Ўзбекистон маданият кунлари Тожикистонда
11-15 ноябрь кунлари Тожикистонда Ўзбекистон маданияти кунлари ўтказилмоқда. Куни кеча Ўзбекистон делегациясини Душанбе халқаро аэропортида Тожикистон жамоатчилик вакиллари, маданият ва санъат намояндалари тантанали кутиб олди.
12 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси маданият вазири Бахтиёр Сайфуллаев Тожикистон Республикаси маданият вазири Шамсиддин Орумбекзода билан учрашди. Унда маданият ва санъатни ривожлантириш борасидаги режалар муҳокама қилинди.
Икки томонлама ҳамкорликнинг асосий мавзуси икки давлатнинг эҳтиёжига кўра, маданият йўналиши бўйича таълим сифатини ошириш, балет ва опера соҳасига тажрибали мутахассисларни жалб қилиш, театр гастролларини ташкил этиш, мақомни тарғиб этиш ҳақида бўлиб, зарур масалалар келишиб олинди.
Ўзбекистон маданияти кунлари доирасида матбуот анжумани ҳам ўтказилди.
Журналистлар ўзбек санъаткорларининг ижодини тожикистонлик мухлислар астойдил қадрлашини эътироф этди. Таъкидланишича, Тожикистон халқи Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг “Наво” телеканалини кузатиб боради. Матбуот анжуманида “Овози тожик” радиосининг ўзбек мухбири томонидан берилган таклиф – икки халқ дўстлиги тўғрисидаги китобни чоп этиш ташаббусини Ўзбекистон Республикаси маданият вазири Б.Сайфуллаев қўллаб-қувватлади.
Матбуот анжуманида Президентларимиз саъй-ҳаракати асосида барча йўналишдаги ташкил этилаётган ҳамкорликлар халқларимиз ўртасидаги дўстликни тобора мустаҳкамлашга хизмат қилаётгани алоҳида таъкидланди. Айниқса, 2017 йилдан буён маданият кунлари икки давлатда ҳар йили ўтказилаётгани алоҳида таҳсинга лойиқдир.
Тожикистонда Ўзбекистон маданияти кунлари доирасида ранг-баранг тадбирлар, мусиқий дастурлар, кўргазмалар, ижодий мулоқотлар, маҳорат сабоқлари, учрашув ва анжуманлар бўлиб ўтмоқда.

Дни культуры Узбекистана в Таджикистане
11-15 ноября в Таджикистане проходят Дни культуры Узбекистана. 11 ноября в международном аэропорту Душанбе делегацию Узбекистана торжественно встретили представители общественности и выдающиеся деятели культуры и искусства Таджикистана.
12 ноября состоялась встреча министра культуры Республики Узбекистан Бахтиера Сайфуллаева с министром культуры Таджикистана Шамсиддином Орумбекзода. На ней обсуждались вопросы развития культуры и искусства.
Основная цель двустороннего сотрудничества – повышение качества образования в направлении культуры, привлечение квалифицированных специалистов в области балета и оперы, организация театральных гастролей.
В рамках Дней культуры Узбекистана также состоялась пресс-конференция.
Журналисты отметили, насколько высоко оценивают творчество узбекских исполнителей поклонники искусства из Таджикистана. Как было подчеркнуто, народ Таджикистана смотрит телеканал "Наво" Национальной телерадиокомпании Узбекистана. На пресс-конференции министр культуры Республики Узбекистан поддержал предложение узбекского корреспондента радиостанции "Овози тожик" об издании книги о дружбе двух народов.
Также на пресс-конференции отмечалось, что сотрудничество во всех направлениях, осуществляемое на основе действий наших Президентов, служит укреплению дружбы народов. Особого восхищения достойны ежегодные Дни культуры, проводимые в двух странах с 2017 года.
В Таджикистане в рамках Дней культуры Узбекистана проходят различные мероприятия, музыкальные программы, выставки, творческие встречи, мастер-классы и конференции.