ССПда "Ўзбекистон-Италия" давра сухбати бўлиб ўтди
Президент (губернатор) Аттилио Фонтана бошчилигидаги Ломбардия вилояти делегациясининг Ўзбекситонга ташрифи доирасида 2019 йил 21 ноябр куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасида Италия ва Ўзбекистон ишбилармон доиралари иштирокида давра суҳбати, шунингдек В2В музокаралари бўлиб ўтди.
Ушбу тадбирдан кўзланган асосий мақсад савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт, алоқа ва ахборот технологиялари соҳаларидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси Адхам Икромов, “Италия-Ўзбекистон” савдо палатаси президенти Луиджи Иперти хамда икки давлат етакчи компания вакиллари иштирок этишади.
Тадбир давомида томонлар икки мамлакат ўртасидаги муносабатларни ривожлантиришдаги мавжуд ижобий динамикани қайд этдилар ва уларни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш учун биргаликдаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш зарурлиги тўғрисида келишиб олдилар.
Ўзбекистон делегатсияси йиғилиш қатнашчиларига республиканинг сармоявий салоҳияти, хорижий компаниялар учун имтиёз ва преферентсиялар, шунингдек, савдо соҳасидаги ҳамкорликнинг истиқболли ёъналишлари тўғрисида батафсил маълумот берди.
Италиялик шериклар Ўзбекистон ҳукумати томонидан мамлакатда ишбилармонлик муҳитини яхшилаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирларни, шунингдек, ОЕCДнинг "Doing Business" ва Жаҳон банкининг рейтингида республиканинг мавқеини оширишга юқори баҳо бердилар. Италия Ўзбекистон иқтисодиётини модернизатсия қилишда фаол иштирок этишга тайёрлигини билдирди.
Ўзбекистон ССП раиси Адҳам Икромов ўз нутқида жорий йилнинг 9 ойи якунларига кўра савдо ҳажми 320,8 миллион долларни ташкил этди, бу 2017 йилга нисбатан қарийб 2 бараварга кўп.
Суҳбат давомида томонлар ушбу динамикани мустаҳкамлаш ва ўзаро этказиб бериш турларини янада кенгайтириш бўйича чоралар кўришга келишиб олдилар.
«Биз Италияга Ўзбекистоннинг рақобатдош маҳсулотларининг кенг ассортиментини: электр ва кабел маҳсулотлари, кимёвий маҳсулотлар ва минерал ўғитлар, пахта иплари, тайёр тўқимачилик ва ипак буюмлари, пластмасса, мева-сабзавот маҳсулотлари ва бошқаларни тўғридан-тўғри этказиб беришни ташкиллаштиришни ўрганишга тайёрмиз. Етказиб беришни кўпайтириш учун биз Италиянинг манфаатдор компаниялари билан Римда доимий кўргазма залига эга ўзбек-италян савдо уйини очиш учун ишлашга тайёрмиз, - деди Ўзбекистон ССП раҳбари Адҳам Икромов.
Шунингдек, Италия сармоялари, илғор технологиялар ва ноу-хауни жалб қилган ҳолда Ўзбекистонда қўшма корхоналар ташкил этишга кўмаклашиш тўғрисида келишувга эришилди.
Ҳамкорликнинг устувор ёъналишларидан бири қишлоқ хўжалиги, виночилик, тўқимачилик, ипакчилик, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, мебелсозлик, чарм-поябзал саноати ва нефт-газ соҳаси ҳисобланади.
Умуман олганда, кўп томонлама музокараларда томонлар мамлакатларимиз ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик янги босқичга кўтарилганини мамнуният билан қайд этдилар.
Учрашувда кўпикли материаллар ишлаб чиқариш учун мўлжалланган тўлдириш машиналари, автомобил ва қурилиш ойналари ишлаб чиқариш ускуналари, нефт-кимё сектори учун фильтрация тизими, металлургия,ю қурилиш ва нефт-газ саноатида фаолият юритаётган Италиянинг етакчи компаниялари вакилларининг тақдимотлари бўлиб ўтади.
Давра сухбати доирасида икки мамлакат ишбилармон доира вакиллари иштирокидаги «В2В» учрашуви ҳам ўтказилиши режалаштирилган. Унда Ўзбекистон ва Италия ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш истиқболлари, жумладан, икки мамлакат корхоналарининг ҳамкорлик алоқаларини янада жадаллаштириш бўйича ўзаро музокаралар олиб борилади.
