Саудия Арабистонида Ислом мамлакатларининг стандардлар ва метрология институти Бош ассамблеясининг 14-йиғилиши бўлиб ўтди
2019-11-07 | Жамият
Дунёнинг 39 та давлатларидан 100 тадан ортиқ мутахассислари иштирок этган Миллий стандартлаштириш ташкилотларининг халқаро тадбирида SMIIC 2016-2020 ривожланиш стратегияси, Ҳалол мувофиқлик тизими ва хизматлари, стандартлаштириш соҳасидаги ривожланишнинг истиқболли йўналишларини аниқловчи муҳим масалалари, иқтисодиётнинг юқори технологик доираларида стандартлаштиришни ривожлантириш, стандартлаштиришда давлат иштироки, давлатлараро ҳамкорлик, стандартлаштириш соҳасида ИТ-технологияларининг замонавий восита сифатида қўлланишига оид масалалар ўзаро муҳокама қилинди.
Тадбир доирасида “Ўзстандарт” агентлиги ва Саудия Арабистони, Бирлашган Араб Амирликлари, Индонезиа, Таиланд, Миср стандартлаштириш идоралари ўртасида стратегик ва икки томонлама ҳамкорлик учрашувлари ташкил этилди.

14-е заседание Генеральной ассамблеи Института стандартов и метрологии исламских стран (SMIIC) состоялось в Саудовской Аравии
2019-11-07 | Общество
Более 100 специалистов из национальных организаций по стандартизации из 39 стран мира в международном мероприятии обсудили стратегию развития SMIIC 2016-2020, соответствие систем и услуг Халяль, ключевые вопросы, определяющие перспективы развития в области стандартизации, развитие стандартизации в высокотехнологичных секторах экономики, участие государства в стандартизации, межгосударственное сотрудничество , применение ИТ как современного инструмента в области стандартизации.
В ходе мероприятия были проведены встречи стратегического и двустороннего сотрудничества между агентством «Узстандарт» и органами стандартизации Саудовской Аравии, Объединенных Арабских Эмиратов, Индонезии, Таиланда и Египта.