15 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги кенгайтирилган мажлиси бўлиб ўтди.
Видеоконференц алоқа шаклида ўтказилган мажлисда Марказий сайлов комиссиясининг аъзолари ва масъул ходимлари билан бирга округ сайлов комиссиялари раҳбарлари, тегишли вазирлик ва идоралар, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши,  барча вилоятлар ҳокимликлари, жамоат ташкилотлари, жумладан,  сиёсий партиялар, оммавий ахборот воситалари  вакиллари иштирок этди.
Марказий сайлов комиссияси Раиси М.Абдусаломов  2019 йил 22 декабрь куни бўладиган сайловларга тайёргарлик ишлари  Марказий сайлов комиссияси томонидан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари сайловларига тайёргарлик кўриш бўйича асосий тадбирлар дастури”га биноан изчиллик билан давом эттирлаётгани алоҳида таъкидлади. Бунда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг 2017-2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалар муҳим омил бўлаётир.
Мажлисда Қонунчилик палатаси депутатлигига номзодларни рўйхатга олиш ҳамда  Марказий сайлов комиссиянинг шу йил 11 октябрдаги “Ўзбекистон Республикасида Сайлов қонунчилиги тарғиботи ойлигини ташкил  этиш ва ўтказиш тўғрисида”ги қарорида белгиланган вазифаларнинг ижросига доир масалалар кўриб чиқилди.
Қонунчилик палатаси депутатлигига бўладиган сайловда иштирок этишга ижозат берилган жами бешта сиёсий партия қонунда белгиланган муддатларда ўзининг қурултой ва съездларини ўтказди. Мазкур тадбирларда партиялар томонидан Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги 150 депутатлик ўрни учун ҳар бир партиядан 150 номзод кўрсатилди.
Шундан сўнг, сиёсий партияларнинг раҳбарлари депутатликка номзодларни рўйхатга олишни сўраб, Марказий сайлов комиссиясига мурожаат қилди. Марказий сайлов комиссияси экспертлари томонидан депутатликка номзодларни рўйхатга олиш учун тақдим этилган ҳужжатларнинг қонунчиликка мувофиқлиги Сайлов кодексида белгиланган муддатларда синчиклаб текшириб чиқилди.
Таъкидландики, сиёсий партиялар томонидан Қонунчилик палатаси депутатлигига номзодларни кўрсатиш бўйича барча тадбирлар қонунчилик талабларига қатъий мувофиқ ҳолда, ошкоралик ва очиқлик муҳитида амалга оширилган.
Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексининг 14-моддасига мувофиқ ва ҳужжатларни текшириш якунларига кўра, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон либерал-демократик партияси, Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси, Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси, Ўзбекистон Халқ демократик партияси, Ўзбекистон Экологик партияси  томонидан кўрсатилган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлигига номзодларни рўйхатга олиш тўғрисида қарор қабул қилди.
Ҳар бир партиядан 150 нафардан рўйхатга олинган жами 750 номзоднинг барчаси олий маълумотли. Шулардан 310 нафари ёки 41,3 фоизи хотин-қизлардир. Бу 2014 йилнинг декабрида ўтган парламент сайловларидагидан қарийб 10 фоиз (31,8) кўпдир. Номзодлар орасида ҳуқуқшунослар - 6,9, иқтисодчилар – 19,1, шифокорлар – 12,4 фозини ташкил қилади. Депутатлик мандати учун бир академик, 22 фан доктори ва 52 фан номзоди кураш олиб боради. Номзодлар сафида навқирон авлод вакиллари илгаргига нисбатан сезиларли даражада кўпайган. 25-40 ёшлар орасидагилар  – 32,2  фоизни ташкил қилади.
Рўйхатга олинган депутатликка номзодларнинг рўйхати матбуотда эълон қилинади.
Мажлисда депутатликка номзодлар рўйхатга олиниши билан сайлов жараёнининг янги, янада муҳим босқичи – сайловолди ташвиқоти бошланиши таъкидланди. Бу жараён сайлов қонунчилиги талаблари асосида амалга оширилади.
Мамлакатимиз сайлов қонунчилигига биноан сайловолди ташвиқотини олиб бориш учун барча шарт-шароитлар таъминланган. Сиёсий партияларга, депутатликка номзодларга сайловолди ташвиқоти даврида оммавий ахборот воситаларидан фойдаланишда тенг шарт-шароит яратиш, сиёсий партиялар ўзининг истиқболдаги фаолият дастурини тарғиб қилиш ҳуқуқини таъминлаш мақсадида, уларнинг оммавий ахборот воситаларидаги чиқишлари қонунчиликда назарда тутилган тартибда белгилаб қўйилди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Р.Давлетовнинг вазирлик томонидан Сайлов қонунчилиги тарғиботи ойлиги доирасида мамлакатимизда амалга оширилаётган ишлар тўғрисидаги ахбороти тингланди.
Ўзбекистонда биринчи марта кенг кўлам ва юксак уюшқоқлик билан ўтказилаётган Сайлов қонунчилиги тарғиботи ойлиги тадбирлари  самарали бўлаётгани алоҳида такидланди. Бунда, аввало, фуқароларни ўзларининг муҳим ҳуқуқларидан бири – сайловларда овоз бериш ҳуқуқидан фаол фойдаланишга жалб этишга муҳим эътибор қаратилмоқда.
