланган Тошкентдаги тижорий кўчмас мулк харитаси;
- Шаҳар чегарасида улкан улгуржи-савдо тармоғини ташкил этиш;
- 11 та туман ҳудудларига оид концепция.
Шунингдек, учрашувда соҳил бўйлари, боғлар, сайилгоҳлар, очиқ осмон остидаги музейларни барпо этиш таклифи ҳам кўриб чиқилди.
Маълумот ўрнида қайд этиш жоиз, Cushman & Wakefield компанияси мижозларга кўчмас мулкка инвестиция киритиш ва ижара масалаларида маслаҳат бериш, уларнинг манфаатларини ифода этиш билан шуғулланади. 1917 йилда АҚШда ташкил этилган компания ҳозирги кунда дунёнинг 70 давлатида 400 га яқин офисларга эга. Россияда эса компания 1995 йилдан бери муваффаққиятли фаолият юритиб келмоқда. 150 та юксак малакали мутахассислардан ташкил топган ушбу жамоа давлат инфратузилмасини барпо этиш бўйича консалтинг хизматларини кўрсатади.

Встреча с представителями компании Cushman & Wakefield
Недавно прошла встреча хокима Ташкента с руководством московского офиса международной компании Cushman & Wakefield, которая консультирует и представляет интересы клиентов по вопросам, связанным с инвестициями в недвижимость и арендой. Компания, основанная в 1917 году в США, сейчас имеет около 400 офисов в 70 странах мира. В России компания с успехом работает с 1995 года. Команда из 150 высококвалифицированных экспертов оказывает консалтинговые услуги по созданию городской инфраструктуры.
Делегация представителей компании Cushman & Wakefield, возглавляемая Сергеем Рябокобылко, генеральным директором и управляющим партнёром московского офиса, представила эскизный проект «Ташкент 2030 — процветающий город». По мнению экспертов, через 10 лет экономическое развитие города будет ограничено его инфраструктурой, поэтому уже сегодня необходимо задуматься над его преобразованиями. Ташкент-2030 видится административно-финансовым центром, лидирующим в регионе как генератор идей и как витрина Узбекистана, открытого миру.
Московскими экспертами была представлены следующие проекты:
- карта коммерческой недвижимости Ташкента, призванная простимулировать рынок аренды нежилых помещений;
- создание большого оптово-торгового хаба на границе города;
- концепция касающаяся 11 районных зон.
Появление таких зон, равноудаленных от центра, свободных от жилых строений и с хорошей инфраструктурой, создаст равные условия для жителей города, независимо от района проживания.
На встрече также был рассмотрено предложение по созданию городских общественных пространств (набережные, парки, бульвары, музеи под открытым небом).