Шавкат Мирзиёев Жаҳон божхона ташкилоти бош котибини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 ноябрь куни Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастурининг вазирлар даражасидаги конференциясида иштирок этиш учун Тошкент шаҳрида бўлиб турган Жаҳон божхона ташкилоти бош котиби Кунио Микурияни қабул қилди.
Учрашувда Президент Шавкат Мирзиёев мамлакатимизнинг Жаҳон божхона ташкилоти билан конструктив ҳамкорлиги тобора мустаҳкамланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Ўзбекистон 1992 йилдан буён ушбу нуфузли халқаро тузилма аъзосидир. Ўтган даврда юртимиз божхона органларининг ҳуқуқий базасини шакллантириш, инфратузилмасини модернизация қилиш ва самарадорлигини ошириш бўйича қўшма тадбир ва лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилди.
Кейинги йилларда, аввало, божхона маъмуриятчилигини такомиллаштириш, малакали кадрларни, жумладан, ташкилотнинг Брюсселдаги бош қароргоҳи негизида тайёрлаш каби йўналишларда ўзаро алмашинувлар сезиларли фаоллашгани кузатилмоқда.
Учрашувда  халқаро стандартларни жорий этиш асосида божхона органлари салоҳиятини ошириш, божхона масканларини замонавий комплекс ва ускуналар билан жиҳозлаш, ҳуқуқбузарликларга қарши курашни кучайтириш, хориждаги етакчи марказларда мутахассислар тайёрлаш борасидаги ҳамкорликни кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича "йўл харитаси"ни биргаликда ишлаб чиқиш ва тез фурсатда қабул қилишга келишиб олинди.
Жаҳон божхона ташкилоти бош котиби самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий янгиланишларнинг натижадорлигини, шунингдек, Марказий Осиёда яхши қўшничилик ва шерикликни мустаҳкамлашга қаратилган сиёсатни юксак баҳолади.
Кунио Микурия мамлакатимиз божхона органларини ислоҳ қилишни давом эттиришда ва минтақавий савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтиришда ташкилот бундан буён ҳам кўмаклашишга тайёр эканини билдирди.

Шавкат Мирзиёев принял генерального секретаря Всемирной таможенной организации
Сегодня, 14 ноября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял генерального секретаря Всемирной таможенной организации Кунио Микурию, находящегося в Ташкенте в рамках участия в мероприятиях Министерской конференции Программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества.
На встрече Президент Шавкат Мирзиёев с удовлетворением отметил укрепляющееся конструктивное сотрудничество нашей страны со Всемирной таможенной организацией.
Узбекистан является членом этой авторитетной международной структуры с 1992 года. За этот период успешно реализованы совместные мероприятия и проекты по формированию правовой базы, модернизации инфраструктуры и повышению эффективности деятельности таможенных органов республики.
Наблюдается заметная активизация обменов в последние годы, прежде всего по таким направлениям, как совершенствование таможенного администрирования и подготовка квалифицированных кадров, в том числе на базе штаб-квартиры организации в Брюсселе.
В ходе беседы обсуждены практические аспекты расширения сотрудничества по повышению потенциала таможенных органов на основе внедрения международных стандартов, оснащению постов современными комплексами и оборудованием, усилению борьбы с правонарушениями, обучению специалистов в ведущих зарубежных центрах.
Достигнута договоренность о совместной разработке и принятии в ближайшее время «дорожной карты» по углублению взаимодействия.
Генсек Всемирной таможенной организации, выразив признательность за теплый прием, дал высокую оценку результативности осуществляемых в Узбекистане социально-экономических преобразований, а также политики по укреплению добрососедства и партнерства в Центральной Азии.
Кунио Микурия заверил, что организация будет активно содействовать в продолжении реформы таможенных органов нашей страны и расширении регионального торгово-экономического сотрудничества.