Ўзбекистон Президенти Осиё тараққиёт банки делегациясини қабул қилди
Бугун, 13 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастурининг вазирлар даражасидаги конференцияси тадбирларида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Осиё тараққиёт банки президенти Такехико Накао бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда давлатимиз раҳбари энг муҳим ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни илгари суришда Ўзбекистоннинг етакчи ва ишончли шериги бўлмиш ушбу нуфузли халқаро молиявий институт билан ўзаро манфаатли муносабатлар ривожланиш динамикасини катта мамнуният билан қайд этди.
Мамлакатимизда Осиё тараққиёт банки иштирокидаги лойиҳаларни ишлаб чиқиш сифати ва амалга ошириш суръати сезиларли даражада ортгани алоҳида таъкидланди.
Бугунги кунда икки томонлама ҳамкорлик юртимиз иқтисодиётининг барча устувор тармоқларини қамраб олган ҳолда амалга оширилган ва давом этаётган, умумий қиймати қарийб 8 миллиард долларлик 60 дан зиёд лойиҳани ўз ичига олади. Банкнинг 2019-2023 йилларда Ўзбекистон билан шерикликни кенгайтириш бўйича молиялаштириш ҳажми 5 миллиард доллардан ошадиган янги стратегияси қабул қилинди.
Учрашувда ўзаро ҳамкорликнинг истиқболлари ҳар томонлама кўриб чиқилди. Мамлакатимизда ирригация-дренаж ва автомобиль йўллари инфратузилмасини модернизация қилиш, жумладан, бошқарув тизимини такомиллаштириш, давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий этиш, кадрлар тайёрлаш ва бошқа масалаларга доир узоқ муддатли стратегик ва дастурий ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишга эътибор қаратилди.
Минтақавий миқёсдаги, аввало, транспорт йўлакларини ривожлантириш, энергетика инфратузилмасини модернизация қилиш, экологик муаммоларни ҳал этиш бўйича лойиҳаларни илгари суриш устувор аҳамиятга эга экани таъкидланди.
Осиё тараққиёт банки раҳбари Ўзбекистон билан ҳамкорликнинг бугунги даражаси ва самарадорлигини юксак баҳолади, шунингдек, мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни тўлиқ қўллаб-қувватлашини қайд этди.
Такехико Накао юртимизнинг барқарор тараққиёти ва равнақи йўлидаги мақсад ва вазифаларга эришишда банк бундан буён ҳам асосий шерик бўлиб қолиш истагидалигини билдирди.

2019-11-13 | Politics
On November 13, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the Asian Development Bank led by President Takehiko Nakao, who arrived in Uzbekistan to attend the events of the Ministerial Conference of the Central Asia Regional Economic Cooperation Program.
The President of Uzbekistan expressed deep satisfaction with the dynamics of mutually beneficial relations with the prominent international financial institution, Uzbekistan’s leading and reliable partner in promoting the most important socio-economic reforms in the country.
Remarkable improvement in the quality of projects involving the Asian Development Bank and progress in their realization was emphasized at the meeting.
Today, the bilateral cooperation portfolio exceeds 60 completed and ongoing projects worth almost 8 billion US dollars, covering all priority sectors of the economy. The Bank has recently adopted a new 2019-2023 Strategy for enhancement of partnership with funding in excess of 5 billion USD.
At the meeting, prospects of interaction were considered in detail. Special attention was paid to the elaboration and implementation of long-term strategic and policy documents for modernization of irrigation and drainage system and road infrastructure in Uzbekistan, including the improvement in the management system, introduction of public-private partnership mechanisms, training personnel and other issues.
The priority nature of advancement of regional projects was emphasized, primarily on development of transport corridors, modernizing energy infrastructure, addressing environmental problems.
The ADB President praised the current level and effectiveness of cooperation with Uzbekistan, and expressed full support for the ongoing extensive reforms in the country.
Takehiko Nakao assured that the Bank will continue to act as the main partner in achieving the goals and objectives of sustainable development and prosperity of Uzbekistan.