2020 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида
2019-11-15 | Ҳужжатлар
2020 йилда фуқароларнинг расмий саналарни нишонлаш даврида тўлиқ дам олиши учун шарт-шароитлар яратиш, дам олиш ва байрам кунларидан оқилона фойдаланишини таъминлаш мақсадида:
1. 2020 йилда 23 март – душанба қўшимча дам олиш куни этиб белгилансин.
2. 2020 йилда қуйидаги дам олиш кунлари кўчирилсин:
4 январь – шанба 2 январь – пайшанбага;
29 август – шанба 31 август – душанбага.
2020 йил 2 январь пайшанба ва 2020 йил 31 август душанба куни барча ходимлар учун иш ҳафтасининг туридан қатъи назар, дам олиш куни ҳисобланади;
бюджет ташкилотларида ушбу Фармоннинг 1-бандида белгиланган қўшимча дам олиш куни ҳар йилги меҳнат таътилининг давомийлигини бир иш кунига қисқартириш ҳисобига қопланади;
ҳар йилги меҳнат таътили даврида сақланадиган ўртача ойлик иш ҳақи миқдорини ҳисоблашда меҳнат таътилининг амалдаги давомийлиги ҳисобга олинади, унга ушбу Фармонда белгиланган қўшимча дам олиш куни қўшилади;
ҳар йиллик меҳнат таътилининг давомийлиги қисқартириш ҳисобга олинган ҳолда ўн беш иш кунидан кам бўлмаслиги керак;
бюджет ташкилоти ҳисобланмаган ташкилотларда ушбу Фармоннинг
1-бандига мувофиқ қўшимча дам олиш куни меҳнат таътилига қўшимча бошқа кунлар билан бир қаторда молиявий имкониятлардан келиб чиққан ҳолда, жамоа шартномалари ёки иш берувчилар томонидан касаба уюшмаси қўмиталари билан келишиб қабул қилинадиган бошқа локал норматив ҳужжатларда белгиланади.
4. Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Касаба уюшмалари федерацияси кенгаши, “Uzbekistan Airways” АЖ ва “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда байрам (ишланмайдиган) кунларнинг узайтирилишини ҳисобга олган ҳолда, республика аҳолиси учун ички туризм ва фаол дам олиш йўналишларини, транспорт ва меҳмонхона хизматлари учун чегирмалар берилишини ҳамда акциялар ўтказилишини ташкил этсин.
5. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар, шаҳарлар ва туманлар ҳокимликлари:
аҳолининг узайтирилган байрам (ишланмайдиган) кунларида мароқли ва фойдали дам олишини ташкил этиш бўйича тизимли чоралар кўрсин;
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси билан биргаликда байрам кунлари ўтказиладиган тадбирлар тўғрисида аҳолини кенг хабардор қилишни таъминласин.
6. Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси кенгашига:
меҳнат жамоалари ўртасида ушбу Фармоннинг мақсади, мазмун-моҳияти тўғрисида тушунтириш ишларини ташкил этиш;
узайтирилган байрам кунларида ходимлар ва уларнинг оила аъзоларининг мароқли дам олишини таъминлаш юзасидан касаба уюшмалари ташкилотларининг ишини фаоллаштириш тавсия этилсин.
7. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2020 году​
2019-11-15 | Документы
В целях создания условий для полноценного отдыха граждан в период празднования официальных дат и обеспечения рационального использования выходных и праздничных дней в 2020 году:
1. Установить в 2020 году дополнительным нерабочим днем понедельник 23 марта.
2. Перенести в 2020 году следующие выходные дни:
с субботы 4 января на четверг 2 января;
с субботы 29 августа на понедельник 31 августа.
четверг 2 января 2020 года и понедельник 31 августа 2020 года являются нерабочими днями для всех работников, независимо от вида рабочей недели;
в бюджетных организациях дополнительный нерабочий день, установленный в соответствии с пунктом 1 настоящего Указа, компенсируется за счет сокращения продолжительности ежегодного трудового отпуска работников на один рабочий день;
при определении размера среднемесячного заработка, сохраняемого в период ежегодного трудового отпуска, учитывается фактическая продолжительность трудового отпуска с прибавлением к нему дополнительного нерабочего дня, установленного настоящим Указом;
продолжительность ежегодного трудового отпуска с учетом сокращения не может быть менее пятнадцати рабочих дней;
в организациях, не являющихся бюджетными, дополнительный нерабочий день в соответствии с пунктом 1 настоящего Указа, наряду
с прочими дополнительными днями к трудовому отпуску, устанавливается исходя из финансовых возможностей и в соответствии с коллективными договорами или иными локальными актами, принимаемыми работодателями по согласованию с профсоюзными комитетами.
4. Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма совместно с Союзом молодежи Узбекистана, Советом Федерации профсоюзов Узбекистана, АО «Uzbekistan Airways», АО «Узбекистон темир йуллари», Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента организовать для населения республики маршруты внутреннего туризма и активного отдыха с учетом продления праздничных (нерабочих) дней с проведением акций и предоставлением скидок на транспортные и гостиничные услуги.
5. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей, городов и районов:
принять системные меры по организации активного и полезного отдыха населения в удлиненные праздничные (нерабочие) дни;
совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан
по развитию туризма и Национальной телерадиокомпанией Узбекистана обеспечить широкое информирование населения о мероприятиях, проводимых в праздничные дни.
6. Рекомендовать Совету Федерации профсоюзов Узбекистана:
организацию среди трудовых коллективов разъяснительной работы
о целях, сути и содержании настоящего Указа;
активизацию работы профсоюзных организаций по обеспечению активного отдыха работников и членов их семей в удлиненные праздничные дни.
7. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.