Ўзбекистон Республикаси Президенти Қозоғистон Республикаси Бош вазирини қабул қилди
1 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ШҲТга аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгаши мажлисида иштирок этиш учун Тошкентга ташриф буюрган Қозоғистон Республикаси Бош вазири Асқар Маминни қабул қилди.
Президентимиз меҳмонни самимий қутлар экан, қардош мамлакатларимиз раҳбарларининг мунтазамлик касб этган ва ишончга асосланган учрашувлари ҳамда уларнинг натижасида эришилган келишувлар Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик ришталарини, стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга хизмат қилганини мамнуният билан қайд этди.
Асқар Мамин Ўзбекистон Республикаси Президентига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Қозоғистоннинг Биринчи Президенти - Элбоши Нурсултон Назарбоев ва Президент Қасим-Жомарт Тоқаевнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда конструктив сиёсий мулоқот йўлга қўйилгани, ўзаро савдо ҳажми ортиб, инвестиция, банк-молия, транспорт-коммуникация ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлик кенгайиб бораётгани алоҳида таъкидланди. Ўзбекистонда ўтаётган Қозоғистон йили доирасида ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувлар фаоллашди.
Икки томонлама ҳамкорлик, шунингдек, халқаро ва минтақавий сиёсатга оид долзарб масалалар кўриб чиқилди.

Президент Республики Узбекистан принял Премьер-министра Республики Казахстан
1 ноября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Республики Казахстан Аскара Мамина, прибывшего в Ташкент для участия в заседании Совета глав правительств государств-членов ШОС.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства с удовлетворением отметил, что регулярные доверительные встречи лидеров двух братских стран и достигнутые по их итогам договоренности способствовали укреплению уз многовековой узбекско-казахстанской дружбы и добрососедства, отношений стратегического партнерства.
Аскар Мамин выразил искреннюю признательность Президенту Республики Узбекистан за радушный прием и передал приветствия и наилучшие пожелания от Первого Президента Казахстана – Елбасы Нурсултана Назарбаева и Президента Касым-Жомарта Токаева.
В ходе встречи особо отмечены установившийся конструктивный политический диалог, рост объемов взаимной торговли, расширяющееся сотрудничество в инвестиционной, банковско-финансовой, транспортно-коммуникационной и других сферах. Активизировались межрегиональные связи и культурно-гуманитарный обмен в рамках проходящего Года Казахстана в Узбекистане.
Рассмотрены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, а также международной и региональной политики.