Ҳуқуқий мониторингнинг замонавий механизмлари асосида қонун ҳужжатлари ижросининг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
2019-11-04 | Ҳужжатлар
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида қабул қилинаётган қонун ҳужжатларининг амалга оширилаётган ижтимоий-сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва суд-ҳуқуқ ислоҳотлари жараёнига таъсирини кучайтиришга йўналтирган ҳолда қонун ижодкорлиги фаолияти сифатини тубдан ошириш давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштиришнинг асосий вазифаларидан бири этиб белгиланган.
Мамлакатимизда ислоҳотларнинг фаол амалга оширилиши муносабати билан давлат ва жамиятни ривожлантиришга оид қабул қилинаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг сони ва кўлами ошди.
Шу билан бирга, ўтказилган таҳлиллар қонун ҳужжатларини қўллаш самарадорлигини таҳлил қилиш ва баҳолаш фаолияти етарлича ташкил қилинмаганлиги, уларнинг натижадорлигини мониторинг қилишнинг таъсирчан ташкилий-ҳуқуқий механизми тўлиқ йўлга қўйилмаганлигини кўрсатмоқда.
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросини таъминлаш самарадорлигини янада ошириш, нотўғри ёки зиддиятли ҳуқуқни қўллаш амалиётига олиб келадиган нормалар пайдо бўлишининг олдини олиш, уларни ўз вақтида аниқлаш ва бартараф этиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикасининг “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида”ги қонуни 42-моддасига мувофиқ давлат бошқаруви органлари ҳамда бошқа ташкилотлар томонидан норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросининг мониторинги амалга оширилиши лозимлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигининг норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросининг ҳуқуқий мониторингини ўтказиш тизимини (кейинги ўринларда – ҳуқуқий мониторинг) жорий этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Қуйидагилар ҳуқуқий мониторингнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросининг ягона амалиётини жорий этиш;
ҳуқуқни қўллаш амалиётининг норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилиш мақсадларига мувофиқлигини ўрганиш;
ижтимоий муносабатларни ҳуқуқий тартибга солишнинг тўлиқлигини таъминлаш;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг Ўзбекистон Республикаси қонунлари ва халқаро мажбуриятларига мувофиқлигини таъминлаш;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардаги қарама-қаршиликлар, зиддиятлар, коррупцияга оид омиллар, бир-бирини такрорловчи ва коллизион нормаларни аниқлаш ва бартараф этиш;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардаги ягона тушунча ва атамалар тизимини яратиш.
норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тўлақонли ижро этиш давлат бошқаруви органларининг устувор вазифасидир;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ижро этиш самарадорлиги уларни амалда қўллаш бўйича ҳуқуқий мониторинг ўтказиш йўли билан аниқланади;
ҳуқуқий мониторинг давлат бошқаруви органлари томонидан ўз ваколатлари доирасида тартибга солиш предмети бўлган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар бўйича амалга оширилади;
ҳуқуқий мониторинг Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланадиган ҳуқуқий мониторинг ўтказиш режасига (кейинги ўринларда – мониторинг режаси) мувофиқ амалга оширилади;
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Вазирлар Маҳкамасининг топшириғига асосан қўшимча ҳуқуқий мониторинг ўтказиш талаб этилган тақдирда, ҳуқуқий мониторинг давлат бошқаруви органлари томонидан мониторинг режасига қўшимча киритилмасдан амалга оширилади;
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги давлат бошқаруви органлари томонидан ҳуқуқий мониторинг ўтказилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни танлаб олиб, такрорий ҳуқуқий мониторинг ўтказишга ҳақли;
ҳуқуқий мониторингни ўтказишда давлат бошқаруви органлари адвокатлар, илмий-таълим муассасалари мутахассислари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари вакилларини, шунингдек, фуқароларни шартнома асосида жалб қилишга ҳақли. Ушбу тадбирларни молиялаштириш қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда тасдиқланадиган бюджетдан ташқари жамғармалар маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
4. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги давлат бошқаруви органларининг ҳуқуқий мониторингни ўтказиш соҳасидаги фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича махсус ваколатли орган этиб белгилансин.
5. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигига қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
давлат бошқаруви органлари томонидан ўтказиладиган ҳуқуқий мониторингда иштирок этиш;
давлат бошқаруви органлари томонидан ҳуқуқий мониторинг якунлари бўйича ўз вақтида тақдим этилмаган, нотўғри, ишончсиз ёки тўлиқ бўлмаган ахборот тақдим этилган тақдирда, уларга нисбатан ҳуқуқий мониторингни ўтказишдаги қоидабузарликларни бартараф этиш тўғрисида бажарилиши мажбурий бўлган тақдимномалар киритиш.
