Шавкат Мирзиёев ХХР Давлат кенгаши Бош вазирини қабул қилди
Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизга расмий ташриф билан, шунингдек, Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг 18-мажлисида иштирок этиш учун келган Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши Бош вазири Ли Кэцянни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлаб, Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги дўстлик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб бораётганига катта мамнуният билдирди.
Ли Кэцян, ўз навбатида, Ўзбекистон Президентига илиқ меҳмондўстлик учун самимий миннатдорлик билдирди ҳамда ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда икки давлат раҳбарларининг самарали музокаралари конструктив сиёсий мулоқотни кенгайтириш ва барча соҳаларда кўп қиррали амалий ҳамкорликни ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратгани алоҳида таъкидланди.
Олий даражада эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни сўзсиз амалга ошириш, икки томонлама савдонинг жадал ўсишини таъминлаш, шунингдек, инфратузилмани ривожлантириш, энергетика, саноат, қишлоқ хўжалиги, транспорт, ахборот-телекоммуникация технологиялари ва бошқа соҳаларда устувор лойиҳаларни биргаликда илгари суриш зарурлиги қайд этилди.
Маданий-гуманитар йўналишда, аввало фан, таълим, инновациялар ва туризм йўналишларидаги  алоқаларни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти доирасидаги ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, иқтисодиёт, инвестициялар ва транспорт коммуникациялари соҳаларида ташкилотга аъзо барча давлатлар учун манфаатли бўлган йирик лойиҳаларни амалга ошириш долзарб экани таъкидланди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
ХХР Давлат кенгаши Бош вазири Хитой мамлакатларимиз ва халқларимиз манфаатлари йўлида кўп қиррали шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашга кўмаклашишга тайёр эканини тасдиқлади.

Шавкат Мирзиёев принял Премьера Госсовета КНР
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сегодня принял Премьера Государственного совета Китайской Народной Республики Ли Кэцяна, прибывшего в нашу страну с официальным визитом, а также для участия в работе 18-го заседания Совета глав правительств государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, выразил глубокое удовлетворение поступательным развитием узбекско-китайских отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства.
В свою очередь, Ли Кэцян выразил Президенту Узбекистана искреннюю благодарность за радушное гостеприимство и передал приветствия и наилучшие пожелания от Председателя КНР Си Цзиньпина.
В ходе встречи особо отмечено, что плодотворные переговоры лидеров двух стран создали прочный фундамент для расширения конструктивного политического диалога и углубления многопланового практического взаимодействия во всех сферах.
Подчеркнута необходимость безусловной реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей и подписанных соглашений, обеспечения динамичного роста двусторонней торговли, совместного продвижения приоритетных проектов в таких направлениях, как развитие инфраструктуры, энергетика, промышленность, сельское хозяйство, транспорт, информационно-телекоммуникационные технологии и в других сферах.
Особое внимание также уделено укреплению культурно-гуманитарных связей, прежде всего в области науки, образования, инноваций и туризма.
На встрече обсуждены вопросы наращивания взаимодействия в рамках Шанхайской организации сотрудничества. В частности, отмечена особая актуальность осуществления крупных проектов в сфере экономики, инвестиций и транспортных коммуникаций, представляющих интерес для всех государств-членов организации.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной и региональной повестки.
Премьер Госсовета КНР подтвердил готовность китайской стороны всемерно содействовать дальнейшему развитию и углублению отношений многопланового партнерства в интересах двух государств и народов.