Европа Иттифоқининг қишлоқ хўжалиги бўйича Комиссари билан учрашув
2019 йилнинг 12 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Брюссель шаҳрида Европа Иттифоқининг қишлоқ хўжалиги бўйича Комиссари Фил Ҳоган билан учрашди.
Музокаралар чоғида савдо-иқтисодий ҳамкорликни, хусусан, қишлоқ хўжалиги соҳасидаги алоқаларни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Иқтисодиётни либераллаштириш борасида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар мамлакатга Европа бизнеси ва сармоясини кенг жалб қилиш учун кўпроқ имкониятлар очаётгани таъкидланди. Шу муносабат билан тариф ва тарифсиз тўсиқларни бартараф этиш, стандартлаштиришнинг Европа тизимларини киритиш, сертификатлаш ва сифатни бошқариш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистонга “ГСП+” тизими доирасида 6 мингдан ортиқ товарларни бож тўловисиз Европа Иттифоқи ҳудудига олиб киришга ёрдам беришда тайёрлиги учун Европа томонига миннатдорчилик билдирилди.
Ўзбекистон томони Европа Иттифоқи бозорларига кенг турдаги экспорт товарларини, шу жумладан янги ва қайта ишланган мева-сабзавот маҳсулотларини етказиб беришни оширишга тайёрлигини қайд этди.

Встреча с Комиссаром Евросоюза по сельскому хозяйству
12 ноября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Брюсселе встретился с Комиссаром Евросоюза по сельскому хозяйству Филом Хоганом.
В ходе переговоров стороны обсудили вопросы расширения торгово-экономического сотрудничества, в частности в сельскохозяйственной сфере.
Подчеркивалось, что проводимые в Узбекистане реформы по либерализации экономики открывают возможности для более широкого присутствия европейского бизнеса и инвестиций в стране. В этой связи отдельное внимание было уделено перспективам устранения тарифных и нетарифных барьеров, внедрения европейских систем стандартизации, сертификации и управления качеством.
Была выражена признательность европейской стороне за готовность оказать содействие Узбекистану в получении тарифных преференций в рамках системы «ГСП+», позволяющей беспошлинно ввозить на территорию Евросоюза более 6 тысяч наименований продукции.
Узбекская сторона отметила готовность к увеличению объемов поставок широкой номенклатуры экспортных товаров на рынок стран ЕС, в том числе свежей и переработанной плодоовощной продукции.