2019 йил Бутунжаҳон радиоалоқа конференцияси ўз ишини бошлади
2019 йил 28 октябрь куни Шарм-ел-Шайх (Миср) шаҳрида Халқаро электралоқа Иттифоқи (ХЭИ) нинг 2019 йилги Бутунжаҳон радиоалоқа конференцияси (БРК-19) ўз ишини бошлади.
Ҳар уч-тўрт йилда бир марта ўтказиладиган Бутунжаҳон радиоалоқа конференцияси ХЭИ Радиоалоқа регламентини, радиочастота спектри ва сунъий йўлдош орбиталаридан фойдаланишни тартибга солувчи халқаро шартномани қайта кўриб чиқишга ваколатли. БРК-19 натижалари чекланган орбитал-частота ресурсларидан фойдаланишни охирги фойдаланувчилар манфаати учун бошқаришни яхшилайди, тартибга солиш органлари ва умуман бутун дунё бўйлаб радиоалоқа учун таъсир кўрсатади.
БРК-19 да эртанги рақамли иқтисодиётда муҳим рол ўйнайдиган ва телекоммуникация ва АКТ соҳасига катта таъсир кўрсатадиган энг замонавий технологик янгиликларга бўлган талаблар кўриб чиқилади.
Халқаро ташкилотлар, ускуналар ишлаб чиқарувчилар, тармоқ операторлари ва тармоқ форумларини ифодаловчи 193 ХЭИ га аъзо давлатларидан 3500 дан ортиқ иштирокчи, шунингдек ХЭИ радиоалоқа секторининг 267 нафар аъзоси БРК-19да ўз фаолиятини бошлайди .
Радиочастота спектридан фойдаланишда республика манфаатларини ҳимоя қилиш учун БРК-19 да Ўзбекистон Республикаси алоқа маъмуриятини Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, "Электромагнит мослашув маркази" ДУК ва “UNICON.UZ" ДУК мутахассислари тақдим этадилар.
БРК-19 иши давомида ХЭИ Радиоалоқа секторининг сўнгги тўрт йил давомида ўтказилган тадқиқот натижаларини кўриб чиқиш ва муҳокама қилиш, шунингдек, ХЭИ ва минтақавий ташкилотларнинг (БРК-19) кун тартиби масалалари бўйича улушлари (таклифлари) асосида 30 дан ортиқ масалалар бўйича қарорлар қабул қилинади. БРК-19 иши 22 ноябрь 2019 йилгача давом этади.
БРК-19 очилиш маросимида Миср Араб Республикаси Президенти Абдул-Фаттааҳ Саид Ҳусайн Халил Ас-Сииси, ХЭИ бош котиби Хоулин Чжао, Миср алоқа ва ахборот технологиялари вазири Амир Талаат, ХЭИ Радиоалоқа бюроси директори Марио Маневич сўзга чиқди.

Начала работу Всемирная конференция радиосвязи 2019 года
28 октября 2019 года, в г. Шарм-Ель-Шейх (Египет) начала свою работу Всемирная конференция радиосвязи 2019 года (ВКР-19) Международного союза электросвязи (МСЭ).
Всемирная конференция радиосвязи, которая проводится каждые три-четыре года, уполномочена пересматривать Регламент радиосвязи МСЭ, международный договор, регулирующий использование радиочастотного спектра и спутниковых орбит. Результаты ВКР-19, которые улучшат управление использованием ограниченного орбитально-частотного ресурса в интересах конечных пользователей, будут иметь последствия для регуляторных органов и в целом для радиосвязи во всем мире.
На ВКР‑19, будут рассматриваться требования к ряду самых современных технологических инноваций, призванных сыграть ключевую роль в завтрашней цифровой экономике и оказать огромное влияние на отрасль электросвязи и ИКТ.
Более 3500 участников от 193 Государств − Членов МСЭ, а также 267 Членов Сектора радиосвязи МСЭ (МСЭ-R), представляющих международные организации, производителей оборудования, операторов сетей и отраслевые форумы, начинают свою работу  на ВКР-19 .
Администрацию связи Республики Узбекистан на ВКР-19 представляют специалисты из Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, ГУП «Центр электромагнитной совместимости» и ГУП «UNICON.UZ» для защиты интересов республики в использовании радиочастотного спектра.
В ходе работы ВКР-19 будут приниматься решения по более 30 вопросам на основе рассмотрения и обсуждения результатов исследований Сектора радиосвязи МСЭ, проведённых в течение последних четырёх лет, а также вкладов Государств-Членов МСЭ и региональных организаций по вопросам повестки дня  ВКР-19. Работа ВКР-19 продолжится до 22 ноября 2019 года.
В церемонии открытия ВКР-19, с приветственным словом выступил Президент Арабской Республики Египта Абдул-Фаттаах Саиид Хусейн Халиил Ас-Сииси, Генеральный секретарь МСЭ Хоулин Чжао, Министр связи и информационных технологий Египта Амир Талаат, Директор Бюро радиосвязи МСЭ Марио Маневич.