Туризм соҳасида камида бир миллион ўзбекистонлик меҳнат қилиши керак
“Туризмни ривожлантириш бўйича қабул қилинган стратегияга мувофиқ, ушбу соҳада ва у билан боғлиқ йўналишларда Ўзбекистонда камида бир миллион киши меҳнат қилишини кутмоқдамиз, ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­– деди бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов сайёҳлик ярмаркаси очилишига бағишланган матбуот анжуманида. – Айни пайтда соҳада 350 минг нафарга яқин ўзбекистонлик меҳнат қилмоқда”.
Тошкент 13-15 ноябрь кунлари пойтахтимиздаги “Ўзэкспомарказ” МККда бўлиб ўтадиган “Ипак йўлида туризм – 2019” XXV халқаро сайёҳлик ярмаркасини қабул қилишга тайёрланмоқда. Кутилаётган тадбирга бағишланган матбуот анжумани бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси в.б. Абдулазиз Аккулов иштирокида бўлиб ўтди.
Ярмарка мамлакатимиз ва бутун Марказий Осиё минтақаси сайёҳлик саноатининг энг ёрқин воқеаси бўлиб, ҳар йили дунёнинг энг йирик сайёҳлик компаниялари эътиборини тортади. Форумда иштирок этиш учун дунёнинг турли бурчакларидан 200 дан ортиқ сайёҳлик соҳасидаги мутахассислар тўпланишади.
Форум меҳмонларини халқаро ва Миллий павилонлар кутиб олади, унда етакчи халқаро ва маҳаллий транспорт компаниялари, сайёҳлик компаниялари, меҳмонхоналар, дипломатик ваколатхоналар ва олий таълим муассасалари стендлари жойлаштирилади.
Ярмарка доирасида Шарқ бозори, “Ипак йўли таъми” миллий таомлари фестивали, Ўзбекистон сайёҳлик бренди элчиларининг халқаро форуми, ижодий танловлар ғолибларини тақдимотлар, маҳорат сабоқлари, баҳс-мунозаралар ва тақдирлаш каби ёрқин тадбирлар ўтказилади.
Тадбир Ўзбекистонда туризм бизнесини янада ривожлантиришга қаратилган бўлиб, унинг салоҳияти бутун дунёда жуда юқори деб тан олинган. Бу ишлар барча йўналишларда олиб борилмоқда ва туризм соҳасини республиканинг “иқтисодиёт локомотиви” га айлантириш кутилмоқда.

В туристической отрасли должно работать не менее миллиона узбекистанцев
«Согласно принятой Стратегии развития туризма мы ожидаем, что в этой отрасли и смежными с ней направлениями в Узбекистане будут работать не менее одного миллиона человек, - заявил заместитель премьер-министра республики Азиз Абдухакимов на пресс-конференции, посвященной открытию туристической ярмарки. - В настоящее время в сфере занято до 350 тысяч узбекистанцев».
Ташкент готовится принять юбилейную 25-ю Международную туристическую ярмарку «Туризм на Шелковом пути-2019», которая пройдет с 13 по 15 ноября в столичном НВК «Узэкспоцентр». Пресс-конференция, посвященная ожидаемому событию, прошла при участии вице-премьера Азиза Абдухакимова и и.о. председателя Госкомтуризма Абдулазиза Аккулова.
Ярмарка – ярчайшее событие туристической индустрии страны и, пожалуй, всего Центральноазиатского региона, ежегодно привлекает внимание крупнейших тур-компаний мира. Участии в нынешнем форуме примут более 200 агентов из разных уголков планеты.
Гостей форума будут встречать Международный и Национальный павильоны, в которых развернут свои стенды ведущие международные и местные транспортные компании, тур-компании, отели, дипломатические представительства и высшие учебные заведения в сфере.
В рамках ярмарки пройдут яркие мероприятия – восточный базар, фестиваль национальных блюд «Вкус Шелкового пути», Международный форум послов туристического бренда Узбекистана, презентации, мастер классы, дискуссии и награждения победителей творческих конкурсов.
Мероприятие направлено на дальнейшее развитие туристического бизнеса в Узбекистане, потенциал которого признается во всем мире как чрезвычайно высокий. Эта работа ведется по всем направлениям и ожидаемо превращение туристской отрасли в «локомотив экономики» республики.