Шу мақсадда вазирлик тизимида “Адлия чорлови” мавзуидаги лойиҳанинг амалга оширилиши алоҳида аҳамият касб этмоқда. Бунда аҳоли гавжум жойлар ва оммавий ахборот воситалари имкониятларидан, сайловга чорловчи ижтимоий рекламалар, баннерлар ва билбордлардан кенг фойдаланилади. Айни пайтда вазирликнинг ижтимоий тармоқлардаги саҳифалари ва “Ҳуқуқий ахборот” телеграм канали орқали “Сайлов алифбоси” рукни ташкил этилиб, сайловга оид тушунчалар изоҳининг содда, лўнда ва тушунарли тарзда мунтазам бериб борилиши ҳам самаралидир.
454 нафар адлия ходими мазкур йўналишдаги ишларга сафарбар этилган. Аҳоли ўртасида сайлов қонунчилигини тарғиб қилиш “Республика-вилоят-туман-маҳалла-хонадон” тамойили асосида ташкил этилгани туфайли олти мингдан ортиқ тарғибот тадбири ўтказилди. Марказий сайлов комиссияси билан ҳамкорликда “Янги Ўзбекистон. Янги сайловлар” мавзуида кўплаб матбуот анжуманлари, учрашувлар ва семинарлар ўтказилмоқда. Улар барча ҳудудларни қамраб олган.  Бу борадаги ишлар сайлов кунигача изчил давом эттирилади.

15 ноября 2019 г. состоялось очередное расширенное заседание Центральной избирательной комиссии.
В заседании прошедшем в формате видеоконференцсвязи помимо членов и ответственных сотрудников ЦИК приняли участие руководители окружных избирательных комиссий, представители соответствующих министерств и ведомств, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиатов всех областей, общественных организаций, в том числе политических партий и СМИ.
Председатель Центральной избирательной комиссии М. Абдусаламов особо отметил, что подготовка к выборам 22 декабря уверенно продолжается в соответствии с «Программой основных мер по подготовке к выборам депутатов в Законодательную палату Олий мажлиса, областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов». И ключевым фактором данного процесса являются задачи, определенные Стратегией действий по развитию Республики Узбекистан на 2017-2021 годы.
В ходе заседания были рассмотрены вопросы регистрации кандидатов в депутаты в Законодательную палату, а также исполнения задач, определенных в решении Центральной избирательной комиссии «Об организации и проведении месячника пропаганды избирательного законодательства в Республике Узбекистан» от 11 октября текущего года.
Все допущенные для участия в выборах депутатов в Законодательную палату пять политических партий в определенные законом сроки провели свои съезды.
В ходе данных мероприятий были представлены кандидаты в депутаты. После этого, руководители политических партий обратились с просьбой в ЦИК о регистрации представленных кандидатов в депутаты. Эксперты Центризбиркома в сроки, определенные избирательным кодексом, тщательно проверили представленные документы на их соответствие законодательным нормам.
Отмечалось, что представление кандидатов в депутаты со стороны политических партий прошло в строгом соответствии с требованиями законодательства, открыто, прозрачно.
По итогам проверки, Центральная избирательная комиссия, в соответствии со статьей 14 избирательного кодекса, приняла решение о регистрации кандидатов в депутаты в Законодательную палату от Движения предпринимателей и деловых людей- Либерально-демократической партии Узбекистана, социал-демократической партии Узбекистана «Адолат», Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш», Народной демократической партии Узбекистана и Экологической партии Узбекистана.
Все 750 зарегистрированных кандидатов имеют высшее образование. Из них 310, то есть 41,3% женщины. По сравнению с выборами 2014 года, это почти на 10% больше. Среди кандидатов юристов- 6,9%, экономистов- 19,1%, врачей- 12,4%. За депутатский мандат будут бороться 22 доктора наук, 52 кандидата наук. Заметно выросло представительство молодежи, 32,2% кандидаты в возрасте от 25 до 40 лет. Список зарегистрированных кандидатов будет опубликован в печати.
В ходе заседания подчеркивалось, что после регистрации начинается следующий важный процесс- предвыборная агитация.
Созданы все условия для проведения предвыборной агитации на должном уровне. В соответствии с действующим законодательством каждая политическая партия имеет широкие и равные возможности для использования СМИ в предвыборной агитации. Чтобы обеспечить право представить свою программу в период предвыборной агитации, моменты, связанные с выступлениями в СМИ закреплены законодательно.
В ходе заседания была заслушана информация министра юстиции Р.Давлетова, о проделанной работе в рамках месячника пропаганды избирательного законодательства.
Особо отмечено, что эффективность мероприятий, проводимых в рамках впервые проводимого месячника избирательного законодательства на высоком уровне. Внимание в первую очередь уделено вовлечению населения к активному участию в процессе обеспечения избирательных прав граждан.
С этой целью в системе министерства юстиции реализуется проект « Адлия чорлови». На улицах, местах скопления людей и через СМИ демонстрируются ролики, баннеры, социальная реклама, призывающая к участию в выборах. На сегодняшний день на страницах министерства в социальных сетях и через телеграм канал «Правовая информация» создана рубрика «Азбука выборов», где внятно, просто и коротко доводится необходимая информация.
454 сотрудника юстиции привлечены к данной работе. Пропаганда избирательного законодательства осуществляется по принципу «Республика- область- район- махалла- домохозяйство». Совместно с Центральной избирательной комиссией проведено и проводится цикл встреч и мероприятий на тему «Новый Узбекистан. Новые выборы». Охвачены все регионы и работа в этом направлении продолжается.
В ходе заседания были также рассмотрены и другие вопросы, входящие в полномочия Центральной избирательной комиссии.