Шавкат Мирзиёев ХХР Давлат кенгаши Бош вазирини қабул қилди
Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизга расмий ташриф билан, шунингдек, Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг 18-мажлисида иштирок этиш учун келган Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши Бош вазири Ли Кэцянни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлаб, Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги дўстлик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб бораётганига катта мамнуният билдирди.
Ли Кэцян, ўз навбатида, Ўзбекистон Президентига илиқ меҳмондўстлик учун самимий миннатдорлик билдирди ҳамда ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда икки давлат раҳбарларининг самарали музокаралари конструктив сиёсий мулоқотни кенгайтириш ва барча соҳаларда кўп қиррали амалий ҳамкорликни ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратгани алоҳида таъкидланди.
Олий даражада эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни сўзсиз амалга ошириш, икки томонлама савдонинг жадал ўсишини таъминлаш, шунингдек, инфратузилмани ривожлантириш, энергетика, саноат, қишлоқ хўжалиги, транспорт, ахборот-телекоммуникация технологиялари ва бошқа соҳаларда устувор лойиҳаларни биргаликда илгари суриш зарурлиги қайд этилди.
Маданий-гуманитар йўналишда, аввало фан, таълим, инновациялар ва туризм йўналишларидаги  алоқаларни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти доирасидаги ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, иқтисодиёт, инвестициялар ва транспорт коммуникациялари соҳаларида ташкилотга аъзо барча давлатлар учун манфаатли бўлган йирик лойиҳаларни амалга ошириш долзарб экани таъкидланди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
ХХР Давлат кенгаши Бош вазири Хитой мамлакатларимиз ва халқларимиз манфаатлари йўлида кўп қиррали шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашга кўмаклашишга тайёр эканини тасдиқлади.

Shavkat Mirziyoyev receives the Chinese Premier
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has received Li Keqiang, Premier of the State Council of the People’s Republic of China, who arrived in our country on an official visit, as well as to attend the 18th session of the Council of Heads of Government of the Shanghai Cooperation Organization.
Kindly welcoming the guest, Shavkat Mirziyoyev noted his profound satisfaction with the progressive development of the Uzbek-Chinese friendship and comprehensive strategic partnership.
In turn, Li Keqiang expressed sincere thankfulness to the President of Uzbekistan for the pleasurable hospitality and conveyed greetings and best wishes of the PRC President Xi Jinping.
It was underscored during the meeting that the fruitful negotiations between the leaders of the two countries have created a solid foundation for expanding the constructive political dialogue and deepening the multifaceted practical cooperation across areas.
The need was stressed for the unreserved implementation of the agreements reached and the documents signed at the highest level, for the dynamic growth of bilateral trade, for the joint promotion of priority projects in such areas as infrastructure development, energy, industry, agriculture, transport, information and telecommunication technologies and in other areas.
Particular attention was also paid to the consolidation of cultural and humanitarian ties, especially in the fields of science, education, innovation and tourism.
The meeting served to discuss issues of enhancing cooperation within the Shanghai Cooperation Organization. The parties noted in particular the significance of the realization of major projects that are of interest to all member states of the organization, especially those in the economy, investments and transport communications.
Shavkat Mirziyoyev and Li Keqiang swapped views on issues on the international and regional agenda.
Premier of the PRC State Council confirmed the willingness of the Chinese side to fully promote the further development and enhancement of bilateral multifaceted partnership in the interests of the two states and peoples.