ОҲИЧК Котибиятининг Ижрочи директори билан учрашув
2019 йилнинг 4 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш (ОҲИЧК) Котибияти Ижрочи директори Ҳабибулло Мирзозода билан учрашди. У 2 ноябрь куни Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари (бош вазирлари) кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этиш учун Тошкент шаҳрига келган.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон ва ОҲИЧК ҳамкорлигига оид кенг кўламли масалалар, шу жумладан, мамлакатимизнинг ушбу ташкилотдаги ролини фаоллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳабибулло Мирзозода Ўзбекистон делегациясининг жорий йил 15 июнь куни Душанбе шаҳрида бўлиб ўтган ОҲИЧК Давлат раҳбарлари саммитидаги иштирокини ва Президент Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган ташаббусларни юқори баҳолади. У ёшлар радикаллашувига қарши биргаликда курашиш ва динлараро ҳамкорлик соҳасида мулоқотни йўлга қўйиш зарурлигини тўғрисидаги мамлакатимиз раҳбари фикрлари ОҲИЧКнинг барча 27 иштирокчи давлатлари учун муҳим эканлигини таъкидлади.
ОҲИЧК доирасида илм-таълим ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни мувофиқлаштириш тўғрисидаги Ўзбекистон таклифига алоҳида аҳамият қаратилди.

Встреча с Исполнительным директором Секретариата СВМДА
4 ноября 2019 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с Исполнительным директором Секретариата Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) Хабибулло Мирзозодой, прибывшим для участия 2 ноября в работе очередного заседания Совета глав правительств (премьер-министров) государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в г.Ташкенте.
В ходе беседы обсужден широкий круг вопросов, связанных со взаимодействием Узбекистана и СВМДА, в том числе активизацией роли нашей страны в деятельности организации.
Хабибулло Мирзозода высоко оценил участие узбекской делегации в Саммите глав государств СВМДА 15 июня текущего года в г.Душанбе и инициативы, выдвинутые Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Он подчеркнул важность для всех 27 стран-участниц Совещания идей главы нашего государства о необходимости совместного противодействия радикализации молодежи, налаживания диалога в сфере межрелигиозного взаимодействия.
Особо было выделено предложение Узбекистана о координации в рамках СВМДА сотрудничества в научно-образовательной, культурно-гуманитарной сферах.