Нобель мукофоти лауреатлари иштирокидаги Халқаро симпозиум Тошкентда ўтказилади
Айнан шундай тадбирларда соҳа муаммолари муҳокама қилинади, фан йўналишидаги сўнгги тадқиқотлар тақдим этилади, илм аҳли ўзаро фикр алмашади.
Инновацион ривожланиш вазирлиги делегациясининг Россия Фанлар академияси Биорганик кимё институти ва Биокимёгарлар жамияти раҳбарияти билан учрашуви натижасида Нобель мукофоти лауреатлари иштирокида Россияда анъанавий тарзда ташкил этиладиган Халқаро симпозиумни 2020 йил сентябрида Тошкентда ўтказилиши бўйича келишувга эришилди.
Оқсиллар ва пептидлар биокимёси соҳасидаги ушбу халқаро симпозиум Тошкентда 1978 йили ўтказилган, унда 5 та Нобель мукофоти лауреати ва дунёнинг қатор етук олимлари иштирок этган. Шундай нуфузли анжуманнинг пойтахтимизда ташкил этилиши мазкур соҳанинг ривожига хизмат қилади, жаҳон илмий ҳамжамиятининг юртимиз илм-фани вакиллари ва уларнинг тадқиқотларига қизиқишини уйғотади.
Россия Федерацияси Фанлар академияси билан ҳамкорлик илм-фан, технологияларни ўрганиш мақсадида тадқиқотлар ва мутахассислар билан алмашиш йўли билан илмий-техник ҳамкорликни ривожлантиришга ҳисса қўшади.
Ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга оширишда тадқиқотлар, технологик инновациялар ва ишланмалар соҳасида алоқаларни ўрнатиш учун тадқиқот институтлари, олий таълим муассасаларини ҳамкорлигини рағбатлантириш бугунги кун талабидир. Шу мақсадда академик конференциялар, семинарлар, симпозиумлар, ўқув курслари ва кўргазмалар ташкил этилиши илмий-техник маълумотлар, ғоялар, адабиётлар, мақолалар, материаллар ва ускуналарни тарғиботига хизмат қилади.

В Ташкенте пройдет Международный симпозиум с участием лауреатов Нобелевской премии
По итогам встречи делегации Министерства инновационного развития с руководством Института биоорганической химии Российской Академии наук и Общества биохимиков была достигнута договоренность о проведении традиционного Российского международного симпозиума с участием лауреатов Нобелевской премии в Ташкенте в сентябре 2020 года.
Настоящий симпозиум в области биохимии белков и пептидов состоялся в Ташкенте в 1978 году. В нем тогда приняли участие 5 Нобелевских лауреатов и ведущие мировые ученые. Организация столь престижной конференции в нашей столице послужит развитию данной сферы и повысит интерес мирового научного сообщества к научным и научно-исследовательским разработкам представителей нашей страны.
Сотрудничество с Академией наук Российской Федерации будет способствовать развитию научно-технического сотрудничества путем проведения научных исследований и обмена специалистами с целью изучения науки, технологий.
Стимулирование сотрудничества научно-исследовательских институтов, высших учебных заведений в области научных исследований, технологических инноваций и разработок при реализации взаимовыгодных проектов – требование времени. В этом смысле организация научных конференций, семинаров, симпозиумов, учебных курсов и выставок служит продвижению научно-технической информации, идей, литературы, статей, материалов и оборудования.