Нукусда халқаро инвестиция форуми
Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шаҳрида “International Investment Forum Karakalpakstan” халқаро инвестиция форуми бўлиб ўтди.
Икки кун давом этган форумда Жанубий Корея, Россия Федерацияси, Хитой Халқ Республикаси, Саудия Арабистони, Покистон, Афғонистон, Қозоғистон, Озарбайжон каби ўндан ортиқ давлатлардан халқаро ташкилотлар вакиллари ҳамда ишбилармонлар иштирок этди.
Форумнинг тантанали очилиш маросимида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси М.Ерниязов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Э.Ғаниев хорижий инвесторларни мамлакатимизга ташрифи билан қутлаб, давлатимиз раҳбари ташаббуси билан мамлакатимизга хорижий инвесторларни жалб қилиш, уларга қулай шарт-шароитлар яратиш, жаҳон бозори талабларига мос маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини юксалтириш борасида олиб борилаётган ишларга тўхталди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида мамлакатимизга, шу жумладан, Қорақалпоғистон Республикасига чет эл инвестицияларини жалб қилиш орқали ҳудудда ҳамкорликдаги лойиҳаларни амалга ошириш, Оролбўйи ҳудудидаги экологик вазиятни яхшилаш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. 2018 йилнинг 24 август куни Туркманбоши шаҳрида бўлиб ўтган Оролни қутқариш халқаро жамғармаси таъсисчи давлатлар раҳбарлари кенгаши мажлисида давлатимиз раҳбари Оролбўйи ҳудудини Экологик инновация ва технологиялар зонаси, деб эълон қилишни таклиф этди. Ушбу таклифнинг амалдаги ижроси сифатида ўтган йилнинг 15-16 декабрь кунлари Қорақалпоғистон Республикасида “Янги Мўйноқ – янги имкониятлар” мавзусидаги бизнес форум, жорий йилнинг октябрь ойида Нукус шаҳрида БМТ шафелигида юксак даражадаги “Оролбўйи – экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди” халқаро конференцияси бўлиб ўтди. Конференция доирасида экологик тоза технологияларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишга хорижий инвестицияларни жалб этиш учун шароит яратиш, “яшил иқтисодиёт”, экологик тоза, энергия ва сув тежайдиган технологиялар тамойилларини комплекс татбиқ этиш, экотуризмни ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Мазкур саъй-ҳаракатларнинг мантиқий давоми сифатида ташкил этилган “International Investment Forum Karakalpakstan” халқаро инвестиция форумини ўтказишдан асосий мақсад Оролбўйига чет эл инвесторларини жалб қилиш ва у орқали ҳудудда ишлаб чиқариш корхоналарини ташкил этиш ва янги иш ўринларини яратиш, шунингдек, иштирокчиларни ҳудуднинг инвестициявий, экспорт ва туристик салоҳияти, инвесторлар учун жорий қилинган, божхона ва солиқ имтиёзлари билан яқиндан таништиришдир. Ҳақиқатан ҳам Қорақалпоғистон Республикасининг инвестициявий салоҳияти юқори бўлиб, ҳудуд ҳали фойдаланилмаётган ресурсларга жуда ҳам бой.
Жорий йилга белгиланган Қорақалпоғистон Республикаси минтақавий инвестиция дастури доирасида ўтган давр мобайнида 140,3 миллион доллар миқдоридаги тўғридан-тўғри хорижий инвестиция жалб қилинди. Уларнинг асосий қисми Хитой Халқ Республикаси, Жанубий Корея, Туркия, Буюк Британия, Германия ва Россия Федерация ҳиссасига тўғри келади.
Тадбирда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов, Жанубий Кореянинг “Caris Co Ltd” компанияси ижрочи директори Ю Чеол, Хитой Халқ Республикаси “ARAL ALUMINIUM INVEST GROUP” компанияси бўлим бошлиғи Чжан Вэй Сюань, Ўзбекистон Республикаси Инвестиция ва ташқи савдо вазири ўринбосари Б.Абидов мамлакатимизнинг инвестициявий салоҳияти, хорижий инвесторларга яратилган шарт-шароитлар ва бугунги кунда амалга оширилаётган кенг кўламли ишларга тўхталди.
Форум якунлари бўйича 313 миллион доллар миқдоридаги 18 та ҳамкорликдаги савдо-иқтисодий битимларга эришилди.
