Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг расмий ахбороти
Жорий йилнинг сентябрь ойида  Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг Республика бандлик ва меҳнатни муҳофаза қилиш илмий маркази республикамизнинг 108та шаҳар ва туманларида навбатдаги ижтимоий сўровни ўтказди. Унда 485 та фуқароларни ўзини-ўзи бошқариш органлари, 4,9 мингта уй хўжаликлари ҳамда 26 008 нафар фуқаро қамраб олинди.
Тадқиқот натижалари шуни кўрсатдики, ишсизлик даражаси иқтисодий фаол аҳолининг 8,9 фоизини ташкил этган. Бу кўрсаткич 2019 йилнинг январь-июнь ойлари билан солиштирганда, 0,2 фоизга (9,1%) пастроқ. 2018 йилнинг мос даврига нисбатан эса ишсизлик даражаси 0,1 фоизга пасайган. Ишсизликнинг энг юқори даражаси Сурхондарё вилоятида кузатилган (9,3%), Қашқадарё, Самарқанд, Сирдарё ва Фарғона вилоятларида 9,2 фоизни ташкил этди. Энг паст кўрсаткич эса Тошкент шаҳрида(7,5%) кузатилди.  Ишга муҳтож бўлганларнинг умумий сони 1 337,5 минг кишини ташкил этган. 16-29 ёшгача бўлганлар ўртасида ишсизлик даражаси 14,9 фоизни, аёллар ўртасида ишсизлик даражаси 12,5 фоизни кўрсатган.
2019 йилнинг январь-сентябрь ойларида меҳнат ресурслари сони 18 985,8 минг кишини ташкил этган. Таққослаш учун: мазкур кўрсаткич 2019 йилнинг январь-июнь ойларига нисбатан 100,1 фоизга кўп. Сўнгги йилларда биринчи марта ихтиёрий тарзда банд бўлмаганлар сонининг 205,0 мингга (27,9%) камайгани эвазига иқтисодий ночор аҳоли сонининг 4 039,6 минг (95,9%) нафаргача пасайишига эришилди. Бу аҳолининг меҳнат ва тадбиркорлик фаоллиги ошганлигидан далолат беради.
Иқтисодиёт тармоқларида банд бўлганлар сони 13 608,4 минг кишига етди. Бу 2019 йилнинг январь-июнь ойлари билан солиштирганда, 101,5 фоизга кўпдир.
2019 йилда истиқлолга эришганимиздан бери илк бор расмий секторда банд аҳоли сони ортди. Унинг кўрсаткичи 9 ой давомида 307,9 минг (101,7%)ни ташкил этиб, 5 691,2 мингга кишига етди.
Тадқиқот натижаларига кўра Республикадан ташқарига ишга кетганлар сони 2 611,2 минг кишини ташкил этган. Бу ўтган йилнинг мос даври билан солиштирилганда, 100,7%га тенг.
2019 йилнинг январь-сентябрь ойларида аҳолини иш билан таъминлашга кўмаклашиш мақсадида туман(шаҳар) Аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказларига 595 707 фуқаро иш топишга ёрдам сўраб мурожаат қилган. (улар орасида 30 ёшгача бўлганлар сони 213 707нафарни ташкил этган). Мурожаатчиларнинг 267 470 нафари иш билан таъминланди, 216 778 киши жамоат ишларига жалб қилинди. 30 645 нафар фуқаро касбга ўқитишга жалб қилинган бўлса, 47 960 нафар фуқарога ишсизлик нафақаси тайинланди.
Ишсиз фуқароларни иш билан таъминлашга кўмаклашадиган янги хизмат турига эҳтиёж пайдо бўлаётгани сабабли Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги фуқароларга моддий ёрдам шаклида Давлат жамғармаси ҳисобидан субсидия ва грантлар тақдим этишни йўлга қўйди. Хусусан 10 066 нафар ишсизга 8,9 млрд. сўм миқдорда субсидиялар, шунингдек ишсизларни касб-ҳунарга ўқитаётгани учун иш берувчиларга ҳам шу турдаги моддий рағбат кўрсатилган.
