ССПда Литва ишбилармон доиралари билан учрашув ўтказилди
2019 йил 19 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасида Литва ва Ўзбекистон ишбилармон доира вакиллари ўртасида бизнес-учрашув ва В2В музокаралари бўлиб ўтди.
Ушбу тадбирдан кўзланган асосий мақсад савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт, алоқа ва ахборот технологиялари соҳаларидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари Фаризшох Усманов, Литва Республикасининг Россия Федерациясидаги ва Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Ремигиюус Мотузас, Вилнюс Савдо-саноат ва Ҳунармандчилик палатаси Президенти Сигитас Леонавиcиус ҳамда республикамизнинг вазирлик ва идора вакиллари, тадбиркорлик субъектлари ва ОАВ иштирок этишди.
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раисининг ўринбосари Фаризшох Усмонов ўз нутқида меҳмонларни самимий қутлар экан, Литва Республикаси Ўзбекистоннинг муҳим шерикларидан бири эканлигини ва мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик кўплаб соҳаларда жадал ривожланиб бораётганини таъкидлади. Шунингдек, у турли даражадаги учрашувларнинг мунтазам равишда ўтказилиши иккала томон ўзаро иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлашда тенг даражада манфаатдор эканлигидан далолат беришини таъкидлади. У ўз нутқи давомида, бугунги тадбир Литва Республикаси ташқи ишлар вазири Л. Линкевичюс ва икки мамлакат ишбилармон доиралари делегатсияси иштирокида 2018 йил 8 май куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида ўтказилган тадбирнинг мантиқий давоми эканлигини таъкидлади.
Ўз навбатида Литва Республикасининг Россия Федерациясидаги ва Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ремигиюс Мотузас самимий қабул учун Савдо-саноат палатасига миннатдорлик билдирди ва бугунги тадбир Ўзбекистон-Литва муносабатларини ривожлантиришда навбатдаги қадам бўлиши ва кўп қиррали ҳамкорликка ҳисса қўшишини таъкидлаб ўтди.
Ўз навбатида Ремигиюс Мотузас, ушбу тадбирларнинг ўтказилиши икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни янада ривожлантиришга хизмат қилишини, шунингдек, Ўзбекистон ва Литва корхоналари учун қўшимча рағбат бўлишини таъкидлади.
Учрашувда «Traidenis», «MANTA CaWs» компаниялари вакиллари маиший, саноат, оқава сувлари учун кимёвий жиҳатдан чидамли идишлар, контейнерлар, ёпиқ циркуляция тизимлари, термал ванналар ва контейнерсиз технологик автомобил ювиш ускуналари ишлаб чиқариш билан шуғулланадиган Литва компаниялари вакилларининг қатор тақдимотлари бўлиб ўтди.
Шунингдек, Витаутас университети ва Вилнюс бизнес коллежи вакиллари, бизнес, информатика ва гуманитар фанлар бўйича таълим бериш хақидаги тақдимот билан иштирок этдилар, тиббиётнинг 45 дан ортиқ соҳаларига ихтисослашган «Kardiolita» клиникаси вакиллари ҳам тақдимот қилдилар.
Фаризшох Усмонов Литва вакилларининг бизнесини Ўзбекистон Республикасининг сармоявий салоҳиятидан фаол фойдаланишга, Марказий Осиёнинг энг йирик ва кўп тармоқли иқтисодиётига сармоя киритишга чақирди.
Бизнес учрашув доирасида икки мамлакат ишбилармон доира вакиллари иштирокидаги «В2В» учрашувида Ўзбекистон ва Литва ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш истиқболлари, жумладан, икки мамлакат корхоналарининг ҳамкорлик алоқаларини янада жадаллаштириш бўйича ўзаро фикр алмашилди.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистон ва Литва ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга салмоқли ҳисса қўшадиган келгусидаги ҳамкорликка умид билдирдилар.

CCI held a business meeting with business circles of Lithuania
On November 19, 2019, a business meeting with business circles of Lithuania and Uzbekistan, as well as B2B negotiations, were held at the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan.
The main purpose of the meeting is to discuss further expansion of cooperation in the field of trade, economy, investment, transport, and information technology.
The meeting was attended by Deputy Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan Farizshokh Usmanov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to the Russian Federation and the Republic of Uzbekistan Remigijus Motuzas, President of the Vilnius Chamber of Commerce and Industry and Crafts, Sigitas Leonavičius, as well as representatives of ministries and departments, enterprises and mass media.
In his speech, Deputy Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan Farizshokh Usmanov warmly welcoming the guests noted that the Republic of Lithuania is one of the important partners of Uzbekistan and cooperation between our countries in many areas is developing intensively. He also emphasized that the regular holding of meetings at various levels indicates that both parties are equally interested in strengthening mutual economic cooperation. During his speech, he also noted that today's event is a logical continuation of the event held on May 8, 2018 in the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan with the participation of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania L. Linkevičius and a delegation of business circles of the two countries. During which it was noted by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania L. Linkevičius that the Lithuanian side intends to intensify bilateral economic relations and is ready to develop cooperation in the field of transportation and logistics of Uzbek goods to Europe through the port of Lithuania “Klaipeda”.
In turn, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to the Russian Federation and the Republic of Uzbekistan Remigiyus Motuzas expressed his gratitude to the Chamber of Commerce and Industry for the warm welcome and noted that today's event will be the next step in the development of Uzbek-Lithuanian relations and will contribute to multifaceted cooperation.
Expressing his confidence, he noted that holding these events will contribute to the further development of trade and economic relations between the two countries, and will also become an additional incentive for Uzbek and Lithuanian enterprises.
At the meeting there were a number of presentations from representatives of the Lithuanian companies Traidenis, MANTA CaWs, which are engaged in the production of non-contact technology car washes and sewage treatment plants for domestic, surface, industrial wastewater, as well as chemically resistant tanks, closed recirculation systems for fish and other products from fiberglass.
Representatives of Vytautas University, Vilnius Business College, who offer education in business, computer science and humanities, representatives of the Kardiolita clinic, which specialize in more than 45 areas of medicine, also participated.
In conclusion, Farizshokh Usmanov called on the business of Lithuanian representatives to actively use the investment potential of the Republic of Uzbekistan, to invest in the largest and most diversified economy of Central Asia.
Within the framework of a business meeting between the business circles of the two countries in the B2B format, prospects for further development of the Uzbek-Lithuanian trade and economic cooperation were discussed, including an exchange of views on enhancing partnerships between enterprises of Uzbekistan and Lithuania.
Following the meeting, the parties expressed hope for further cooperation, which will make a significant contribution to strengthening cooperation between Uzbekistan and Lithuania.