Бугун Италия делегатсияси Саноат ярмаркаси ва Кооперация биржасида бўлиб, ярмаркада намойиш этилаётган маҳсулотлар, саноат корхоналарининг экспортбоп ва импорт ўрнини босувчи маҳсулотлари, уларнинг сифати ва техник хусусиятлари билан танишди.
Делегатсиянинг ташрифи давом этмоқда, эртага икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирокидаги Ўзбекистон-Италия бизнес-форуми ва «G2В» учрашувлари бўлиб ўтади.

В ТПП состоялся круглый стол "Узбекистан-Италия"
В рамках визита делегации региона Ломбардия во главе с президентом (губернатором) Аттилио Фонтаной 21 ноября 2019 года в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан состоялся круглый стол с деловыми кругами Италии и Узбекистана, а также «В2В» переговоры.
Основной целью данного мероприятия является обсуждение перспектив развития торгово-экономических и инвестиционных проектов между Италией и Республикой Узбекистан.
На встрече приняли участие председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Президент Итало-Узбекской Торговой Палаты Луиджи Иперти, а также представители узбекских и итальянских компаний.
В ходе мероприятия стороны отметили нынешнюю позитивную динамику развития отношений между двумя странами и сошлись во мнении о необходимости активизации совместных усилий для их вывода на качественно новый уровень.
Узбекская делегация подробно информировала участников об инвестиционном потенциале республики, льготах и преференциях для иностранных компаний, перспективных направлениях взаимодействия в сфере торговли.
Итальянские партнёры высоко оценили предпринимаемые Правительством Узбекистана меры по улучшению деловой среды в стране, а также повышение позиций республики в рейтингах Всемирного банка «Ведение бизнеса» и кредитного рейтинга по классификации ОЭСР. Была выражена готовность Италии принимать активное участие в модернизации экономики Узбекистана.
В своём выступлении председатель ТПП Узбекистана Адхам Икрамов отметил, что объем товарооборота по итогам 9 месяцев т.г. составил 320,8 млн. долл., это почти 2 раза больше чем в 2017г.
В ходе беседы стороны договорились принять меры для закрепления данной динамики и дальнейшего расширения номенклатуры взаимных поставок.
“Мы готовы проработать вопросы организации прямых поставок в Италию широкой номенклатуры конкурентоспособной продукции предприятий Узбекистана: электротехническая и кабельно-проводниковая продукция, химические продукты и минеральные удобрения, хлопчатобумажная пряжа, готовые текстильные и шелковые изделия, пластмассы, плодоовощная продукция и другие. В целях увеличения поставок мы готовы наладить совместную работу с заинтересованными итальянскими компаниями по открытию узбекско-итальянского торгового дома в г. Риме с постоянно действующим шоурумом» - заявил глава ТПП Узбекистана Адхам Икрамов
Также достигнута договоренность о содействии созданию совместных предприятий в Узбекистане с привлечением итальянских инвестиций, передовых технологий и «ноу-хау».
В числе приоритетных направлений взаимодействия отмечены сельское хозяйство, виноделие, текстильная промышленность, шелководство, производство строительных материалов, мебельная индустрия, кожевенно-обувная отрасль и нефтегазовый сектор.
В целом, в ходе многочисленных двусторонних переговоров стороны с удовлетворением отмечали, что экономическое сотрудничество между нашими странами выходит на новый уровень.
На встрече также были ряд презентаций от представителей ведущих итальянских компаний, которые занимаются изготовлением заливочных машин для производства пеноматериалов, оборудования для автомобильного и строительного стекла, системы фильтрации для нефтехимического сектора, системы дорожных указателей огнеупорных материалов для металлургических и литейных заводов, а также компании, работающие в строительном и нефтегазовом секторе.
В рамках бизнес встречи между деловыми кругами двух стран в формате «В2В» были обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Итальянского торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между предприятиями Узбекистана и Италии.
Делегация Италии сегодня, также посетила Промышленную ярмарку и кооперационную биржу и ознакомилась с представленными на ярмарке товарами, с экспортоориентированной и импортозамещающей продукцией промышленных предприятий, ее качеством и техническими характеристиками.
Визит делегации продолжается, завтра состоится Узбекско-Итальянский бизнес-форум и «G2В» встречи с участием деловых кругов двух стран.