Одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш масалалари – халқаро жамоатчилик диққат марказида
2019 йил 25 ноябрь куни Тошкент шаҳрида Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссиясининг АҚШ давлат департаменти аъзолари билан видеоконференция шаклидаги биринчи мулоқоти бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Т.Нарбаева иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Тадбирда Ўзбекистон-АҚШ мутасадди вазирлик ва идоралари масъул шахслари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистонда одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида қабул қилинаётган чора-тадбирлар хусусида фикр алмашилди.
Таъкидланганидек, одам савдосига қарши курашиш ва мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик масаласи мамлакатимизда давлат сиёсати даражасига кўтарилган. Буни сўнгги уч йилда мазкур йўналишда 13 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинганлигидан ҳам кўриш мумкин.
Бундан ташқари, жорий йилнинг июль ойида Президентимизнинг тегишли Фармони асосида Одам савдосига қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси фаолияти тугатилиб, унинг ўрнига Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси раҳбарлигидаги Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси ташкил этилди ҳамда ушбу масала бўйича “Миллий маърузачи” институти жорий этилди.
Ҳозирда комиссиянинг барча ҳуқуқий асослари яратилиб, Миллий комиссия ва унинг таркибидаги кичик комиссиялар, ҳудудий комиссияларнинг ишини тизимли йўлга қўйиш, бу борада давлат ва жамоат ташкилотларининг иш самарадорлигини янги босқичга олиб чиқиш, уларнинг ҳамкорлигини кучайтиришга қаратилган қатор чоралар белгиланди. Хусусан, 2019-2020 йилларда одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш соҳасида давлат органлари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича биринчи навбатда амалга ошириладиган чора-тадбирлар режаси қабул қилинди.
Яна бир жиҳат, Халқаро меҳнат ташкилоти, АҚШ давлат департаменти, “Cotton Campaign” ва “Human Rights Watch” халқаро ташкилотлари тавсияларини инобатга олган ҳолда одам савдоси ва мажбурий меҳнат соҳасида Ўзбекистоннинг позициясини яхшилашга қаратилган “Йўл харитаси” ишлаб чиқилди. Шунингдек, хорижда бўлган Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳимоя қилинишини таъминлаш бўйича амалий чора-тадбирлар дастури қабул қилинганлигини ҳам алоҳида қайд этиш жоиз.
Болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатга йўл қўйилганлик учун жавобгарлик нормасини кучайтириш мақсадида «Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексига қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди, ҳозирда Олий Мажлис Қонунчилик палатасида кўриб чиқилмоқда.
Бугунги кунда мамлакатимизда жиноятчиликнинг ҳар қандай шаклига қарши курашиш ва унинг олдини олишга қаратилган профилактик ишлар тизимли равишда олиб борилмоқда. Бу эса йилдан-йилга жиноятчиликни сезиларли даражада камайишига сабаб бўлмоқда. Аҳоли, айниқса, ёшлар ўртасида одам савдосига қарши курашиш ҳамда тарбиявий ишларни кучайтириш борасида олиб борилган профилактик ва тушунтириш-тарғибот ишлари натижасида одам савдоси билан боғлиқ жиноятлар оҳирги икки йилда сезиларли даражада камайди. Халқаро тажрибани ҳисобга олган ҳолда, “Одам савдосига қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Қишлоқ хўжалигида кенг кўламли ислоҳотлар ўтказилаётгани таъкидланди. Жумладан, жорий йил октябрь ойида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги Фармони қабул қилиниши бу соҳада амалга оширилаётган ишларни янги даражага олиб чиқишга кўмаклашди.
Фармон билан Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган стратегияси, шунингдек уни амалга ошириш бўйича қишлоқ хўжалигида бозор механизмларига тўлиқ ўтишни назарда тутувчи “Йўл харитаси” тасдиқланди.
Халқаро Меҳнат Ташкилоти билан қишлоқ хўжалиги соҳасида мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида 2013 йилдан бошланган ҳамкорлик ишлари ўзининг ижобий самарасини бермоқда.