6. Давлат бошқаруви органлари:
а) ҳар йили 1 февралга қадар:
ҳуқуқий мониторинг ўтказилиши лозим бўлган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар рўйхатини шакллантиришни ва биринчи раҳбар имзоси билан Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигига тақдим этишни;
мониторинг режасига мувофиқ ўтган йилда ўтказилган ҳуқуқий мониторинг натижалари тўғрисида ҳисоботни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигига тақдим этишни;
б) ҳар чоракда мониторинг режасига мувофиқ таҳлилий маълумотлар ҳамда норматив-ҳуқуқий ҳужжатларда камчиликлар аниқланган тақдирда, уларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифлар Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигига киритилишини таъминласин.
7. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳар йили 20 февралга қадар:
а) давлат бошқаруви органларининг таклифлари асосида мониторинг режаси лойиҳасини ишлаб чиқсин ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
б) давлат бошқаруви органлари томонидан ўтган йилда ўтказилган ҳуқуқий мониторинг натижалари тўғрисида қуйидагиларни назарда тутувчи ҳисоботни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
мониторинг режасининг бажарилиши натижалари;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилиш, уларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ёки уларни бекор қилиш зарурати;
ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш, қонунчиликдаги бўшлиқ ва зиддиятлар, шунингдек, коррупцияга оид нормаларни бартараф этиш чораларини кучайтириш бўйича таклифлар;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш, ҳуқуқни қўллаш амалиётини ҳамда коррупцияга қарши курашиш самарадорлигини ошириш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш учун масъул бўлган давлат бошқаруви органлари.
8. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳар йили 20 мартга қадар мониторинг режасини ҳамда ҳуқуқий мониторинг натижалари тўғрисида ҳисоботни Вазирлар Маҳкамаси Раёсати мажлисида муҳокама қилган ҳолда тасдиқласин.
9. Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросининг ҳуқуқий мониторингини ўтказиш тартиби тўғрисида низом 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
давлат бошқаруви органлари раҳбарлари ҳуқуқий мониторингни сифатли ва ўз вақтида ўтказиш, мониторинг режаси бўйича таклифларни пухта ишлаб чиқиш ҳамда уларнинг ўтказилиши ҳолати бўйича ахборотни белгиланган муддатларда киритиш учун шахсан жавобгар ҳисобланади;
ҳуқуқий мониторингни ўтказиш билан боғлиқ жараёнлар, шу жумладан, мазкур қарорнинг 6-7-бандларида назарда тутилган ташкилий тадбирлар Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва келишишнинг ягона электрон тизимида ташкил этиладиган махсус электрон майдончада амалга оширилади.
11. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги икки ой муддатда Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва келишишнинг ягона электрон тизимида:
ҳуқуқий мониторинг иштирокчилари ўртасида тезкор электрон ҳужжат айланишини таъминлаш;
мониторинг режасини шакллантириш;
ўтказилган ҳуқуқий мониторинг якунлари бўйича тайёрланган материалларни жойлаштириш имконини яратувчи махсус электрон майдончани жорий этиш чораларини кўрсин.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги мунтазам равишда махсус электрон майдончанинг тўғри бошқарилишини мувофиқлаштирсин, шунингдек, ўтказилган ҳуқуқий мониторинг якунлари бўйича жойлаштирилган материалларни таҳлил қилиб борсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 13 апрелдаги ПҚ–3666-сон қарори билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги тўғрисидаги низомга 2-иловага мувофиқ қўшимчалар киритилсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
14. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

О мерах по повышению эффективности исполнения актов законодательства на основе современных механизмов правового мониторинга
2019-11-04 | Документы
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах одной из ключевых задач совершенствования системы государственного и общественного строительства определено коренное повышение качества законотворческой деятельности, направленное на усиление влияния принимаемых законодательных актов на процесс реализации общественно-политических, социально-экономических и судебно-правовых реформ.
В стране в связи с активной реализацией правовых реформ увеличились количество и масштаб принимаемых нормативно-правовых актов по развитию государства и общества.
Вместе с тем проведенный анализ показал недостаточную организацию деятельности по анализу и оценке эффективности применения законодательства, неполноценное налаживание действенного организационно-правового механизма мониторинга их результативности.
В целях дальнейшего повышения эффективности исполнения нормативно-правовых актов, предупреждения возникновения, своевременного выявления и устранения норм, приводящих к неправильной либо противоречивой правоприменительной практике:
1. Принять к сведению, что в соответствии со статьей 42 Закона Республики Узбекистан «О нормативно-правовых актах» мониторинг исполнения нормативно-правовых актов осуществляется государственными органами и иными организациями.
2. Согласиться с предложением Министерства юстиции Республики Узбекистан о внедрении системы осуществления правового мониторинга исполнения нормативно-правовых актов (далее – правовой мониторинг).
Определить основными задачами правового мониторинга:
внедрение единой практики исполнения нормативно-правовых актов;
изучение соответствия правоприменительной практики целям принятия нормативно-правовых актов;
обеспечение полноценности правового регулирования общественных отношений;
обеспечение соответствия нормативно-правовых актов законам
и международным обязательствам Республики Узбекистан;
выявление и устранение в нормативно-правовых актах противоречий, разногласий, коррупциогенных факторов, а также дублирующих друг друга и коллизионных норм;
создание единой системы понятий и терминов в нормативно-правовых актах.
