Жерар Депардье: «Ўзбекистон тарихий лаҳзаларни бошдан кечирмоқда»
Машҳур француз актёри Жерар Депардье Ўзбекистон ҳақидаги ҳужжатли фильм суратга олиш ишлари учун Тошкентга келди.  Актёр Ислом цивилизацияси марказига ташриф буюриб, унинг қурилиш жараёнлари билан танишди.
Депардье, шунингдек,  Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Азиз Абдуҳакимов,  Ислом цивилизацияси маркази директори Шоазим Миноваров ва «Ўзбеккино» агентлиги бош директори Фирдавс Абдухолиқов билан ҳам суҳбатлашди.
Учрашувда француз актёри Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ислом динининг чинакам инсонпарварлик  моҳиятини кенг жаҳон жамоатчилигига етказиш борасидаги ташаббуслари муҳимлигини таъкидлаб ўтди.
«Мен ушбу марказни барпо этиш ташаббуси билан чиққан мамлакатингиз Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ушбу ёндашувига қўшиламан.  Мамлакатингизда ушбу муқаддас динни инсонпарварлик қадриятларнинг диққат маркази сифатида улуғлайдилар ва бу буюк эътиқодни зўравонлик ва қон тўкиш билан тенглаштирганларни қоралайдилар.  Бугунги кунда кўплаб экспертларнинг таъкидлашича,  Ўзбекистон мусулмон дунёси учун инсонпарварлик ривожланиш моделининг пойдеворини қўймоқда.  Бу ҳақиқатан ҳам тарихий лаҳзалардир»,  - дея, Депардье ўз фикрларини билдирди.
Актёр Ўзбекистон азалдан олимлар ва  буюк мутафаккирларни дунёга келтирган замин эканлигини алоҳида таъкидлаб ўтди.
«VIII асрдан бери бу ерда ноёб интеллектуал муҳит яратилган.  Математика,  тиббиёт  ва умуман барча фан соҳаларида катта ютуқларга эришилди.  Илоҳиётга ҳам кам эътибор берилди.  Энг нуфузли ҳадислар тўплами - Пайғамбарнинг ҳикматлари - Имом Муҳаммад ал-Бухорий томонидан тузилган.  Нақшбандийнинг энг катта суфийлик нишони (замонавий Ўзбекистон ҳудудида пайдо бўлган – таҳрирчи изоҳи ) Бутун Евросиё бўйлаб - Болқондан Индонезияга қадар тарқалган.  Кўплаб таниқли буюк олимлар Мовароуннаҳрда яшаб келганлар, жумладан, Ислом илмининг «олтин даври»да - IX-XI асрларда Ўзбекистонда.  Европа дунёсининг ҳеч бир мамлакати бундай илмий марказ билан фахрлана олмайди.  Бу Ислом маърифат ғояларини тарғиботчиси эканлигининг яққол белгиси эмасми?» - деб хулоса қилди Депардье.
Қурилаётган Ислом цивилизацияси маркази ҳақида гапирганда, актёр ушбу марказ Ислом динини эътироф этган халқларнинг энг бой меросини асраб-авайлаш, ўрганиш ва оммалаштириш ва бошқа динларни ҳурмат қилишда ўз ҳиссасини қўшишига ишонч билдирди.
Шунингдек, актёр ўзбек халқининг меҳмондўстлигидан ва Ўзбекистоннинг бой тарихий ва маданий меросидан ҳайратда эканлигини билдирди.
«Ўзбекистонга ноёб жуғрофий ўрин (ҳудуд) туҳфа этилган.  Осиёнинг қоқ юрагида жойлашган бу мамлакат ўзидан ташқаридаги мамлакатларнинг маданиятидан кўплаб маданий анъаналарни тўплади ва шу билан бирга ўз тажрибасини ташқи оламга етказди», - деб таъкидлади Депардье.
Депардье сўзининг охирида Ислом мероси, маърифатли ислом мавзуси Ўзбекистонда суратга олиш ишлари бошланган фильмнинг асосий мавзуларидан бири бўлишини қўшимча қилди.
