ССПда "Ўзбекистон-Италия" давра сухбати бўлиб ўтди
Президент (губернатор) Аттилио Фонтана бошчилигидаги Ломбардия вилояти делегациясининг Ўзбекситонга ташрифи доирасида 2019 йил 21 ноябр куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасида Италия ва Ўзбекистон ишбилармон доиралари иштирокида давра суҳбати, шунингдек В2В музокаралари бўлиб ўтди.
Ушбу тадбирдан кўзланган асосий мақсад савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт, алоқа ва ахборот технологиялари соҳаларидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси Адхам Икромов, “Италия-Ўзбекистон” савдо палатаси президенти Луиджи Иперти хамда икки давлат етакчи компания вакиллари иштирок этишади.
Тадбир давомида томонлар икки мамлакат ўртасидаги муносабатларни ривожлантиришдаги мавжуд ижобий динамикани қайд этдилар ва уларни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш учун биргаликдаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш зарурлиги тўғрисида келишиб олдилар.
Ўзбекистон делегатсияси йиғилиш қатнашчиларига республиканинг сармоявий салоҳияти, хорижий компаниялар учун имтиёз ва преферентсиялар, шунингдек, савдо соҳасидаги ҳамкорликнинг истиқболли ёъналишлари тўғрисида батафсил маълумот берди.
Италиялик шериклар Ўзбекистон ҳукумати томонидан мамлакатда ишбилармонлик муҳитини яхшилаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирларни, шунингдек, ОЕCДнинг "Doing Business" ва Жаҳон банкининг рейтингида республиканинг мавқеини оширишга юқори баҳо бердилар. Италия Ўзбекистон иқтисодиётини модернизатсия қилишда фаол иштирок этишга тайёрлигини билдирди.
Ўзбекистон ССП раиси Адҳам Икромов ўз нутқида жорий йилнинг 9 ойи якунларига кўра савдо ҳажми 320,8 миллион долларни ташкил этди, бу 2017 йилга нисбатан қарийб 2 бараварга кўп.
Суҳбат давомида томонлар ушбу динамикани мустаҳкамлаш ва ўзаро этказиб бериш турларини янада кенгайтириш бўйича чоралар кўришга келишиб олдилар.
«Биз Италияга Ўзбекистоннинг рақобатдош маҳсулотларининг кенг ассортиментини: электр ва кабел маҳсулотлари, кимёвий маҳсулотлар ва минерал ўғитлар, пахта иплари, тайёр тўқимачилик ва ипак буюмлари, пластмасса, мева-сабзавот маҳсулотлари ва бошқаларни тўғридан-тўғри этказиб беришни ташкиллаштиришни ўрганишга тайёрмиз. Етказиб беришни кўпайтириш учун биз Италиянинг манфаатдор компаниялари билан Римда доимий кўргазма залига эга ўзбек-италян савдо уйини очиш учун ишлашга тайёрмиз, - деди Ўзбекистон ССП раҳбари Адҳам Икромов.
Шунингдек, Италия сармоялари, илғор технологиялар ва ноу-хауни жалб қилган ҳолда Ўзбекистонда қўшма корхоналар ташкил этишга кўмаклашиш тўғрисида келишувга эришилди.
Ҳамкорликнинг устувор ёъналишларидан бири қишлоқ хўжалиги, виночилик, тўқимачилик, ипакчилик, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, мебелсозлик, чарм-поябзал саноати ва нефт-газ соҳаси ҳисобланади.
Умуман олганда, кўп томонлама музокараларда томонлар мамлакатларимиз ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик янги босқичга кўтарилганини мамнуният билан қайд этдилар.
Учрашувда кўпикли материаллар ишлаб чиқариш учун мўлжалланган тўлдириш машиналари, автомобил ва қурилиш ойналари ишлаб чиқариш ускуналари, нефт-кимё сектори учун фильтрация тизими, металлургия,ю қурилиш ва нефт-газ саноатида фаолият юритаётган Италиянинг етакчи компаниялари вакилларининг тақдимотлари бўлиб ўтади.