полноценное исполнение нормативно-правовых актов является приоритетной задачей органов государственного управления;
эффективность исполнения нормативно-правовых актов определяется путем осуществления правового мониторинга их применения на практике;
правовой мониторинг осуществляется органами государственного управления по нормативно-правовым актам, являющимся предметом регулирования в пределах их компетенции;
правовой мониторинг осуществляется в соответствии с планом осуществления мониторинга, утверждаемым Кабинетом Министров Республики Узбекистан (далее – план мониторинга);
при необходимости осуществления дополнительного правового мониторинга на основе поручений Администрации Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров правовой мониторинг осуществляется органами государственного управления без внесения дополнений в план мониторинга;
Министерство юстиции Республики Узбекистан вправе выборочно отбирать и осуществлять повторный правовой мониторинг нормативно-правовых актов, в отношении которых органами государственного управления был осуществлен правовой мониторинг;
при осуществлении правового мониторинга органы государственного управления вправе привлекать адвокатов, специалистов научно-образовательных учреждений, представителей негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, а также граждан на договорной основе. Финансирование данных мероприятий осуществляется за счет средств внебюджетных фондов, утверждаемых в порядке, установленном законодательством.
4. Определить Министерство юстиции Республики Узбекистан специальным уполномоченным органом по координации деятельности органов государственного управления в сфере осуществления правового мониторинга.
5. Предоставить Министерству юстиции Республики Узбекистан право:
участия в правовом мониторинге, проводимом органами государственного управления;
внесения обязательных для исполнения представлений по устранению правонарушений при осуществлении правового мониторинга в отношении органов государственного управления в случаях несвоевременного предоставления либо предоставления ими неправильной, недостоверной или неполной информации по итогам правового мониторинга.
6. Органам государственного управления обеспечить:
а) ежегодно в срок до 1 февраля:
формирование перечня нормативно-правовых актов, подлежащих правовому мониторингу, и представление его в Министерство юстиции Республики Узбекистан за подписью первого руководителя;
представление в Министерство юстиции Республики Узбекистан отчета о результатах правового мониторинга предыдущего года согласно плану мониторинга;
б) ежеквартальное внесение предложений в Министерство юстиции Республики Узбекистан по внесению изменений и дополнений
в аналитическую информацию и нормативно-правовые акты в случаях выявления в них недостатков согласно плану мониторинга.
7. Министерству юстиции Республики Узбекистан ежегодно в срок до 20 февраля:
а) разрабатывать и вносить в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект плана осуществления мониторинга на основе предложений органов государственного управления;
б) вносить в Кабинет Министров Республики Узбекистан отчет о результатах правового мониторинга предыдущего года, осуществленного органами государственного управления, предусматривающий:
результаты исполнения плана мониторинга:
необходимость принятия нормативно-правовых актов, внесения в них изменений и дополнений либо их отмены;
предложения по совершенствованию правоприменительной практики, усилению мер по устранению пробелов и противоречий, а также норм, способствующих коррупционным проявлениям в законодательстве;
органы государственного управления, ответственные за разработку проектов нормативно-правовых актов и реализацию мер по повышению эффективности правоприменительной практики и противодействия коррупции.
8. Кабинету Министров Республики Узбекистан ежегодно в срок до 20 марта утверждать план мониторинга и отчеты о результатах правового мониторинга с проведением обсуждений на заседаниях президиума Кабинета Министров Республики Узбекистан.
9. Утвердить Положение о порядке осуществления правового мониторинга исполнения нормативно-правовых актов согласно приложению № 1.
руководители органов государственного управления несут персональную ответственность за качественное и своевременное осуществление правового мониторинга, тщательную разработку предложений по плану мониторинга, а также внесение в установленные сроки информации о состоянии осуществления правового мониторинга;
процессы, связанные с осуществлением правового мониторинга, в том числе организационные мероприятия, предусмотренные в пунктах 6–7 настоящего постановления, проводятся на специальной электронной площадке, создаваемой в Единой электронной системе разработки и согласования проектов нормативно-правовых актов.
11. Министерству юстиции Республики Узбекистан в двухмесячный срок в Единой электронной системе разработки и согласования проектов нормативно-правовых актов принять меры по:
обеспечению оперативного электронного документооборота между участниками правового мониторинга;
формированию плана мониторинга;
внедрению специальной электронной площадки, предоставляющей возможность размещения материалов, подготовленных по результатам осуществленного правового мониторинга.
Министерству юстиции Республики Узбекистан регулярно координировать правильное управление специальной электронной площадкой, а также анализировать материалы, размещенные по итогам правового мониторинга.
12. Внести дополнения в Положение о Министерстве юстиции Республики Узбекистан, утвержденное постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2018 года № ПП–3666, согласно приложению № 2.
13. Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.