Ўзбекистон Элчиси Латвия Президентига ишонч ёрлиқларини топширди
2019 йилнинг 5 ноябрь куни Рига қалъасида Ўзбекистон Республикасининг Элчиси Қадамбай Султанов Латвия Республикаси Президенти Эгилс Левитсга ишонч ёрлиқларини топширди.
Маросимдан кейин бўлиб ўтган суҳбат чоғида Латвия раҳбари унинг мамлакати Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида Ўзбекистонда жадал амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришларни қўллаб-қувватлашини таъкидлади ва Рига Тошкентнинг ислоҳчилик саъй-ҳаракатларига бундан кейин ҳам кўмаклашишга тайёрлигини маълум қилди.
Шунингдек, Ўзбекистон ва Латвия ўртасидаги ҳамкорликнинг кун тартиби, минтақавий ва халқаро кўп томонлама тузилмалар, жумладан Европа Иттифоқи, БМТ доирасидаги алоқаларнинг кўплаб масалалари ва Марказий Осиёда минтақавий ривожланиш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди. Халқлар ўртасидаги алоқаларни (people-to-people ties) мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди. Таълим соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари таъкидланди.
Учрашувда Латвия Президентининг ташқи сиёсат бўйича маслаҳатчиси Солвейга Силкална ҳам иштирок этди.

Ambassador of Uzbekistan presents credentials to the President of Latvia
On November 5, 2019, Ambassador of the Republic of Uzbekistan Kadambay Sultanov presented his credentials to the President of the Republic of Latvia Egils Levits, in Riga Castle, Uzbekistan MFA reports.
During the conversation that followed the ceremony, the President of Latvia noted that his country supports large-scale reforms in Uzbekistan, dynamically implemented under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, and expressed Riga's readiness to continue contributing to the reform efforts of Tashkent.
Views were exchanged on the agenda of cooperation between Uzbekistan and Latvia, a wide range of issues of cooperation within regional and international multilateral structures, including the European Union, the UN and prospects for regional development in Central Asia. Special emphasis was placed on strengthening people-to-people ties. Prospects of further development of cooperation in education were noted.