2019 йил 12 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти “Марказий банк тўғрисидаги”ги Қонунга имзо чекди
2019-11-13 | Иқтисодиёт
2019 йил 12 ноябрда Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбекистон Республикасининг Марказий банки тўғрисида”ги Қонуни янги таҳрирда қабул қилинди. Ушбу Қонун Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 9 январдаги ПФ-5296-сонли “Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига мувофиқ ишлаб чиқилган.
Қонуннинг 1995 йилда қабул қилинган таҳриридан фарқли ўлароқ, янги таҳририни ишлаб чиқишда Марказий банкнинг иқтисодиётда нархлар барқарорлиги, банк тизими ва тўлов тизимлари фаолияти барқарорлигини таъминлаш зарурияти ҳисобга олинган.
Қонун 11 боб ва 72 моддадан иборат.
Қонуннинг янги таҳрири Халқаро валюта жамғармаси мутахассислари билан ҳамкорликда тайёрланган бўлиб, хорижий давлатлар, хусусан, Россия, Швейцария, Польша, Грузия ва бошқа мамлакатлар марказий банкларининг илғор тажрибасини ўзида жамлаган.
Халқаро валюта жамғармасининг тавсияларига биноан Марказий банкнинг ваколатлари янгиланиб, уларнинг таркибига банклар, нобанк кредит ташкилотлари, ипотекани қайта молиялаш ташкилотлари ва банклар гуруҳларининг фаолиятини лицензиялаш, тартибга солиш ва назорат қилишда асослантирилган мулоҳазадан фойдаланиш, шунингдек, валюта, қимматбаҳо металлар ва бозор инструментлари қаторини кенгайтирган ҳолда молия бозорларида спот ва форвард операцияларини амалга ошириш каби ваколатлар киритилди.
Марказий банкнинг самарали ва замонавий пул-кредит сиёсатини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш борасидаги функциялари кенгайтирилди ва янгиланди. Шунингдек, инфляция даражасини мониторинг, таҳлил ва прогноз қилиш, банк тизими ва пул-кредит кўрсаткичлари ҳамда ташқи сектор статистикаси, шу жумладан, тўлов баланси, республиканинг халқаро инвестицион позицияси, ташқи қарзи ва олтин-валюта захираси тўғрисидаги маълумотларни шакллантириш ва эълон қилиш бўйича вазифалар белгиланди.
Марказий банк Бошқаруви таркиби, аъзолари сони ва ваколатларига ўзгартиришлар киритилди. Эндиликда Марказий банк Бошқаруви тўққиз аъзодан, яъни Бошқаруви Раиси ҳисобланувчи Марказий банк Раиси, унинг биринчи ўринбосари ва ўринбосарлари, шунингдек, икки нафар мустақил аъзодан иборат.
Мазкур Қонунга мувофиқ Марказий банк Бошқаруви келгуси йил учун пул-кредит сиёсатининг асосий йўналишларини, шу жумладан, ликвидликни тақдим этиш ва жалб қилиш параметрлари, Марказий банкнинг пул-кредит операциялари бўйича фоиз ставкалари ҳамда асосий фоиз ставкаси даражасини белгилайди ва тасдиқлайди. Шунингдек, мажбурий захира талаблари меъёрлари, ажратиладиган кредитлар бўйича таъминот турлари рўйхати, тизимли муҳим банклар учун пруденциал меъёрлар ва бошқа ваколатларни ўрнатади.
Қонундаги асосий янгиликлардан бири – Марказий банкнинг жамоатчилик билан алоқаларидир. Нархлар ва молиявий барқарорликни таъминлашда пул-кредит сиёсатининг таъсирчанлигини кучайтириш мақсадида Қонун билан Марказий банк фаолияти шаффофлигини оширишга қаратилган фаол коммуникация сиёсатини юритиш асослари белгилаб берилмоқда. Бу, ўз навбатида, аҳоли ва иқтисодиёт субъектларининг Марказий банкка бўлган ишончини ошириб, иқтисодиётда инфляция ва инфляцион кутилмаларни самарали бошқаришга хизмат қилади.
Бундан ташқари, ривожланган мамлакатлар тажрибасига асосланган ҳолда, Қонунда эркин шаклланувчи алмашув курси режими шароитида ички валюта бозорига интервенцияларнинг фақатгина валюта курсининг кескин тебранишларини олдини олиш мақсадида амалга оширилиши кўзда тутилган.