«Бизнинг вазифамиз - француз томошабинларига ва бутун дунёга исломнинг ҳақиқий қиёфасини - маданияти,  илми,  санъатини намойиш этишдан иборатдир»,  - дея таъкидлади актёр.
Таъкидлаш жоизки, Жерар Депардье иштирокида ҳужжатли фильмни суратга олиш ташкилотчилари сифатида «Ўзбеккино», Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Ўзбекистоннинг Франциядаги элчихонаси ташаббус кўрсатмоқдалар.  Фильмни суратга олиш ишлари Ўзбекистоннинг 5 та шаҳри - Тошкент,  Самарқанд,  Бухоро,  Хива,  Термиз ва Нукусда олиб борилади.

Известный французский актер Жерар Депардье посетил Центр исламской цивилизации в Ташкенте.
Знаменитый французский актер Жерар Депардье прибыл в Ташкент для съемок документального фильма об Узбекистане. Актер посетил Центр исламской цивилизации и ознакомился с ходом его строительства.
Также Депардье побеседовал с вице-премьером Узбекистана Азизом Абдухакимовым, директором Центра исламской цивилизации Шоазимом Миноваровым и генеральным директором агентства «Узбеккино» Фирдавсом Абдухаликовым.
На встрече французский актер отметил важность инициатив Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по донесению до широкой мировой общественности подлинно гуманистической сути ислама.
«Я разделяю позицию Президента вашей страны Шавката Мирзиёева, ставшего инициатором создания этого центра. У вас в стране чтят эту священную религию как средоточие гуманистических ценностей, и осуждают тех, кто ставит эту великую веру в один ряд с насилием и кровопролитием. Я полностью разделяю такой подход. Многие эксперты сегодня говорят о том, что Узбекистан закладывает основы гуманистической модели развития для мусульманского мира. Это поистине исторические моменты», – сказал Депардье.
Актер особо подчеркнул, что Узбекистан испокон веков являлся землей, рождающей гениальных мыслителей ученых и богословов.
«Начиная с VIII века здесь была создана уникальная интеллектуальная среда. Были достигнуты впечатляющие успехи в таких областях, как математика, медицина, наука в целом. Не меньшее внимание уделялось и богословию. Наиболее авторитетный сборник хадисов – высказываний Пророка – был составлен имамом Мухаммадом аль-Бухари. Крупнейший суфийский орден Накшбандия (возник на территории современного Узбекистана – прим. ред.) был распространен по всей Евразии – от Балкан до Индонезии. Многие из выдающихся ученых жили в Мавераннахре, в частотности в Узбекистане в IX-XI столетиях – «золотом веке» исламской науки. Таким научным центром не могла похвастаться ни одна страна европейского мира. Это ли не ярчайший показатель, что ислам был носителем идей просвещения?», – резюмировал Депардье.
Говоря о строящемся Центре исламской цивилизации, актер выразил уверенность, что он будет способствовать сохранению, изучению и распространению богатейшего наследия народов, исповедующих ислам, и сохраняющих уважительное отношение к другим религиям.
Актер также выразил восхищение гостеприимством узбекского народа и богатейшим историко-культурным наследием Узбекистана.
«Узбекистану даровано поистине уникальное географической положение. Находясь в самом сердце Азии, его земля аккумулировала многие культурные традиции извне, и одновременно, транслировала во внешний мир собственный опыт», – отметил Депардье.
В завершение он добавил, что тема исламского наследия, просвещенного ислама будет одной из основных и в фильме, над которым начата работа в Узбекистане. «Наша задача – показать и французскому зрителю, и всему миру истинное лицо ислама – его культуры, науки, искусства», – подчеркнул актер.
Отметим, что организаторами съёмок документального фильма с участием Жерара Депардье выступает НА «Узбеккино», Государственный комитет по развитию туризма, Посольство Узбекистана во Франции. Съёмки фильма пройдут в 5 городах Узбекистана – Ташкенте, Самарканде, Бухаре, Хиве, Термезе, а также в Нукусе.