Давра сухбати доирасида икки мамлакат ишбилармон доира вакиллари иштирокидаги «В2В» учрашуви ҳам ўтказилиши режалаштирилган. Унда Ўзбекистон ва Италия ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш истиқболлари, жумладан, икки мамлакат корхоналарининг ҳамкорлик алоқаларини янада жадаллаштириш бўйича ўзаро музокаралар олиб борилади.
Бугун Италия делегатсияси Саноат ярмаркаси ва Кооперация биржасида бўлиб, ярмаркада намойиш этилаётган маҳсулотлар, саноат корхоналарининг экспортбоп ва импорт ўрнини босувчи маҳсулотлари, уларнинг сифати ва техник хусусиятлари билан танишди.
Делегатсиянинг ташрифи давом этмоқда, эртага икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирокидаги Ўзбекистон-Италия бизнес-форуми ва «G2В» учрашувлари бўлиб ўтади.

2019-11-22 | Economics
Within the framework of the visit of the delegation of the Lombardy region, headed by the President (Governor) Attilio Fontana, on November 21, 2019, a round table with business circles of Italy and Uzbekistan, as well as B2B negotiations,was held in the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan.
The main purpose of this event is to discuss the prospects for the development of trade, economic and investment projects between Italy and the Republic of Uzbekistan.
The meeting was attended by the Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan Adham Ikramov, President of the Italo-Uzbek Chamber of Commerce Luigi Iperti, as well as representatives of Uzbek and Italian companies.
During the event, the parties noted the current positive dynamics in the development of relations between the two countries and agreed on the need to intensify joint efforts to bring them to a qualitatively new level.
The Uzbek delegation informed the participants in detail about the investment potential of the republic, benefits and preferences for foreign companies, and promising areas of cooperation in the field of trade.
The Italian partners highly appreciated the measures taken by the Government of Uzbekistan to improve the business environment in the country, as well as increasing the republic’s position in the Doing Business and World Bank ratings of the OECD. Italy's readiness was expressed to take an active part in modernizing the economy of Uzbekistan.
In his speech, the chairman of the CCI of Uzbekistan Adham Ikramov noted that the volume of trade for the first 9 months of this year amounted to 320.8 million dollars, which is almost 2 times more than in 2017.
During the conversation, the parties agreed to take measures to consolidate this dynamics and further expand the range of mutual supplies.
“We are ready to study the organization of direct deliveries to Italy of a wide range of competitive products of enterprises in Uzbekistan: electrical and cable products, chemical products and mineral fertilizers, cotton yarn, finished textile and silk products, plastics, fruit and vegetable products and others. In order to increase supplies, we are ready to work together with interested Italian companies to open an Uzbek-Italian trading house in Rome with a permanent showroom, ”said Adham Ikramov, head of the CCI of Uzbekistan.
An agreement was also reached on facilitating the creation of joint ventures in Uzbekistan with the attraction of Italian investments, advanced technologies and know-how.
Among the priority areas of cooperation are agriculture, winemaking, textile industry, sericulture, production of building materials, furniture industry, leather and footwear industry and the oil and gas sector.
In general, during numerous bilateral negotiations, the parties noted with satisfaction that economic cooperation between our countries was reaching a new level.
The meeting was also attended by a number of presentations from representatives of leading Italian companies that manufacture filling machines for the production of foam materials, equipment for automotive and building glass, a filtration system for the petrochemical sector, a system of road signs for refractory materials for metallurgical and foundries, as well as companies operating in the construction and oil and gas sector.
As part of a business meeting between the business circles of the two countries in the “B2B” format, prospects for further development of the Uzbek-Italian trade and economic cooperation were discussed, including an exchange of views on enhancing partnerships between enterprises of Uzbekistan and Italy.
The delegation of Italy today also visited the Industrial Fair and the Cooperation Exchange and got acquainted with the goods presented at the fair, with export-oriented and import-substituting products of industrial enterprises, their quality and technical characteristics.
The delegation’s visit continues, the Uzbek-Italian business forum and “G2B” meetings with the participation of business circles of the two countries will be held tomorrow.