ССПда Литва ишбилармон доиралари билан учрашув ўтказилди
2019 йил 19 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасида Литва ва Ўзбекистон ишбилармон доира вакиллари ўртасида бизнес-учрашув ва В2В музокаралари бўлиб ўтди.
Ушбу тадбирдан кўзланган асосий мақсад савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт, алоқа ва ахборот технологиялари соҳаларидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари Фаризшох Усманов, Литва Республикасининг Россия Федерациясидаги ва Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Ремигиюус Мотузас, Вилнюс Савдо-саноат ва Ҳунармандчилик палатаси Президенти Сигитас Леонавиcиус ҳамда республикамизнинг вазирлик ва идора вакиллари, тадбиркорлик субъектлари ва ОАВ иштирок этишди.
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раисининг ўринбосари Фаризшох Усмонов ўз нутқида меҳмонларни самимий қутлар экан, Литва Республикаси Ўзбекистоннинг муҳим шерикларидан бири эканлигини ва мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик кўплаб соҳаларда жадал ривожланиб бораётганини таъкидлади. Шунингдек, у турли даражадаги учрашувларнинг мунтазам равишда ўтказилиши иккала томон ўзаро иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлашда тенг даражада манфаатдор эканлигидан далолат беришини таъкидлади. У ўз нутқи давомида, бугунги тадбир Литва Республикаси ташқи ишлар вазири Л. Линкевичюс ва икки мамлакат ишбилармон доиралари делегатсияси иштирокида 2018 йил 8 май куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида ўтказилган тадбирнинг мантиқий давоми эканлигини таъкидлади.
Ўз навбатида Литва Республикасининг Россия Федерациясидаги ва Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ремигиюс Мотузас самимий қабул учун Савдо-саноат палатасига миннатдорлик билдирди ва бугунги тадбир Ўзбекистон-Литва муносабатларини ривожлантиришда навбатдаги қадам бўлиши ва кўп қиррали ҳамкорликка ҳисса қўшишини таъкидлаб ўтди.
Ўз навбатида Ремигиюс Мотузас, ушбу тадбирларнинг ўтказилиши икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни янада ривожлантиришга хизмат қилишини, шунингдек, Ўзбекистон ва Литва корхоналари учун қўшимча рағбат бўлишини таъкидлади.
Учрашувда «Traidenis», «MANTA CaWs» компаниялари вакиллари маиший, саноат, оқава сувлари учун кимёвий жиҳатдан чидамли идишлар, контейнерлар, ёпиқ циркуляция тизимлари, термал ванналар ва контейнерсиз технологик автомобил ювиш ускуналари ишлаб чиқариш билан шуғулланадиган Литва компаниялари вакилларининг қатор тақдимотлари бўлиб ўтди.
Шунингдек, Витаутас университети ва Вилнюс бизнес коллежи вакиллари, бизнес, информатика ва гуманитар фанлар бўйича таълим бериш хақидаги тақдимот билан иштирок этдилар, тиббиётнинг 45 дан ортиқ соҳаларига ихтисослашган «Kardiolita» клиникаси вакиллари ҳам тақдимот қилдилар.
Фаризшох Усмонов Литва вакилларининг бизнесини Ўзбекистон Республикасининг сармоявий салоҳиятидан фаол фойдаланишга, Марказий Осиёнинг энг йирик ва кўп тармоқли иқтисодиётига сармоя киритишга чақирди.
Бизнес учрашув доирасида икки мамлакат ишбилармон доира вакиллари иштирокидаги «В2В» учрашувида Ўзбекистон ва Литва ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш истиқболлари, жумладан, икки мамлакат корхоналарининг ҳамкорлик алоқаларини янада жадаллаштириш бўйича ўзаро фикр алмашилди.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистон ва Литва ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга салмоқли ҳисса қўшадиган келгусидаги ҳамкорликка умид билдирдилар.

В ТПП состоялась бизнес встреча с деловыми кругами Литвы
19 ноября 2019 года в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан была проведена бизнес встреча с деловыми кругами Литвы и Узбекистана, а также «В2В» переговоры.
Основной целью встречи является обсуждение дальнейшего расширения сотрудничества в сфере торговли, экономики, инвестиций, транспорта, и информационных технологий.
На встрече приняли участие заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Фаризшох Усманов, Чрезвычайный и полномочный посол Литовской Республики в Российской Федерации и Республике Узбекистан Ремигиюс Мотузас, президент Вильнюсской Торгово-промышленной и ремесленной палаты Сигитас Леонавичюс, а также представители министерств и ведомств, предприятий и средств массовой информации.
В своем выступлении заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Фаризшох Усманов тепло приветствуя гостей отметил, что Литовская Республика является одним из важных партнеров Узбекистана и  сотрудничество между нашими странами во многих сферах развивается интенсивно. Он также подчеркнул, что регулярное проведение встреч на различном уровне свидетельствует о том, что обе стороны одинаково заинтересованы в укреплении взаимного экономического сотрудничества. В ходе своего выступления, он также отметил, что сегодняшнее мероприятие является логическим продолжением проведенного мероприятия 8 мая 2018 г. в Торгово-промышленной палате Узбекистана с участием министра иностранных дел Литовской Республики Л.Линкявичюсом и делегации деловых кругов двух стран. В ходе которого было отмечено министром иностранных дел Литовской Республики Л.Линкявичюсом, что литовская сторона намерена активизировать двусторонние экономические отношения и готова развивать сотрудничество в области транспортировки и логистики узбекских грузов в Европу через порт Литвы «Клайпеда».
В свою очередь, Чрезвычайный и полномочный посол Литовской Республики в Российской Федерации и Республике Узбекистан Ремигиюс Мотузас выразил свою благодарность Торгово-промышленной палате за тёплый приём и отметил, что сегодняшнее мероприятие станет очередным этапом в развитии Узбекско-Литовских отношений и внесет вклад в многоплановое сотрудничество.
Выражая свою уверенность, он отметил, что проведение данных мероприятий будет способствовать дальнейшему развитию торгово-экономических отношений между двумя странами, а также станет дополнительным стимулом для узбекских и литовских предприятий.
На встрече были ряд презентаций от представителей литовских компаний «Traidenis», «MANTA CaWs», которые занимаются производством автомоек бесконтактной технологии и очистных сооружений бытовых, поверхностных, промышленных сточных вод, а также химически устойчивых ёмкостей, замкнутых рециркуляционных систем для разведения рыб и других изделий из стеклопластика.
Также выступили представители университета Витаутас, Вильнюсского бизнес колледжа, которые предлагают образование в области бизнеса, информатики и гуманитарных наук, представители клиники «Kardiolita», которые специализируются более чем в 45 областях медицины.
В завершении, Фаризшох Усманов призвал бизнес представителей Литвы активнее использовать инвестиционный потенциал Республики Узбекистан, вкладывать капитал в самую крупную и наиболее диверсифицированную экономику Центральной Азии.
В рамках бизнес встречи между деловыми кругами двух стран в формате «В2В» были обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Литовского торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между предприятиями Узбекистана и Литвы.
По итогам встречи стороны выразили надежду на дальнейшее сотрудничество, которое внесет существенный вклад в укрепление сотрудничества между Узбекистаном и Литвы.