Ўзбекистон Элчиси Латвия Президентига ишонч ёрлиқларини топширди
2019 йилнинг 5 ноябрь куни Рига қалъасида Ўзбекистон Республикасининг Элчиси Қадамбай Султанов Латвия Республикаси Президенти Эгилс Левитсга ишонч ёрлиқларини топширди.
Маросимдан кейин бўлиб ўтган суҳбат чоғида Латвия раҳбари унинг мамлакати Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида Ўзбекистонда жадал амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришларни қўллаб-қувватлашини таъкидлади ва Рига Тошкентнинг ислоҳчилик саъй-ҳаракатларига бундан кейин ҳам кўмаклашишга тайёрлигини маълум қилди.
Шунингдек, Ўзбекистон ва Латвия ўртасидаги ҳамкорликнинг кун тартиби, минтақавий ва халқаро кўп томонлама тузилмалар, жумладан Европа Иттифоқи, БМТ доирасидаги алоқаларнинг кўплаб масалалари ва Марказий Осиёда минтақавий ривожланиш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди. Халқлар ўртасидаги алоқаларни (people-to-people ties) мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди. Таълим соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари таъкидланди.
Учрашувда Латвия Президентининг ташқи сиёсат бўйича маслаҳатчиси Солвейга Силкална ҳам иштирок этди.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Президенту Латвии
5 ноября 2019 года Посол Республики Узбекистан Кадамбай Султанов в Рижском замке вручил верительные грамоты Президенту Латвийской Республики Эгилсу Левитсу.
В ходе беседы, последовавшей за церемонией, Глава Латвии подчеркнул, что его страна поддерживает масштабные преобразования в Узбекистане, динамично осуществляемыми под руководством Президента Шавката Мирзиёева, и выразил готовность Риги и впредь содействовать реформаторским усилиям Ташкента.
Состоялся также обмен мнениями по повестке дня сотрудничества между Узбекистаном и Латвией, широкому кругу вопросов взаимодействия в рамках региональных и международных многосторонних структур, в том числе Евросоюза, ООН, и перспективам регионального развития в Центральной Азии. Особый акцент был сделан на укрепление контактов между народами (people-to-people ties). Подчеркнута перспективность дальнейшего развития сотрудничества в сфере образования.
Во встрече также приняла участие советник Президента Латвии по вопросам внешней политики Солвейга Силкална.