ШҲТ Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг Тошкент мажлиси
Тошкент шаҳрида 2 ноябрь куни Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг ўн саккизинчи мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлис Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов, Қозоғистон Республикаси Бош вазири Асқар Мамин, Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши Бош вазири Ли Кэцян, Қирғиз Республикаси Бош вазири Муҳаммадқалий Абилғазиев, Россия Федерацияси Ҳукумати Раиси Дмитрий Медведев, Тожикистон Республикаси Бош вазири Қоҳир Расулзода, Ҳиндистон Республикаси мудофаа вазири Ражнат Сингх ва Покистон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг ШҲТ бўйича миллий координатори Заҳур Аҳмаднинг тор доирадаги учрашуви билан бошланди. Музокарада ШҲТ Бош котиби Владимир Норов ва ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директори Жумахон Ғиёсов ҳам иштирок этди.
Мулоқот чоғида ШҲТ фаолияти изчил ривожланиб бораётгани, ташкилот Хартияси ва аъзо давлатлар ўртасида Узоқ муддатли яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома бунда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилаётгани алоҳида таъкидланди.
ШҲТ қисқа муддатда жадал ривожланиб, нуфузли ташкилотга айланди. Унинг халқаро майдондаги мавқеи йил сайин ортиб, ташкилотга аъзо бўлиш истагини билдирган давлатлар сафи тобора кенгайиб бормоқда. Ҳиндистон ва Покистоннинг 2017 йилда ташкилот аъзолигига қабул қилиниши ШҲТ доирасида очиқлик тамойили устувор аҳамият касб этишидан далолат.
ШҲТнинг асосий мақсад ва вазифалари аъзо мамлакатлар ўртасида ўзаро ҳурмат, ишонч ва дўстликни мустаҳкамлаш, минтақавий тинчлик, хавфсизлик ва барқарорлик, иқтисодиёт ҳамкорликни ривожлантиришдан иборат. Бу каби мақсадларни рўёбга чиқаришда фан-техника, таълим, маданият, энергетика, транспорт, экология каби соҳаларда самарали мулоқотни йўлга қўйиш, қўшма лойиҳаларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ўтган йиллар мобайнида ШҲТ ҳудудида терроризм, гиёҳванд моддалар ноқонуний савдоси ва трансчегаравий уюшган жиноятчиликка қарши курашиш соҳасидаги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, ШҲТга аъзо давлатлар ва минтақада барқарор иқтисодий ривожланишни таъминлаш, ижтимоий-маданий соҳада ҳамкорликни кенгайтириш учун муҳим шартномавий-ҳуқуқий асос яратилди. Бугунги кунда етмишдан ортиқ келишув ва бошқа меъёрий ҳужжатлар ташкилотга аъзо давлатлар ўртасида кўп қиррали ҳамкорликни тартибга солиб келмоқда.
Ўзбекистон ШҲТ таъсисчи давлатларидан бири сифатида ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, унинг халқаро обрў-эътиборини ошириш бўйича саъй-ҳаракатларни амалга ошириб келмоқда.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ташкилотдаги иштирокини сезиларли даражада фаоллаштирди. Президент Шавкат Мирзиёев давлат раҳбарларининг Остона, Циндао ва Бишкек саммитларида хавфсизлик, савдо-иқтисодий, илм-фан, таълим ва маданий-гуманитар соҳаларда амалий таклифларни илгари сурди.
Тошкент ташаббуси билан темир йўл маъмуриятлари раҳбарлари учрашувининг механизми, мамлакатимизда ташкилотга аъзо давлатлар орасида биринчи бўлиб ШҲТ халқ дипломатияси маркази, Самарқандда “Ипак йўли” туризм халқаро университети ташкил этилди. Шунингдек, ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарларининг ёшларга қўшма мурожаати ва уни ҳаётга татбиқ этиш бўйича ҳаракатлар дастури, ШҲТга аъзо давлатлар илмий-тадқиқот муассасаларининг 2019-2020 йиллардаги ҳамкорлиги “Йўл харитаси”, Минтақалараро ҳамкорлик дастури, Рақамлаштириш ва ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги ҳамкорлик концепцияси ва бошқа муҳим ҳужжатлар қабул қилинди.
Ҳукумат раҳбарлари кенгаши иштирокчилари кун тартиби ва унинг доирасида имзоланадиган ҳужжатлар рўйхатини тасдиқлашди, ШҲТ фаолиятига доир долзарб масалалар юзасидан фикр алмашишди.