Яна 8,5 мингдан ортиқ ўзини-ўзи иш билан таъминлаган фуқароларга вақтинчалик меҳнат гувоҳномалари берилди. Бу уларга иш стажини ҳисобга олиш ва пенсия олишга имкон беради.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги меҳнат ресурслари миқдори ва сифатини ҳар томонлама таҳлил қилиш, сифатли ва объектив баҳолаш, шунингдек аҳолини иш билан таъминлаш ва бандлигини ошириш мақсадида меҳнат бозорини ўрганишда давом этади.

Информационное сообщение Министерства занятости и трудовых отношений
В сентябре 2019 года Республиканским научным центром занятости населения и охраны труда Министерства занятости и трудовых отношений в соответствии осуществлено очередное социологическое обследование в 108 городах и районах республики, которым были охвачены 485 органов самоуправления граждан, 4 900домохозяйств и 26 008 граждан.
Анализ результатов обследования показывает, что уровень безработицы составил 8,9% к экономически активному населению, что на 0,2 процентных пункта ниже, чем в январе-июне 2019 года (9,1%), по сравнению с аналогичным периодом 2018 года наблюдается снижение уровня безработицы на 0,1процентных пункта. Наиболее высокий уровень безработицы зафиксирован в Сурхандарьинской области, составляющий 9,3%, в Кашкадарьинской, Самаркандской, Сырдарьинской и Ферганской областях уровень безработицы составил 9,2%, наиболее низкий – в г.Ташкенте (7,5%). Число населения, нуждающегося в трудоустройстве, составило 1 337,5тыс. лиц. Уровень безработицы среди молодежи (16-29 лет) составил 14,9%, уровень женской безработицы составил 12,5%.
Численность трудовых ресурсов составила 18 985,8 тыс. человек, что составляет рост на 100,1% к показателю января-июня 2019 года. Впервые за многие годы наблюдалось снижение численности экономически неактивного населения до 4 039,6 тыс. чел. (95,9%) за счет сокращения числа добровольно незанятых лиц на 205,0 тыс. чел (27,9%), что говорит о повышении трудовой и предпринимательской активности населения.
Число занятых в отраслях экономики достигло 13 608,4 тыс. чел., что составляет рост в 101,5% к показателю января-июня 2019 года. Впервые за многие годы в этом году наблюдается увеличение численности занятых в официальном секторе экономики, так, рост составил 307,9 тыс. (101,7%) и достиг 5691,2 тыс. чел., что является результатом активных мер по легализации рабочих мест и содействия развитию предпринимательской деятельности.
Результаты обследования показывают, что число лиц, выехавших на работу за пределы республики составляет 2611,2 тыс. чел. или 100,7% к показателю января-сентября 2018 года.
В январе-сентябре текущего года в районные и городские центры содействия занятости населения обратилось за содействием в трудоустройстве 595 707 лиц (среди которых молодежь до 30 лет составляет 213 707), из числа обратившихся трудоустроено – 267 470 лиц, привлечено к общественным работам – 216 778 лиц, направлено на професиональное переобучение – 30 645, назначено пособие по безработице 47 960 лицам.
Становится востребованным внедренный Министерством занятости и трудовых отношений новый вид услуг по содействию в обеспечении занятости безработных граждан – предоставление субсидий и грантов в виде безвозвратной финансовой помощи за счет средств Государственного фонда содействия занятости. В частности, предоставлены субсидии 10 066 безработным лицам на сумму 8,9 млрд.сум, включая субсидии работодателям на профессиональное обучение принятых на работу незанятых лиц, материальную поддержку трудоустроенных лиц из числа социально уязвимых слоев населения, содействие безработным в становлении предпринимательской деятельности, развитие приусадебных участков.
Выданы временные трудовые удостоверения более 8,5 тыс. самозанятым гражданам, что позволило им учитывать трудовой стаж и приобретать пенсионные права.
Министерством занятости и трудовых отношений продолжается проведение регулярных обследований рынка труда в целях осуществления всестороннего анализа, качественной и объективной оценки количества и качества трудовых ресурсов, а также эффективности мер по обеспечению занятости и трудоустройства населения.