Ўзбекистон Адлия вазирлиги делегацияси Беларусь адлия органлари фаолияти билан танишди
Аввал хабар қилинганидек, адлия вазири Русланбек Давлетов бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги делегацияси амалий ташриф билан Беларусь пойтахти Минск шаҳрида бўлиб турибди.
Ташриф доирасида жорий йилнинг 26 ноябрь куни мамлакатимиз делегацияси Беларусь нотариал палатасининг Кўп функцияли маркази, Минск вилояти нотариал палатаси, Минск вилояти Адлия бош бошқармаси ва Фрунзе тумани “ягона дарча” хизматига ташриф буюрди.
Беларусь нотариал палатасининг Кўп функцияли марказида палата раисининг ўринбосари Т. Делендик мамлакат нотариати соҳасида амалга оширилаётган сўнгги ислоҳотлар, палата ва унинг ҳудудий органларининг нотариуслар фаолиятини мониторинг қилиш ва ташкил қилишдаги роли ҳақида маълумот берди. Шунингдек, делегация Беларусь нотариал палатасининг Кўп функцияли маркази ва Минск вилояти нотариал палатаси тасарруфидаги нотариал архивлар фаолияти билан яқиндан танишди.
Минск вилояти Адлия бош бошқармасида Ўзбекистон Адлия вазирлиги делегацияси ҳудудий адлия органлари фаолияти, уларнинг жойлардаги давлат ҳокимияти органлари билан ўзаро алоқа механизмлари билан танишди.
Минскнинг Фрунзе туманидаги “ягона дарча” хизматига ташриф чоғида вазирлик вакиллари иш жараёни, шунингдек мамлакатда давлат хизматлари кўрсатиш тизимини ривожлантиришнинг ўзига хос жиҳатларини кўздан кечирди. Ташриф чоғида Ўзбекистон томони мамлакатимизнинг давлат хизматлари кўрсатиш тизимини ривожлантириш соҳасидаги муваффақиятли тажрибаси билан ўртоқлашди.
Эслатиб ўтамиз, 27 ноябрь куни Ўзбекистон делегацияси Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатлар Адлия вазирлари кенгашининг 14-йиғилишида иштирок этади.

Делегация Министерства юстиции Узбекистана ознакомилась с деятельностью органов юстиции Беларуси
Как сообщалось ранее, делегация Министерства юстиции Республики Узбекистан во главе с министром Русланбеком Давлетовым с рабочим визитом находится в столице Беларуси – Минске.
В рамках визита 26 ноября текущего года делегация нашей страны посетила Многофункциональный центр Белорусской нотариальной палаты, Минскую областную нотариальную палату, Главное управление юстиции Минской области и Службу “одно окно” Фрунзенского района Минска.
В Многофункциональном центре Белорусской нотариальной палаты заместитель председателя палаты Т. Делендик проинформировала о последних реформах в сфере нотариата страны, роли палаты и ее территориальных органов в осуществлении мониторинга и организации работы нотариусов. Делегация ознакомилась с деятельностью нотариальных архивов, находящихся в ведении Многофункционального центра Белорусской нотариальной палаты и Минской областной нотариальной палаты.
В Главном управлении юстиции Минской области делегация Минюста Узбекистана ознакомилась с деятельностью территориальных органов юстиции, механизмами взаимодействия их с органами государственной власти на местах.
Во время поездки в Службу “одно окно” Фрунзенского района Минска представители министерства изучили процесс работы, а также аспекты развития системы оказания государственных услуг в стране. В ходе визита узбекская сторона поделилась успешным опытом Узбекистана в области развития системы оказания государственных услуг.
Напомним, что 27 ноября ожидается участие узбекской делегации в 14-м заседании Совета министров юстиции государств — участников Содружества Независимых Государств.