Кенгашнинг кенгайтирилган таркибдаги мажлисида ШҲТ Ишбилармонлар кенгаши бошқаруви раиси М.Шаршекеев ва ШҲТ Банклараро бирлашмаси кенгаши раиси А.Оморкулов, кузатувчи давлатлар вакиллари – Афғонистон Ислом Республикаси Бош вазири А.Абдулла, Беларусь Республикаси Бош вазири С.Румас, Эрон Ислом Республикаси биринчи вице-президенти И.Жаҳонгирий, Мўғулистон Бош вазири ўринбосари У.Энхтувшин, фахрий меҳмон сифатида Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередов, шунингдек, ҳамкор халқаро ташкилотлар вакиллари – БМТ ЭСКАТО ижрочи котиби ўринбосари Х.Хам, МДҲ Ижроия қўмитаси раиси ўринбосари С.Иванов, АСЕАН Бош котиби ўринбосари Р.Тене, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаши котибияти ижрочи директори Ҳ.Мирзозода, Евросиё иқтисодий комиссияси раиси Т.Саркисян, БМТ ФАОнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий вакили В.Рахманин қатнашди.
Мажлис иштирокчилари ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарларининг Бишкек саммитида ҳукуматлар олдига қўйилган вазифалар – аъзо давлатлар ўртасида хавфсизлик, сиёсат, иқтисодиёт, соҳаларида кўп томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашга оид ташкилот Бош котиби В.Норовнинг ҳамда ШҲТ Ишбилармонлар кенгаши ва Банклараро бирлашмаси кенгаши раисларининг тузилма фаолиятига оид ахборотларини тингладилар.
Ҳукумат раҳбарлари ШҲТга аъзо давлатлар ишбилармон доираларининг юқори технологияли ва инновацион қўшма ишлаб чиқаришларни ташкил этиш, иқтисодиётнинг инфратузилма, машинасозлик, енгил ва озиқ-овқат саноати, рақамлаштириш, энергетика, қишлоқ хўжалиги, туризм каби муҳим тармоқларида лойиҳаларни амалга ошириш, кўргазма-ярмарка фаолияти ва мультимодал транспорт-логистика комплексларини ривожлантиришга қаратилган амалий ташаббусларининг муҳим аҳамиятга эга эканига алоҳида эътибор қаратди.
Биргаликда очиқ турдаги халқаро иқтисодиётни шакллантириш бўйича саъй-ҳаракатларни янада чуқурлаштириш зарурлиги қайд этилди.
Мажлисда транспорт йўлакларини ривожлантириш соҳасида кўп томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш устувор аҳамият касб этиши яна бир бор тасдиқланди. ШҲТга аъзо давлатлар темир йўл маъмуриятлари ўртасида темир йўл транспорти соҳасидаги ўзаро боғлиқлик концепцияси тасиқланди. Бу минтақадаги мавжуд транзит имкониятларидан самарали фойдаланиш, транспорт инфратузилмасини жадал ривожлантириш, юк ташиш ҳажмини кўпайтириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш имконини беради. Шу орқали ШҲТ маконида товарлар айланиши ва инвестиция фаоллигини ошириш учун қулай муҳит яратилади.
ШҲТга аъзо давлатлар сайёрамизда тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш, глобал тараққиётга эришиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва илгари суришдаги халқаро саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлайди. ШҲТга аъзо давлатларнинг бу борадаги тутуми ташкилотга аъзо давлатлар раҳбарларининг Циндао ва Бишкек саммитлари якунлари бўйича қабул қилинган қўшма декларацияларда яна бир бор ўз аксини топди.
Мажлисда ШҲТ билан БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) ўртасида англашув меморандуми имзолангани ташкилот фаолиятида сиёсат, хавфсизлик, иқтисодиёт ва гуманитар алоқа соҳаларидаги ҳамкорлик кўп қиррали хусусиятга эга эканини яна бир бор тасдиқлади.
ШҲТга аъзо давлатлар ҳукуматлари ўртасида чекка ва қишлоқ ҳудудларида аҳолига сифатли хизматлар кўрсатишда кўп томонлама алоқаларни чуқурлаштириш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Шу жиҳатдан Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг мазкур мажлиси доирасида чекка ва қишлоқ ҳудудларини рақамлаштиришни ривожлантириш бўйича концепция лойиҳасини ишлаб чиқиш ҳамда уни амалга оширишда якдил қарорга келингани муҳим аҳамиятга эга.
Шунингдек, маданият, таълим, спорт, фан ва техника соҳаларидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича ишларни давом эттиришга келишиб олинди. Мамлакатларнинг бой тарихий-маданий меросини тарғиб этиш мақсадида минтақанинг сайёҳлик салоҳиятидан янада тўлароқ фойдаланишга оид алоқаларни ривожлантириш, бунда Самарқанддаги “Ипак йўли” туризм халқаро университети имкониятларидан кенг фойдаланиш таклиф этилди.
Бу ШҲТ ҳудудида истиқомат қилаётган халқлар ўртасида яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлашга, уларнинг манфаатлари йўлида маданиятлараро мулоқотни фаоллаштиришга хизмат қилади.