Янги таҳрирдаги Қонунда Марказий банкнинг ички назорат органи ҳисобланувчи ички аудит хизматининг ташкил этилиши ва унга Марказий банк таркибий бўлинмалари ва тасарруфидаги ташкилотларнинг молиявий-хўжалик фаолиятини текшириш вазифаси юклатилиши, шунингдек, халқаро аудит стандартларига мувофиқ аудит ташкилотлари томонидан ҳар йили ташқи аудит ўтказилиши кўзда тутилган.
Умуман олганда, “Ўзбекистон Республикасининг Марказий банки тўғрисида”ги Қонунининг янги таҳрири замонавий стандартларга мувофиқ ишлаб чиқилган бўлиб, у ўрта ва узоқ муддатли истиқболда иқтисодий ривожланишни таъминлашга хизмат қилади.

12 ноября 2019 года, Президентом Республики Узбекистан подписан Закон «О Центральном банке»
12 ноября 2019г., в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 9 января 2018г. №УП-5296 «О мерах по коренному совершенствованию деятельности Центрального банка Республики Узбекистан» принят в новой редакции Закон «О Центральном банке.
В отличие от предыдущего Закона, принятого в 1995г., новая версия разработана с учетом необходимости обеспечения и поддержания Центральным банком ценовой стабильности в экономике, устойчивости банковской системы и функционирования платежных систем.
Закон состоит из 11 глав и 72 статей.
Новая редакция разрабатывалась совместно с экспертами Международного валютного фонда и вбирает в себя лучшие практики и опыт зарубежных центральных банков, в частности, России, Швейцарии, Польши, Грузии и др. стран.
В соответствии с рекомендациями МВФ, обновлены полномочия Центрального банка, с включением в этот список мотивированного суждения при лицензировании, регулировании и осуществлении надзора за деятельностью банков и небанковских кредитных организаций и организациями по рефинансированию ипотеки и банковских групп, а также осуществления деятельности на финансовых рынках спот и форвард с расширенной линейкой рыночных инструментов, валют и драгоценных металлов.
Усовершенствованы и обновлены функции Центрального банка с их прицелом на разработку и реализацию эффективной и современной денежно-кредитной политики, проведения мониторинга, анализа и прогноза уровня инфляции, формирования и публикации банковской, денежно-кредитной информации и статистики по внешнему сектору, в том числе платежного баланса, международной инвестиционной позиции, внешнего долга и резервных активов республики.
Внесены изменения в состав, численность и полномочия Правления Центрального банка, которое теперь состоит из 9 человек – Председателя Правления в лице Председателя Центрального банка, его первого заместителя и заместителей, а также двух независимых членов Правления.
Настоящим Законом Правление определяет и утверждает на предстоящий год основные направления денежно-кредитной политики, в том числе параметры предоставления и изъятия ликвидности, процентные ставки по денежно-кредитным операциям ЦБ, в том числе его основную ставку, размеры обязательных резервных требований, перечень видов обеспечения по выдаваемым кредитам, определяет для системно значимых банков допустимые значения пруденциальных нормативов и другие полномочия.
Одним из основных новшеств в Законе – это коммуникация ЦБ с общественностью. Так, в целях повышения действенности денежно-кредитной политики по обеспечению ценовой и финансовой стабильности, Законом закрепляется проведение активной коммуникационной политики, которая призвана повысить прозрачность деятельности Центрального банка, и, тем самым, уровень доверия к нему со стороны населения и экономических агентов, что является залогом успешного управления инфляцией и инфляционными ожиданиями в экономике.
Кроме того, на основе опыта развитых стран, Законом предусмотрено проведение на внутреннем валютном рынке валютных интервенций лишь в той мере, в какой они могут устранять чрезмерные валютные колебания при условии сохранения режима свободно плавающего валютного курса.
Новым Законом предусмотрено создание службы внутреннего аудита, как внутреннего ревизионного органа, в чьи обязанности входит проверка хозяйственно-финансовой деятельности структурных подразделений и подведомственных организаций Центрального банка, а также проведение аудиторскими организациями ежегодного внешнего аудита, в соответствии с Международными стандартами аудита.
Новая редакция Закона о ЦБ разработана по современным стандартам, предусматривающих развитие экономики на средне и долгосрочную перспективу.