ОҲИЧК Котибиятининг Ижрочи директори билан учрашув
2019 йилнинг 4 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш (ОҲИЧК) Котибияти Ижрочи директори Ҳабибулло Мирзозода билан учрашди. У 2 ноябрь куни Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари (бош вазирлари) кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этиш учун Тошкент шаҳрига келган.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон ва ОҲИЧК ҳамкорлигига оид кенг кўламли масалалар, шу жумладан, мамлакатимизнинг ушбу ташкилотдаги ролини фаоллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳабибулло Мирзозода Ўзбекистон делегациясининг жорий йил 15 июнь куни Душанбе шаҳрида бўлиб ўтган ОҲИЧК Давлат раҳбарлари саммитидаги иштирокини ва Президент Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган ташаббусларни юқори баҳолади. У ёшлар радикаллашувига қарши биргаликда курашиш ва динлараро ҳамкорлик соҳасида мулоқотни йўлга қўйиш зарурлигини тўғрисидаги мамлакатимиз раҳбари фикрлари ОҲИЧКнинг барча 27 иштирокчи давлатлари учун муҳим эканлигини таъкидлади.
ОҲИЧК доирасида илм-таълим ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни мувофиқлаштириш тўғрисидаги Ўзбекистон таклифига алоҳида аҳамият қаратилди.

On November 4, 2019, First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Nematov met with the Executive Director of the Secretariat of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia Habibullo Mirzozoda, Uzbekistan MFA reports.
A wide range of issues related to interaction of Uzbekistan and the CICA, including activation of Uzbekistan’s role in the organization’s activities were discussed at the meeting.
Habibullo Mirzozoda highly appreciated the participation of Uzbekistan delegation at the CICA Summit of Heads of States on June 15, 2019 in Dushanbe and initiatives forwarded by President Shavkat Mirziyoyev. He noted the importance for all 27 participating countries in the meeting of the ideas of the Head of the state on the need to jointly counter the radicalization of youth, establish a dialogue in interreligious interaction.
Uzbekistan's proposal on coordinating cooperation in scientific-educational, cultural-humanitarian spheres within the framework of the CICA was highlighted.