Муҳокамалар чоғида Орол минтақасидаги экологик вазиятни инобатга олган ҳолда, “Оролбўйи – экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди”ни ташкил этиш юзасидан Ўзбекистон ташаббусини қўллаб-қувватлаш ғояси илгари сурилди.
Ҳукумат раҳбарлари ШҲТга аъзо давлатларнинг кўп томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорлик дастури ижросини кўриб чиқдилар ва янги дастурни маъқулладилар.
Ташкилотнинг 2020 йил учун мўлжалланган бюджетини тасдиқладилар.
Тадбирда жами 14 ҳужжат имзоланди. ШҲТга аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг ўн саккизинчи мажлиси якунлари бўйича Қўшма коммюнике имзоланди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда мажлис самарали бўлгани, имзоланган ҳужжатлар ШҲТ мамлакатлари ўртасидаги амалий ҳамкорликни янада ривожлантиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Делегация раҳбарлари ШҲТга аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг мажлиси юксак савияда ташкил қилинганини эътироф этиб, Ўзбекистон томонига самимий меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдирди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлиси 2020 йилда илк бор Ҳиндистон Республикасида ўтказилади.

Заседание совета глав правительств государств-членов ШОС в Ташкенте
2 ноября в Ташкенте состоялось восемнадцатое заседание Совета глав правительств государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Заседание началось со встречи в узком формате с участием Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова, Премьер-министра Республики Казахстан Аскара Мамина, Премьера Государственного совета Китайской Народной Республики Ли Кэцяна, Премьер-министра Кыргызской Республики Мухаммедкалыя Абылгазиева, Председателя Правительства Российской Федерации Дмитрия Медведева, Премьер-министра Республики Таджикистан Кохира Расулзода, министра обороны Республики Индия Ражнатха Сингха и Национального координатора по ШОС Министерства иностранных дел Исламской Республики Пакистан Захура Ахмада. В переговорах приняли участие Генеральный секретарь ШОС Владимир Норов и директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС Джумахон Гиёсов.
В ходе переговоров особо отмечалась последовательность развития деятельности ШОС, важной правовой основой которой служат подписанные между государствами-членами Хартия организации и Долгосрочный договор о добрососедстве, дружбе и сотрудничестве.
Ускоренно развиваясь, ШОС в короткие сроки стала авторитетной организацией. Из года в год возрастает ее престиж на международной арене, ширится ряд государств, изъявляющих желание стать членами организации. Принятие в 2017 году в ее ряды Индии и Пакистана свидетельствует о приоритете принципа открытости в рамках ШОС.
Основные цели и задачи ШОС – укрепление взаимоуважения, доверия и дружбы, обеспечение регионального спокойствия, безопасности, стабильности, развитие экономического сотрудничества между государствами-членами. Для их достижения уделяется особое внимание налаживанию активного диалога в сферах науки и техники, образования, энергетики, транспорта, экологии, реализации совместных программ.
За прошедшие годы сформирована важная договорно-правовая основа для реализации совместных проектов в области борьбы с терроризмом, незаконным оборотом наркотических средств и трансграничной организованной преступностью на территории ШОС, обеспечения стабильного экономического развития в странах-членах ШОС и регионе, расширения сотрудничества в социально-культурной сфере. В настоящее время более семидесяти соглашений и других нормативных документов упорядочивают многогранное сотрудничество между государствами-членами организации.
Узбекистан как одно из государств-основателей ШОС осуществляет деятельность по дальнейшему укреплению многогранного сотрудничества в рамках организации и повышению ее международного авторитета. В последние годы Узбекистан в ощутимой степени активизировал свое участие в деятельности организации. На саммитах в Астане, Циндао и Бишкеке Президент Шавкат Мирзиёев выдвинул практические предложения по обеспечению безопасности, взаимодействию в торгово-экономической, научной, образовательной и культурно-гуманитарной сферах.
По инициативе Ташкента разработан механизм встреч руководителей железнодорожных администраций. Кроме того, в нашей республике – первой среди стран-членов организации – образован Центр народной дипломатии ШОС, а в городе Самарканде – Международный университет туризма “Ипак йули”. По предложению Узбекистана приняты Совместное обращение глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества к молодежи и программа действий по его внедрению в жизнь, "Дорожная карта" по сотрудничеству научно-исследовательских учреждений государств-членов ШОС на 2019-2020 годы, Программа развития межрегионального сотрудничества, Концепция сотрудничества в сфере цифровизации и ИКТ и другие важные документы.
Участники Совета глав правительств утвердили повестку дня и предусмотренный для подписания в ее рамках список документов, обсудили актуальные вопросы деятельности ШОС.