АҚШ давлат департаменти вакиллари Ўзбекистонда кўрилаётган чора-тадбирларни қўллаб-қувватлади, шунингдек мамлакатда мажбурий меҳнатдан фойдаланиш борасидаги вазиятни мониторинг қилиш бўйича ХМТ гуруҳи ишидан мамнун эканларини билдирди. АҚШ томонининг бу йўналишда маслаҳатлашувлар ўтказиш ва ишларни ўрганишни давом эттириш учун жорий йил декабрь ойида Ўзбекистонга ташриф буюришга тайёрлиги билдирилди.

Вопросы противодействия торговле людьми и принудительному труду - в центре внимания мировой общественности
2019-11-26 | Общество
25 ноября 2019 года в Ташкенте впервые состоялся диалог в форме видеоконференции Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду с членами Государственного департамента США.
В нем приняла участие и выступила Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева.
В мероприятии также участвовали ответственные лица министерств и ведомств Узбекистана и США и представители средств массовой информации.
В ходе диалога состоялся обмен мнениями относительно принимаемых в Узбекистане мер по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
Как было отмечено, вопрос противодействия торговле людьми и принудительному труду поднят на уровень государственной политики. Об этом свидетельствует принятие за последние три года 13 нормативно-правовых актов в данной сфере.
Кроме того, в июле текущего года был издан Указ Президента Республики Узбекистан, на основании которого Республиканская межведомственная комиссия по противодействию торговле людьми была преобразована в Национальную комиссию по противодействию торговле людьми и принудительному труду во главе с Председателем Сената. Также учрежден институт Национального докладчика по данному вопросу.
В настоящее время созданы все правовые основы комиссии, определен ряд мер, нацеленных на системное налаживание работы Национальной комиссии, подкомиссий и территориальных комиссий, поднятие на новый уровень эффективность взаимодействия государственных и общественных организаций. В частности, принят план первоочередных мер в сфере противодействия торговле людьми и принудительному труду на 2019-2020 годы.
Разработана «дорожная карта» по улучшению позиции Узбекистана в сфере противодействия торговле людьми и принудительному труду с учетом рекомендаций Международной организации труда, Госдепартамента США, международных организаций «Cotton Campaign» и «Human Rights Watch». Важным шагом стало принятие программы практических мер по обеспечению защиты прав и свобод граждан Республики Узбекистан, находящихся за рубежом.
С целью усиления ответственности за допущение детского труда и принудительного труда разработан законопроект «О внесении дополнений в Уголовный кодекс Республики Узбекистан», который рассматривается в Законодательной палате Олий Мажлиса.
На сегодняшний день в стране на системной основе проводится профилактическая работа, направленная на противодействие любым формам преступности. Это, в свою очередь, способствует тому, что из года в год уровень преступности заметно снижается. В результате профилактической и разъяснительно-агитационной деятельности по усилению противодействия торговле людьми, а также воспитательной работы среди населения, особенно молодежи, за последние два года преступления, связанные с торговлей людьми, значительно сократились. С учетом международного опыта разработан законопроект по внесению изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О противодействии торговле людьми».
Отмечалось, что в сельском хозяйстве проводятся масштабные реформы. Так, принятие в октябре месяце текущего года Указа Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020 – 2030 годы» способствовало поднятию на новый уровень работы, проводимой в данной сфере.
Указом утверждена Стратегия развития сельского хозяйства Республики Узбекистана на 2020 – 2030 годы, а также «Дорожная карта» по ее реализации, предусматривающая полный переход на рыночные механизмы в сельском хозяйстве.
Совместная работа с Международной организацией труда по борьбе с принудительным трудом в сфере сельского хозяйства, начатая в 2013 году, дает свои положительные результаты.
Представители Государственного департамента США приветствовали принимаемые Узбекистаном меры, в том числе выразили удовлетворение работой группы МОТ по мониторингу ситуации в плане использования принудительного труда в стране. Выражена готовность американской стороны посетить Узбекистан в декабре текущего года для продолжения консультаций и дальнейшего изучения работы в данном направлении.