IT Парк ва Инҳа университетининг халқаро ва миллий компаниялар билан ҳамкорлигини ривожлантириш муҳокама қилинди
2019-11-15 | Технологиялар
Тошкент шаҳридаги Инҳа университетида давра суҳбати бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистонда ахборот технологияларини ривожлантириш соҳасидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқов иштирок этди. Шу билан бирга, Huawei, KT, UZBEKTELECOM, UMS, UCELL, BELINE, ZTE, RWC компаниялари раҳбарлари иштирок этдилар.
—"Бугунги кунда IT Парк умумий майдони 2800 квадрат метр бўлган биринчи биносини реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш ишлари якунланди. Унда 300 нафар мутахассисга эга резидент компаниялар, шунингдек, электрон тижорат, сунъий ақл, ахборот технологиялари таълими, молия ва тиббиёт технологиялари йўналишлари бўйича дастлабки 15 та стартап ташаббуслари акселерация ва инкубация дастурларида иштирок этиш учун жойлаштирилди.
Ахборот технологиялари йўналишига инвестицияларни жалб қилиш, шу жумладан, мамлакатда ахборот технологиялари соҳасини ривожлантириш учун масъул бўлган янги ташкил этилган корхона IT Парк мажмуасида мамлакатимиздаги барча ахборот технологиялари жамоалари, шу билан бирга бутун Марказий Осиёнинг консентрацияси кутилмоқда. Ахборот технологиялари инфратузилмасини ривожлантириш бўйича энг яхши мутахассисларни халқаро даражага мос юқори технологик комплекс яратиш учун жалб қилиш режалаштирилмоқда"— деди АКТ вазири Ш.Содиқов бўлиб ўтган очиқ мулоқатда.
Учрашув якунида томонлар ахборот технологиялари соҳасида изчил ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш ва ҳамкорликни кенгайтиришга келишиб олдилар.
Бундан ташқари, ўзаро амалга оширилаётган лойиҳаларнинг ҳолати билан боғлиқ бўлган масалалар муҳокама қилинди ва Ўзбекистондаги лойиҳалар портфелини янада кенгайтириш йўллари ишлаб чиқилди.

Обсуждено развитие сотрудничества IT Park и Университета Инха с международными и национальными компаниями
2019-11-15 | Технологии
В Университете Инха в г. Ташкенте состоялся круглый стол, в рамках которого были обсуждены перспективы сотрудничества в сфере развития ИТ для создания полномасштабной IT-системы в Узбекистане.
В мероприятии принял участие министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садиков, а также главы компаний Huawei, KT, АК «Узбектелеком», UMS, UCELL, BELINE, ZTE, RWC и др.
— «На сегодняшний день завершены работы по реконструкции и капитальному ремонту первого здания IT Park с общей площадью 2800 кв.м. в котором размещены компании-резиденты с 300 специалистами, а также первые 15 стартап-инициатив по направлениям электронной коммерции, искусственного интеллекта, ИТ образования, финансовых и медицинских технологий для участия в программах акселерации и инкубации.
IT Park является вновь созданным предприятием, ответственным за развитие ИТ-сферы в стране, включая ИТ-образование и привлечение инвестиции в ИТ-сектор. В комплексе IT Park ожидается концентрация не только всего ИТ-сообщества страны, но также и всей Центральной Азии. Планируется привлечь наилучших специалистов в вопросах развития ИТ-инфраструктуры для создания высокотехнологического комплекса, соответствующего международному уровню», — сказал министр ИКТ Ш.Садиков во время открытого диалога.
По итогам встречи стороны договорились поддерживать динамичное сотрудничество в ИТ-области и расширять партнерство в сфере IT-инфраструктуры.
Также были обсуждены вопросы, связанные с состоянием реализуемых взаимных проектов и разработаны пути дальнейшего расширения портфеля проектов в Узбекистане.