– Бўзатов ҳамда Нукус туманларида чорвачиликни ривожлантириш бўйича 15 миллион доллар миқдоридаги лойиҳани амалга оширамиз, –дейди Хитойнинг қишлоқ хўжалик университети профессори Ван Жие Ванг. – Ташрифим давомида бунинг учун барча имкониятлар бор эканлигига ишонч ҳосил қилдим.
Халқаро форум иштирокчилари Нукус шаҳри ва Нукус, Хўжайли, Қонликўл туманларига ташриф буюриб, ҳудудлардаги йирик саноат корхоналари фаолияти билан яқиндан танишди. Шунингдек, Бердақ номидаги академик мусиқа театр
и биносида Қорақалпоғистон Республикасида ишлаб чиқарилган маҳсулотлардан иборат “Қорақалпоғистонда ишлаб чиқарилган” миллий кўргазмаси ташкил этилди.
Тадбир иштирокчилари И.Савицкий номидаги Қорақалпоғистон Республикаси давлат санъат музейи ва Нукус шаҳрининг диққатга сазовор жойлари билан яқиндан танишди.

Международный инвестиционный форум в Нукусе
В двухдневном форуме приняли участие представители международных организаций около десяти стран, в том числе Южной Кореи, Российской Федерации, Китайской Народной Республики, Саудовской Аравии, Пакистана, Афганистана, Казахстана и Азербайджана.
На торжественной церемонии открытия форума Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Э.Ганиев, приветствуя иностранных инвесторов, рассказали о проводимой по инициативе главы государства работе по привлечению в нашу страну иностранных инвесторов, созданию для них благоприятных условий, увеличению производства соответствующей требованиям мирового рынка продукции и повышению ее экспортного потенциала.
Под руководством Президента Шавката Мирзиёева проводится масштабная работа по реализации совместных проектов путем привлечения в страну, в том числе в Республику Каракалпакстан, иностранных инвестиций, улучшению экологической ситуации на территории Приаралья. 24 августа 2018 года на состоявшемся в городе Туркменбаши заседании глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала глава нашего государства предложил объявить регион Приаралья Зоной экологических инноваций и технологий. В качестве практической реализации этого предложения 15-16 декабря прошлого года в Республике Каракалпакстан проводился бизнес-форум “Новый Муйнак – новые возможности”, а в октябре текущего года в городе Нукусе – международная конференция высокого уровня под эгидой ООН “Приаралье – территория экологических инноваций и технологий”. В рамках конференции обсуждались вопросы создания условий для привлечения иностранных инвестиций с целью налаживания разработки и практической реализации экологически чистых технологий, комплексного внедрения принципов “зеленой” экономики, развития экотуризма.
Основная цель проведения международного инвестиционного форума “International Investment Forum Karakalpakstan”, организованного в качестве логического продолжения этих действий, – создание на территории производственных предприятий и новых рабочих мест путем привлечения в Приаралье иностранных инвесторов, а также знакомство участников с инвестиционным, экспортным и туристическим потенциалом территории, предоставляемыми инвесторам таможенными и налоговыми льготами.
Республика Каракалпакстан располагает большим инвестиционным потенциалом, ее территория богата неиспользуемыми ресурсами. В рамках намеченной на этот год региональной инвестиционной программы за прошедший период в республику привлечены прямые иностранные инвестиции в объеме 140,3 миллиона долларов. Основная их часть приходится на долю Китайской Народной Республики, Южной Кореи, Великобритании, Германии и Российской Федерации.
На мероприятии председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Икрамов, исполнительный директор компании “Caris Co., Ltd” Южной Кореи Ю Чеол, начальник отдела компании “ARAL ALUMINIUM INVEST GROUP” Китайской Народной Республики Чжан Вэй Сюань, заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Б.Абидов рассказали об инвестиционном потенциале страны, созданных для иностранных инвесторов условиях и проводимой в настоящее время масштабной работе в данном направлении.
По итогам форума достигнуто 18 торгово-экономических соглашений на 313 миллионов долларов.
– В Бузатовском и Нукусском районах будем реализовывать проекты по развитию животноводства в объеме 15 миллионов долларов, – говорит профессор Сельскохозяйственного университета Китая Ван Жие Ванг. – В ходе визита убедился, что для этого есть все возможности.
Участники международного форума побывали в городе Нукусе, Нукусском, Ходжейлийском, Канлыкульском районах, ознакомились с деятельностью крупных промышленных предприятий. В здании Каракалпакского государственного академического музыкального театра имени Бердаха для гостей организовали выставку продукции “Произведено в Каракалпакстане”.
Участники мероприятия посетили также Государственный музей искусств имени И.Савицкого и осмотрели достопримечательности города Нукуса.