Ўзбекистон делегациясининг “Ўзбекистон - Европа Иттифоқи" Ҳамкорлик кенгаши мажлисидаги иштироки тўғрисида
2019 йилнинг 11 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация “Ўзбекистон - Европа Иттифоқи" Ҳамкорлик кенгашининг 15-мажлисида иштирок этди.
Европа Иттифоқи делегациясига ЕИга раислик қилаётган Финляндия Ташқи ишлар вазири, Пекка Ҳаависто раҳбарлик қилди.
Музокаралар чоғида икки томон кун тартибидаги бир қатор масалалар, сиёсий, иқтисодий, инвестиция, инсон ҳуқуқлари, таълим ва хавфсизлик соҳаларидаги ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда кенг қамровли тус олган икки томонлама муносабатлар яққол ривожланмоқда. Томонлар фикрига кўра, олий ва юқори даражадаги мунтазам алоқалар бунга имкон яратмоқда. Европа кенгаши Президенти Дональд Тускнинг жорий йил 31 май - 2 июнь кунлари Ўзбекистонга ташрифи ва Президент Шавкат Мирзиёев билан самарали музокаралари ҳамкорликни янада ривожлантиришдан ўзаро манфаатдорлигининг яққол далилидир. Шу ўринда Европа Иттифоқининг декабр ойида фаолият бошлайдиган янги раҳбарияти билан ҳам бу каби юқори даражадаги сиёсий мулоқотни сақлаб қолишга умид билдирилди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари Европа Иттифоқининг Марказий Осиё учун янги Стратегиясининг Европа комиссияси томонидан қабул қилинишини мамнуният билан қайд этди ва минтақа давлатларининг барқарорлигини ошириш, уларнинг фаровонлигини таъминлаш ва ЕИ билан ўзаро ҳамкорликнинг институционал механизмларини мустаҳкамлаш каби ҳужжатда қайд этилган муҳим устувор йўналишлар аҳамиятини таъкидлади.
Учрашувда Ўзбекистон ва ЕИ ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим (КШҲБ) бўйича музокараларнинг декабрь ойида бўлиб ўтадиган тўртинчи раундига тайёргарлик кўриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Музокара жараёнининг конструктив хусусияти ва эришилган натижалардан қониқиш билдирилди.
Мажлис доирасида минтақавий ва халқаро сиёсат масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Мажлис якунига кўра Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи делегациялари раҳбарлари матбуот вакиллари билан учрашдилар.
Вазирлар турли масалаларни очиқ ва конструктив руҳда муҳокама қилишга имкон берган музокараларга юқори баҳо бердилар.
Европа томони янги истиқболларни очиб бераётган Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар жараёнини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрлигини изҳор этди.
Таъкидланганидек, Ҳамкорлик кенгашининг мажлиси Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги сиёсий мулоқотни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим лойиҳаси бўйича музокаралар суръатидан қониқиш изҳор этилди ва музокаралар 2020 йилда якунланишига умид билдирилди.
Европа Иттифоқи делегацияси раҳбари мамлакатнинг ижтимоий-сиёсий ҳаётида муҳим воқеа бўлиши кутилаётган ва 22 декабрь куни бўлиб ўтадиган парламент сайловларини кузатиш учун ЕХҲТнинг тўлақонли миссиясини таклиф этиш тўғрисидаги Ўзбекистон қарорини маъқуллади.
Европа Иттифоқи Ўзбекистоннинг қўшни давлатлар ва халқаро шериклар билан фаол ва конструктив ҳамкорлигини қўллаб-қувватлади.
Томонлар ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, савдо ва инвестицияларга кўмаклашиш, Ўзбекистоннинг ЖСТ ва “ГСП+” имтиёзлар тизимига қўшилиши, қишлоқ хўжалиги ва хусусий тадбиркорлик, энергетика, таълим ва тадқиқотларни ривожлантириш имкониятларини муҳокама қилдилар.

Об участии делегации Узбекистана в заседании Совета сотрудничества «Узбекистан-Евросоюз»
11 ноября 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым приняла участие в 15-м заседании Совета сотрудничества «Узбекистан-Евросоюз».
Делегацию Европейского союза возглавил Министр иностранных дел председательствующий в ЕС Финляндии Пекка Хаависто.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями по широкому кругу вопросов двусторонней повестки дня, рассмотрены состояние и перспективы сотрудничества в политической, экономической, инвестиционной сферах, в области прав человека, образования, а также безопасности.
Отмечалась заметная за последние годы эволюция двусторонних отношений, которые приобрели всеобъемлющий характер. По мнению сторон, этому во многом способствовали регулярные контакты на высшем и высоком уровнях. Ярким свидетельством взаимной заинтересованности в дальнейшей активизации взаимодействия стал визит Президента Евросовета Дональда Туска в Узбекистан 31 мая – 2 июня текущего года и плодотворные переговоры, проведенные между ним и Президентом Шавкатом Мирзиёевым. В этой связи выражено намерение поддерживать такой же высокий уровень политического диалога с новым руководством Евросоюза, которое придет на смену нынешнему в декабре.
Глава узбекской делегации также приветствовал принятие Европейской Комиссией новой Стратегии Евросоюза по Центральной Азии и подчеркнул важность обозначенных в документе ключевых приоритетов, таких как повышение устойчивости стран региона, обеспечение их процветания и укрепление институциональных механизмов взаимодействия с ЕС.
На встрече отдельное внимание было уделено подготовке к запланированному на декабрь четвертому раунду переговоров по Соглашению о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС) между Узбекистаном и ЕС. Была выражена удовлетворенность конструктивным характером переговорного процесса и достигнутым прогрессом.
В рамках заседания также состоялся обмен мнениями по вопросам региональной и международной политики.
По итогам заседания главы делегаций Узбекистана и Евросоюза встретились с прессой.
Министры дали высокую оценку состоявшимся переговорам, на которых обсуждены различные вопросы в открытой и конструктивной атмосфере.
Европейская сторона выразила полную поддержку широкомасштабному процессу реформ в Узбекистане, которые открывают новые перспективы для сотрудничества.
Подчеркнуто, что заседание Совета сотрудничества послужит дальнейшему укреплению политического диалога между Узбекистаном и ЕС.
Были выражены удовлетворение темпами продвижения переговоров по проекту Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС и надежда на завершение переговоров в 2020 году.
Глава делегации Евросоюза приветствовал решение Узбекистана о приглашении полномасштабной миссии ОБСЕ для наблюдения за предстоящими 22 декабря парламентскими выборами в Узбекистане, которые станут знаменательным событием в общественно-политической жизни страны.
Европейский союз поддержал активное и конструктивное взаимодействие Узбекистана с соседними странами и международными партнерами.
Стороны обсудили возможности по улучшению деловой среды, содействию торговле и инвестициям, присоединению Узбекистана к ВТО и системе преференций «ГСП+», развитию сельскохозяйственной сферы и частного предпринимательства, энергетики, образования и исследований.