В заседании совета в расширенном составе приняли участие председатель правления Делового совета ШОС М.Шаршекеев и председатель Совета Межбанковского объединения ШОС А.Оморкулов, представители стран-наблюдателей – Премьер-министр Исламской Республики Афганистан А.Абдулла, Премьер-министр Республики Беларусь Сергей Румас, Первый вице-президент Исламской Республики Иран Э.Джахангири, заместитель Премьер-министра Монголии У.Энхтувшин, в качестве почетного гостя – заместитель Председателя Кабинета Министров, министр иностранных дел Туркменистана Рашид Мередов, а также представители международных организаций-партнеров –заместитель Исполнительного секретаря ЭСКАТО ООН Х.Хам, заместитель председателя Исполнительного комитета СН С.Иванов, заместитель Генерального секретаря АСЕАН Р.Тене, исполнительный директор Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии Х.Мирзозода, председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Т.Саркисян, Региональный представитель ФАО ООН по Европе и Центральной Азии В.Рахманин.
Участники заседания заслушали информацию Генерального секретаря ШОС В.Норова о задачах, поставленных главами стран-членов организации перед правительствами на саммите в Бишкеке, а именно о дальнейшем развитии и укреплении всестороннего сотрудничества в сферах безопасности, политики, экономики, а также председателей Делового совета и Совета Межбанковского объединения ШОС о деятельности структуры.
Главы правительств обратили особое внимание на значимость практических инициатив, направленных на организацию деловыми кругами государств-членов ШОС высокотехнологичных и инновационных совместных производств, реализацию проектов в таких важных отраслях, как машиностроение, легкая и продовольственная промышленность, цифровизация, энергетика, сельское хозяйство, туризм, развитие выставочно-ярмарочной деятельности и мультимодальных транспортно-логистических комплексов.
Подчеркнута необходимость усиления совместных действий по формированию международной экономики открытого типа.
На заседании еще раз было отмечено приоритетное значение укрепления всестороннего сотрудничества по развитию сферы транспорта и международных транспортных коридоров. Утверждена Концепция взаимодействия железнодорожных администраций государств-членов ШОС. Это позволит создать благоприятные условия для эффективного использования транзитных возможностей в регионе, активно развивать транспортную инфраструктуру, увеличить объем перевозки грузов. Таким образом, будет сформирована благоприятная среда для увеличения товарооборота и инвестиционной активности на пространстве ШОС.
Государства-члены ШОС поддерживают международные усилия по обеспечению мира и стабильности на планете, достижению глобального развития, защите прав человека. Действия стран ШОС в этом направлении отражены в совместных декларациях, принятых на саммитах глав государств-членов ШОС в Циндао и Бишкеке.
Подписание на заседании Меморандума о взаимопонимании между Секретариатом ШОС и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией (ФАО) ООН еще раз подтвердило, что деятельность организации основана на многогранности сотрудничества в политике, сфере безопасности, экономике и гуманитарных связях.
Особое внимание уделено важности углубления многосторонних связей между правительствами государств-членов ШОС в предоставлении качественных услуг населению в отдаленных и сельских регионах.
В этом аспекте особую значимость приобрели разработка в рамках заседания Совета глав правительств Концепции сотрудничества государств-членов ШОС по развитию удаленных и сельских территорий в цифровую эпоху и утверждение Плана действий по ее реализации.
Достигнута договоренность о дальнейшем развитии сотрудничества в сферах культуры, образования, спорта, науки и техники. В целях пропаганды богатого историко-культурного наследия стран ШОС предложено развитие связей на пути более полного раскрытия туристического потенциала региона при широком использовании возможностей Международного университета туризма “Ипак йули” в Самарканде.
С учетом экологической обстановки в регионе Приаралья выдвинута идея поддержки инициативы Узбекистана по организации “Приаралья – территории экологических инноваций и технологий”.
Это будет способствовать укреплению добрососедства, дружбы и сотрудничества между народами, проживающими на территории ШОС, активизации межкультурного диалога во имя их интересов.
Главы правительств рассмотрели исполнение Программы многостороннего торгово-экономического сотрудничества государств-членов ШОС и одобрили новую программу, а также утвердили бюджет организации на 2020 год.
На мероприятии состоялось подписание 14 документов. По итогам восемнадцатого заседания Совета глав правительств государств-членов ШОС подписано Совместное коммюнике.
На встрече с представителями средств массовой информации отмечалось, что заседание было эффективным, подписанные документы будут способствовать дальнейшему развитию практического сотрудничества между государствами-членами ШОС.
Главы правительств признали высокий уровень организации заседания Совета глав правительств государств-членов ШОС и выразили благодарность узбекской стороне за теплое гостеприимство.
Очередное заседание Совета глав правительств государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в 2020 году впервые будет проводиться в Республике Индия.