Экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссияси Қорақалпоғистон Республикасига ташриф буюрди
2019-11-05 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 4 ноябр куни Инвестициялар ва Ташқи савдо вазири С. Умурзаков бошчилигидаги ҳудудлар ва тармоқларнинг экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссияси жойларда Қорақалпоғистон Республикасининг инвестиция ва экспорт кўрсаткичларини муҳокама қилди.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, туманлар ва шаҳарлар, ҳудудий хизматлар раҳбарлари иштирокида жорий йилнинг 10 ойи давомида инвестициялар ва ташқи савдонинг прогноз кўрсаткичларининг бажарилиши, шунингдек, шаҳар ва туманлар нуқтаи назаридан жорий йил учун тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш ва экспорт прогнозларининг бажарилишини таъминлаш бўйича устувор чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Учрашув олдидан минтақадаги тадбиркорлар билан яқин иш олиб борилди: 4 кун давомида комиссия аъзолари томонидан жойлардаги ҳар бир инвестиция лойиҳалари ва ҳар бир корхонанинг экспорт фаолияти таҳлил қилинди.
Ҳар бир туман ва шаҳарнинг масъул раҳбарлари, шунингдек Вазирликнинг бириктирилган ходимлари вилоятдаги ишларнинг натижалари ва илгари аниқланган муаммолар бўйича тадбиркорлар ва экспорт қилувчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар, шунингдек танланган ҳудудларда қўшимча инвестицияларни жалб қилиш ва экспорт салоҳиятини ошириш бўйича келгусидаги ҳаракат дастурлари тўғрисида ҳисобот бердилар.
Муҳокама давомида эълон қилинган кўрсаткичларга эришишга тўсқинлик қиладиган мавжуд тўсиқлар масаласи кўтарилди ва кўриб чиқилди, жамоавий муҳокамалар йўли билан уларни ҳал қилишнинг вариантлари ва механизмлари ишлаб чиқилди.
Комиссия раҳбарияти томонидан юзага келаётган муаммолар ва чақириқларга тезкор жавоб бериш, ишлаб чиқариш ва экспорт фаолиятида самарали ёрдам кўрсатиш учун тадбиркорлар билан тўғридан-тўғри ва доимий алоқаларни ўрнатиш устуворлиги таъкидланди.
Комиссия ишининг стратегик мақсади инвесторлар ва экспорт қилувчилар билан ўзаро муносабатнинг самарали тизимини яратишдир, бу эса уларнинг фаолиятини ҳозирги тартибда рағбатлантириш ва қўллаб-қувватлашга имкон беради.
Муҳокама якунлари бўйича масъул раҳбарлар ва ходимлар белгиланган кўрсаткичларни сўзсиз бажариш мақсадида тадбиркорлар билан келгусида ишлаш бўйича кўрсатмалар олдилар.

Республиканская комиссия по развитию экспортного потенциала посетила Республику Каралпакстан
4 ноября текущего года Республиканская комиссия по развитию экспортного потенциала регионов и отраслей под руководством министра инвестиций и внешней торговли С. Умурзакова с выездом на место провела обсуждение инвестиционных и экспортных показателей Республики Каракалпакстан.
При участии руководителей Совета министров Республики Каракалпакстан, районов и городов, региональных служб был обсужден ход исполнения прогнозных показателей инвестиционной и внешнеторговой деятельности за 10 месяцев текущего года, а также обсуждены первоочерёдные мероприятия по обеспечению выполнения прогнозов привлечения прямых иностранных инвестиций и прогнозов экспорта по итогам текущего года в разрезе городов и районов.
Встрече предшествовала плотная работа с предпринимателями региона: в течение 4 дней членами комиссии в выездном формате был проанализирован ход реализации каждого инвестиционного проекта и экспортная деятельность каждого предприятия.
Ответственные руководители каждого района и города, а также закрепленные сотрудники Министерства доложили о результатах работы в регионе и мерах, принятых по оказанию поддержки предпринимателей и экспортеров в части выявленных ранее вопросов, а также представили программы дальнейших действий по привлечению дополнительных инвестиций и повышения экспортного потенциала в рамках выделенных зон.
В ходе обсуждения были подняты и рассмотрены имеющиеся в настоящий момент барьеры, препятствующие обеспечению заявленных показателей, и путем коллективного обсуждения выработаны варианты и механизмы их решения.
Руководством комиссии была отмечена приоритетность прямых и регулярных контактов с предпринимателями для оперативного реагирования на возникающие вопросы и вызовы, и оказания эффективного содействия в производственной и экспортной деятельности.
Стратегической целью работы комиссии является создание эффективной системы взаимодействия с инвесторами и экспортерами, позволяющей в оперативном порядке обеспечивать стимулирование и поддержку их деятельности.
По итогам обсуждения ответственные руководители и сотрудники получили указания по дальнейшей работе с предпринимателями с целью безусловного исполнения намеченных показателей.