Ҳакамлик судларининг фаолияти ва долзарб вазифалари
Мамлакатимизда тадбиркорлик, тижорат ва хусусий секторга нисбатан муносабатларни тубдан ўзгартириш, уларнинг ҳуқуқларини поймол қилинишига йўл қўймаслик, қонуний манфаатлари ҳимоясини таъминлашга қаратилган ҳуқуқий ҳимоя қилиш тизими шакллантирилди ва унинг ташкилий механизми такомиллашиб бормоқда. Бу борада низоларни муқобил ҳал этишда асосий нодавлат орган сифатида фаолият юритиб келаётган Ҳакамлик судларининг ўзига хос ўрни бор.
Шунинг учун ҳам ЎзР ССП Ижроия қўмитасининг қарори билан тадбиркорлик субъектлари ҳуқуқий ҳимоясини кучайтириш, низоларни ҳал қилишнинг муқобил усулларидан кенг фойдаланиш, палата аъзолари ва ходимларининг бу борадаги ҳуқуқий билимларини ошириш мақсадида Палата тизимида ҳар ойнинг сўнгги сешанба куни "Ҳакамлик суди" куни деб белгиланган.
Шу муносабат билан 2019 йил 5 ноябрь куни Палата раисининг биринчи ўринбосари И.К.Жасимов раислигида видео-конференция ташкил қилинди. Унда палата тизимидаги Ҳакамлик судларининг раислари ва ҳакамлик судьялари, ҳудудий бошқармалар бошлиқлари ва уларнинг ўринбосарлари,  юридик бўлим ходимлари иштирок этишди.
Тадбирда ССП ҳузуридаги Ҳакамлик судининг раиси Ф.Отахоновнинг Палата тизимидаги Ҳакамлик судларининг жорий йилнинг 10 ойи давомидаги фаолияти ҳамда ҳакамлик судьялари олдида турган долзарб масалалар бўйича ахбороти тингланди ва муҳокама қилинди. Ҳакамлик судлари томонидан жами 7742 та ишлар кўрилган бўлиб, бу ўткан йилнинг шу даврига нисбатан 2553 та кўп демакдир.
Муҳокамада ҳисобот даврида ижобий натижаларга эришган ССП Қорақалпоғистон Республикаси, Қашқадарё, Сирдарё, Наманган вилоятлари ҳудудий бошқармалари ҳузуридаги Ҳакамлик судлари раислари Р.Айбергенов, С.Каримов, С.Расулов, А.Дадаханов ўз ахборотларида тадбиркорлик субъектларига  ҳакамлик муҳокамаси афзалликларини тушунтириш, ишларни тезкор кўриб чиқиш, бошқармаларда Ҳакамлик судларига яратилган шароитлар ҳақида маълумот бердилар.
Видео-конференцияда бошқа Ҳакамлик судлари раисларининг ҳам олиб борилаётган ишлар тўғрисидаги ахборотлари тингланди, йўл қўйилган камчиликлари танқидий муҳокама қилинди.
Тадбирда сўзга чиққанлар келиб чиқаётган камчиликларни бартараф қилиш бўйича ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар. Хусусан, ҳакамлик судлари тўғрисидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва локал ҳужжатларнинг мазмуни, моҳияти ва аҳамиятини кўргазмали воситалар орқали тушунтириш; тадбиркорлик субъектлари ўртасида юзага келган низоларни ҳакамлик судларида ҳал қилишнинг афзалликлари ва ўзига хос хусусиятларини оммавий ахборот воситаларида мунтазам ёритиш; ҳакамлик судлари билан иқтисодий суд ва фуқаролик ишлари бўйича судлар ҳамкорлигида семинарлар ташкил қилиш; ҳакамлик судлари моддий-техника базасини мустаҳкамлаш лозимлигини таъкидланди.
Тадбир иштирокчилари якдиллик билан Ҳакамлик судлари ўз фаолиятини қонунийлик, мустақиллик, ҳакамлик муҳокамаси маълумотларининг ошкор қилинмаслиги, ҳакамлик судьяларининг холислиги, диспозитивлик, ҳакамлик муҳокамаси тарафларининг тортишуви ва тенг ҳуқуқлилиги каби приципларига риоя қилган ҳолда амалга оширишини эътиборга олиб, жорий йилда уларда кўриладиган ишлар сонини мутасил ошириб бориш, шунингдек медиация институти имкониятларидан ҳам фойдаланиш мақсадга мувофиқ деган хулосага келдилар.

Третейские суды: деятельность и актуальные задачи
В Узбекистане сформирована система правовой защиты, направленная на коренное изменение отношения к предпринимательству, бизнесу и частному сектору, предотвращение нарушения их прав и законных интересов, совершенствуется его организационный механизм. В этой сфере особое место занимает Третейский суд, как альтернативный негосударственный орган, разрешающий споры.
Решением исполнительного комитета ТПП последний вторник каждого месяца объявлен «днем Третейского суда» в целях усиления защиты прав субъектов предпринимательства, широкого использования альтернативных методов разрешения споров, а также повышения правовых знаний сотрудников и членов Палаты.
В связи с этим 5 ноября 2019 года под председательством первого заместителя председателя Торгово-промышленной палаты И.К.Жасимова была организована видеоконференция. В нем приняли участие председатели и третейские судьи Третейских судов системы Палаты, начальники и заместители начальника территориальных управлений, а также сотрудники юридических служб.
На видеоконференции выслушана и обсуждена информация председателя Третейского суда при ТПП Фозилжона Отахонова о деятельности Третейских судов за 10 месяцев текущего года и актуальных задачах в данной сфере. Как отмечено в информации за отчетный период Третейскими судами рассмотрено 7742 дела, что на 2553 больше чем за аналогичный период прошлого года.
В обсуждении приняли участие председатели Третейских судов при территориальных управления ТПП по Республики Каракалпакстан, Кашкадарьинской, Сырдарьинской, Наманганской областей Р.Айбергенов, С.Каримов, С.Расулов, А.Дадаханов, которые показали положительные результаты за отчетный период в связи с тем, что вели активную работу по разъяснению преимуществ среди субъектов предпринимательства, оперативно рассматривали дела, созданы нормальные условия для работы Третейских судов в управлениях.
На видео-конференции также выслушаны информации всех отстальных председателей Третейских судов о проделанной работе и критически обсуждены допущенные недостатки.
Участники конференции выразили свои мнения и предложения по устранению вышеперечисленных проблем. В частности, предложено усилить работы по системному разъяснению через средств массовой информации содержание и сущности нормативно-правовых и локальных актов о третейских судах, особенностей и преимуществ разрешения споров в третейских судах, организацию совместных семинаров третейских судов, экономических судов и судов по гражданским делам, а также укреплению материально-технической базы третейских судов.
Участники видеоконференции единогласно пришли к выводу, что Третейские суды в текущем году увеличат количество рассматриваемых дел, руководствуясь в своей деятельности принципами законности, независимости, конфиденциальности, независимости судей, диспозитивности разбиратель-ства и равноправия сторон, а также при этом использует возможностями института медиации.