Инновацион ривожланиш вазирлиги ва “Сколково” инновацион маркази ўртасида келишув имзоланди
20 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов Россиянинг “Сколково” инновацион марказига ташриф буюриб, “Сколково” жамғармаси раиси Аркадий Дворкович билан учрашди.
Учрашув жорий йилнинг октябрь ойида Москва шаҳрида юқори даражада ўтказилган “Очиқ инновациялар-2019” халқаро инновацион ривожланиш форумининг натижаларига кўра “Сколково” инновацион маркази билан ҳамкорлик ўрнатиш, инновация ҳамда ахборот-коммуникация соҳаларидаги истиқболли лойиҳалар муҳокамасига бағишланди.
“Сколково” инновацион марказида қад кўтарган янги бинолар, ўқув масканлари, турар жой мажмуалари, ишлаб чиқариш иншоотлари, тадқиқот лабораториялари, тиббий кластерлар ва марказда олиб борилаётган фаолият ўзбекистонлик делегация аъзоларида катта таасcурот қолдирди.
– “Сколково”инновацион илмий ёшлар шаҳарчасининг ҳақиқий намунаси бўлибди, – деди вазир. – Марказ фаолияти билан танишиш асносида эришган муваффақиятларингизни кузатиб, қўшма лойиҳаларни амалга оширишимиз зарурлигига яна бир бор амин бўлдим. Шу муносабат билан Ўзбекистон олий таълим муассаcаларида мунтазам “Сколково” инновацион марказининг тажрибасини ўрганишга бағишланган вебинарлар ташкил этиш лозим.
Томонлар учрашув давомида, шунингдек, Ўзбекистондаги стартап лойиҳаларининг “Сколково” инновацион марказида ўтказиладиган демо-кунларда иштирок этишим масаласини муҳокама қилдилар.
А. Дворкович Ўзбекистонда стартапларни қўллаб-қувватлашга, бу соҳадаги тажрибалар билан ўртоқлашишга, стартапчиларнинг малакасини оширишга ёрдам беришга тайёр эканлигини таъкидлади. Шунингдек, келгуси йилнинг иккинчи ярим йиллигида стартап турне ўтказишни режалаштирилганини ва бу турне доирасида “Сколково“ инновацион марказининг етакчи мутахассислари Ўзбекистонга ташриф буюриб, юртимиз стартап экотизими вакиллари учун ўқув курслари ташкил этишларини маълум қилди.
Ўз навбатида “Сколково”даги халқаро гимназиясида ёшларни ўқитиш, ўзбек мутахассисларининг малакасини оширишга келишилди.
Кейинги алоқаларни мустаҳкамлаш ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик ўрнатиш мақсадида Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов ва “Сколково” жамғармаси раиси Аркадий Дворкович ҳамкорлик тўғрисида келишув имзоладилар.

Подписано соглашение между Министерством инновационного развития и инновационным центром «Сколково»
20 ноября текущего года Министр инновационного развития Республики Узбекистан Иброхим Абдурахмонов посетил инновационный центр "Сколково" в России и встретился с председателем Фонда "Сколково" Аркадием Дворковичем.
Встреча была посвящена установлению сотрудничества и партнерских отношений с Фондом «Сколково» и обсуждению перспективных проектов в области инноваций и информационно-коммуникационных технологий по итогам Московского международного форума инновационного развития "Открытые инновации-2019", который состоялся в октябре текущего года.
Новые офисы, учебные центры, жилые кварталы, производственные здания, исследовательские лаборатории, медицинский кластер и деятельность инновационного центра «Сколково» произвели большое впечатление на членов узбекской делегации.
– “Сколково” – это яркий пример инновационного научного молодежного городка, - отметил министр. – В рамках ознакомления с деятельностью центра и наблюдая за вашими успехами, я еще раз убедился в необходимости осуществления совместных проектов. В связи с этим необходимо организовывать вебинары, посвященные изучению опыта Инновационного центра «Сколково», для высших учебных заведений Узбекистана на регулярной основе.
Стороны также обсудили вопрос участия узбекских стартап-проектов на демо-днях, организуемых Инновационным центром «Сколково».
А. Дворкович отметил, что готов поддерживать стартапы в Узбекистане, делиться опытом в этой сфере, а также оказывать содействие в повышении квалификации стартаперов. Кроме того, во второй половине следующего года планируется проведение стартап-тура, в рамках которого ведущие специалисты Инновационного центра "Сколково" посетят Узбекистан и организуют обучающие курсы для представителей стартап-экосистемы нашей страны.
В свою очередь, была достигнута договоренность о подготовке молодежи в международной гимназии в «Сколково», и повышении квалификации узбекских специалистов.
В целях дальнейшего укрепления отношений и налаживания взаимовыгодного сотрудничества Министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов и председатель Фонда "Сколково" Аркадий Дворкович подписали соглашение о сотрудничестве.