2019 йилнинг 14 ноябрь куни Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Мажлисни МСК Раиси Мирзо-Улуғбек Элчиевич Абдусаломов олиб борди. Унда Марказий сайлов комиссиясининг аъзолари, сиёсий партиялар ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этдилар.
Мажлис кун тартибидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари ва маҳаллий кенгашлар депутатлари сайловига доир сайлов бюллетени шакли ва матнининг намунасини тасдиқлаш, Оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш масаллари ўрин олди. Шунингдек, Халқаро матбуот маркази Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятлари бўлимларининг сайлов жараёнига тайёргарлиги ҳақидаги ахбороти тингланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига, Қонунчилик палатаси депутатлари сайловига доир сайлов бюллетенининг шакли ва матни Марказий сайлов комиссияси томонидан тасдиқланади. Маҳаллий Кенгашлар сайловига доир сайлов бюллетенининг шакли ва матни вилоят, туман ва шаҳар сайлов комиссиялари томонидан тасдиқланади. Номзоднинг фамилияси, исми, отасининг исми сайлов бюллетенига унинг туғилган йили, эгаллаб турган лавозими (машғулотининг тури), иш жойи ва уни номзод этиб кўрсатган сиёсий партия кўрсатилган ҳолда алифбо тартибида киритилади.
Сайлов бюллетенида уни тўлдириш тартиби тўғрисидаги тушунтириш бўлиши керак. Сайлов бюллетенлари давлат тилида, шунингдек округ сайлов комиссиясининг қарорига биноан тегишли округ аҳолисининг кўпчилиги сўзлашадиган тилларда нашр этилади. Сайлов бюллетенлари Брайль алифбоси асосида тайёрланиши мумкин.
Участка сайлов комиссиялари сайлов бюллетенларини овоз бериш кунига, шу жумладан муддатидан олдин овоз бериш кунига камида уч кун қолганида округ сайлов комиссияларидан олади. Сайлов бюллетенларининг топширилганлиги ҳамда қабул қилинганлигини округ ва участка сайлов комиссиясининг раиси ёки раис ўринбосари ёхуд котиби тегишли ҳужжатда ўз имзоси билан тасдиқлайди.
Участка сайлов комиссияси оладиган сайлов бюллетенларининг сони участка бўйича сайловчилар рўйхатига киритилган фуқаролар сонига нисбатан ярим фоиздан ортиқроқ бўлиши мумкин эмас. Сайлов бюллетени ўнг томонининг юқори бурчагига участка сайлов комиссиясининг икки аъзоси имзо қўяди, имзолар участка сайлов комиссиясининг муҳри билан тасдиқланади. Участка сайлов комиссияси томонидан тасдиқланмаган сайлов бюллетенлари овозларни санаб чиқишда ҳисобга олинмайди.
Мажлис кун тартибига ОАВ вакилларини аккредитациядан ўтказиш масаласи ҳам киритилди. Қайд этиш жоиз ОАВ вакиллари сайлов кампанияси даврида холис ахборотларни кенг, тезкор ва эркин тарқатиши лозим. Шунингдек, ўз фаолиятини Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатларида назарда тутилган тартибда ташкил этиши учун аккредитациядан ўтишлари белгиланган. ОАВ вакиллари сайлов кампанияси бошлангани расман эълон қилинган кундан бошлаб, қоида тариқасида, сайловга камида ўн беш кун қолгунга қадар Марказий сайлов комиссияси, вилоят, туман ва шаҳар сайлов комиссияларига уларни аккредитациядан ўтказиш тўғрисида мурожаат қилиши мумкин.
Марказий сайлов комиссияси томонидан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашларига бўлиб ўтадиган сайловлар бўйича сайлов кампаниясини ёритиш юзасидан мамлакатимиз ва чет эл журналистларини аккредитациядан ўтказиш давом этмоқда.
Халқаро матбуот маркази Сурхондарё вилояти бўлимининг сайлов жараёнига тайёргарлиги ҳақидаги ахбороти тингланди.
Марказий сайлов комиссиясининг Халқаро матбуот маркази Сурхондарё вилоят бўлими томонидан шу кунга қадар жами 30 дан зиёд тадбирлар ташкил этилган. Вилоятдаги босма оммавий ахборот воситаларида 156 та мақола чоп этилган бўлиб, вилоят телеканалларида 271 та кўрсатув, лавҳа ва ролик эфирга узатилган. Радио тўлқинларда эса 60 та эшиттириш берилган бўлса, мунтазам равишда ижтимоий тармоқларга 1030 та сайловга оид материал жойлаштирилган.
Кун тартибидаги масалалар юзасидан иштирокчиларга батафсил маълумот берилди ва уларни қизиқтирилган саволларга малакали жавоб қайтарилди.

The next meeting of the CEC
On November 14, 2019, a regular meeting of the CEC was held. The event was attended by in the members of the Central Election Commission, representatives of political parties and mass media.
The agenda included the approval of the form of the ballot for elections to the Legislative Chamber and local Kengashes and a sample of its text, accreditation of media representatives. The report on the readiness for the election processes of the International Press Center of the Surkhandarya department of the CEC was heard.
During the event, the form and text of the ballot for Presidential and parliamentary elections are approved by the Central Election Commission. The name, first name and patronymic of the candidate indicating the year of birth, position (occupation), place of work and the political party that nominated him / her are entered in the alphabetical order.
The ballot must contain an explanation of the procedure for filling out it. Ballots are printed in the state language, as well as by the decision of the district election commission in the languages used by the majority of the population of the respective district. Ballots can be made using Braille.
Precinct election commissions receive ballots from the district election commissions no later than three days before the day of voting, including early voting. The issuance and receipt of ballots shall be confirmed by the chairman or deputy chairman or secretary of the district and precinct election commission with their signature on the relevant document.
The number of ballots received by the precinct election commission may not exceed the number of citizens included in the lists of the precinct by more than half a percent. In the upper right corner of the ballot paper are the signatures of two members of the precinct election commission, which are certified by the seal of the precinct commission. Ballots not certified by the precinct election commission shall not be taken into account when counting votes.
The agenda also included the issue of accreditation of media representatives. It should be noted that media representatives during the election campaign must freely, quickly disseminate reliable information. Therefore, accreditation is carried out in order to organize their work within the legal framework. Representatives of the mass media can from the announced day of the starting election campaign and at least 15 days before the election, apply to the CEC, as well as to regional, district and city election commissions for accreditation. Accreditation of both local and foreign media representatives continues.
The report on the readiness for the election processes of the International Press Center of the Surkhandarya department of the CEC was also heard.
In particular, the Surkhandarya regional branch of the CEC International Press Center initiated to hold over 30 events. The regional media published 156 articles on the upcoming elections on December 22.