ССПда турк ишбилармон доиралари билан учрашув бўлиб ўтди
13 ноябрь 2019 йил Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасида Туркия ишбилармон доира вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди, унда Ўзбекистон ва Туркия давлатлари ўртасидаги алоқаларни янада мустахкамлаш тўғрисида истиқболли режалар муҳокама қилинди.
Учрашувда Савдо палатаси раисининг биринчи ўринбосари И. Жасимов ва “Турк дунёси муҳандислари ва меъморлари уюшмаси” раиси ўринбосари Р.Етим турк делегацияси бошчилигида иштирок этдишди.
Ислом Жасимов мехмонларни илиқ кутиб олиб, Ўзбекистон савдо-иқтисодий ва инвестицион салохиятга эга эканлиги хақида тўхталиб ўтдилар. Шунингдек, хозирги кунда Ўзбекистонда барча сохаларда тадиркорлик килиш учун шароитлар мавжудлиги ва бунда  хорижий инвестицияларнинг ўрни мухимлигини хам такидлаб ўтдилар.
Ўз нутқи давомида Ислом Жасимов ўтказилган Ўзбекистон ва Туркия бизнес форуми ва В2В учрашувлари жуда катта ахамиятга эга бўлганлигини ва ижобий натижаларни кўрсатганлигини такидлаб ўтди.
Шундан сўнг томонлар қадимий шахарларимизда жуда катта иншоотлар қурилаётганлиги ва бунда янги бинолар ўз тарихини сақлаб қолиши мухимлигини такидлаб ўтишди.
Туркия делегацияси бош вакили Раиф Етим Савдо-саноат палатасига мехмондорлик учун ўз миннатдорчилигини билдирди ва Ўзбекистонга ўзиниг инвестицион лойихалари билан ташриф буюрганлигини айтиб ўтди. Туркия корхоналари вакиллари бир қатор лойихаларини тақдимот давомида таништириб ўтишди. Икки томон вакиллари қурилиш ва меморчилик сохасидаги хамкорлик ва ўзаро тажриба алмашинишини давом этишини такидлашди.
Учрашув сўнгида томонлар ўз таклифларини билдиришди ва бу таклифлар  ўрганиб чиқилиб, фойдали натижаларга олиб келишига ишонч билдиришди.

В ТПП прошла состоялась встреча с деловыми кругами Турции
13 ноября 2019 года в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан состоялась встреча с деловыми кругами Турции, на которой были обсуждены перспективные планы дальнейшего укрепления отношений между двумя странами.
На встрече приняли участие первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты И.Жасимов и турецкая делегация во главе председателя “Ассоциации союза инженеров и архитекторов турецкого мира” Р.Етим.
Ислам Жасимов тепло приветствуя гостей, отметил, что Узбекистан имеет торгово-экономический и инвестиционный потенциал. Он также подчеркнул, что на сегодняшний день в Узбекистане имеются все условия для ведения и развития во всех сферах бизнеса.
В ходе своего выступления, он также подчеркнул, что состоявшиеся узбекско-турецкий бизнес-форум и встречи В2В имели большое значение и показали положительные результаты.
В свою очередь, Раиф Етим выразил свою благодарность Торгово-промышленной палате за тёплый приём и отметил, что Узбекистан является самым ближайшим партнёром Турецкой Республики. Он также рассказал о новых инвестиционных проектах реализуемых совместно с компанией "EMAY" который является ведущей компанией по строительству железных дорог,туннелей, зданий,спорт комплексов, системы водоснабжения и т.д.
В ходе встречи, представители турецких компаний выступили с презентациями на которых рассказали о своих новых проектах.
В ходе беседы обсуждены вопросы дальнейшего развития двустороннего взаимовыгодного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. А также стороны отметили, что сотрудничество и обмен опытом в области строительства и архитектуры будут продолжены.
По итогам встречи стороны выразили надежду на дальнейшее сотрудничество, которое внесет существенный вклад в укрепление сотрудничества между Узбекистаном и Турции.